Moja drewniana + trochę stali

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
lucasgg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 14 sie 2012, 12:08
Lokalizacja: trójmiasto

Moja drewniana + trochę stali

#1

Post napisał: lucasgg » 25 paź 2012, 09:28

Witam i przedstawiam swoją wersję, niedokończonej jeszcze frezarki. Prace ciągle trwają, ale brak czasu skutecznie opóźnia finał.

Moje założenia, potrzeby i nadzieje:
- materiał obrabiany PCB (frezowanie ścieżek oraz wiercenie), tworzywa sztuczne (obudowy), może drewno;
przede wszystkim jednak PCB - metoda termotransferu ("żelazkowa") jest frustrująca przy wykonywaniu
układów z elementami LQFP (mikrokontrolery ARM)
- dokładność i "powtarzalność" frezowania na małym obszarze (10-20mm x 10-20mm) - frezowanie konturów
ścieżek grubości 0,25mm, z odstępem 0,25mm frezem 0,1-0,2mm
- obszar roboczy mniej istotny, wyszło około 600x220x80
- wrzeciono niedużej mocy (proxxon FBS 240/E)
- konstrukcja drewniana
- "mało zakupów" - wykorzystanie tego co mam, część z odzysku - innymi słowy, tanio
- samo zaprojektowanie, składanie i uruchomienie ma dostarczyć satysfakcji wykonania czegoś konkretnego (tj. przydatnego)


Szkielet powstał na bazie pozostałych po blacie kuchennym desek bukowych, grubości 40mm. Złączyłem je za pomocą kątowników
grubości 4mm, zaś powierzchnie styku skleiłem. Pionowe deski usztywnione 2 prętami gwintowanymi (chyba 12).
Mechanizm osi X (najdłuższa) opiera się na wałkach niepodpartych fi 30, z nałożonymi na nie 4 łożyskami liniowymi. Wałki zamocowane
na łożyskach UCP 206. Wózek osi X to blacha stalowa gr. 6mm, do której przymocowana będzie blacha (również 6mm) zakrywająca całe pole
robocze (wraz ze śrubą i prowadnicami). Śruba napędowa trapezowa 16x4, 1 x nakrętka stalowa.
Oś Y to wałki również niepodparte fi 25, 4 łożyska i blacha tej samej grubości. Śruba i nakrętka 14x4.
Oś Z jest z odzysku. Składa się na nią support z tokarki, z którego wykorzystana będzie tylko jedna, najdłuższa oś.
Mocno na wyglądzie całości odbiło się "projektowanie podczas realizacji" - to jest też nauczka na przyszłość. Warto przeznaczyć
wcześniej czas na zaprojektowanie niż później stracić kilka razy więcej na poprawianie :-)

Napęd frezarki wykonany z 3 silników krokowych (z allegro, wylicytowane po 20-kilka zł/szt). Przeniesienie napędu dla osi X i Y to
sprawdzony i przede wszystkim tani wąż :-). Dla osi Z jest to zębatka (po rozbiórce drukarki igłowej) nałożona i skręcona z
śrubą supportu.

Sterownik rozrysowałem i wykonałem na popularnych układach TB6560. Sterowanie standardowe dla 3 osi (3x CLK/CWCCW, 1x ENABLE), 3xWEJSCIE na
krańcówki i 1XWYJSCIE na wrzeciono. Zasilane na razie z komputerowego ATX'a, co będzie i tak trzeba zmienić - bo dla załączonych, nieruchomych silnikach
włącza się zabezpieczenie prądowe (mimo deklarowanych 14A dla 12V, ale pozostałe linie są nieobciążone).

W sterowniku dopiero po uruchomieniu (i grzaniu TB6560, a na razie radiator nie jest przymocowany) przyszła mi myśl na ograniczenie prądu podczas postoju.
Będzie zrealizowane to zewn. układem opartym na AVR (aby nie prasować kolejnej płytki). Po wczorajszych testach wychodzi mi możliwość próbkowania
3 pinów CLK z częstotliwością 2 MHz (8cykli/16MHz CPU). Czyli o ile port fizycznie sobie poradzi, powinno chodzić.

Do pierwszego, właściwego uruchomienia pozostało wykonanie:
- mocowania do wrzeciona
- zasilacza
- przymocowanie blatu osi X
- obudowy na elektronikę i zasilanie
- krańcówki

Testy jakie do tej pory wykonałem:
- prędkość przesuwu osi X: 31mm/s (może się zmniejszyć z uwagi na to, że testowałem bez blatu roboczego, który jest ciężki)
- prędkość przesuwu osi Y: 31mm/s
- prędkość przesuwu osi Z: 7mm/s (śruba ze skokiem 2mm, przekładnia) - tu będzie jeszcze mniej, jak będzie mocowanie wrzeciona + same wrzeciono.
- dla X/Y przyspieszenie około 100-110 mm/s2.

Luzów na osi X i Y nie wyczułem żadnych (mimo solidnego targania), w supporcie muszę unieruchomić śrubę, ruszającą się wzdłuż osi Z.


To na razie tyle, kolejne postępy będę raportował :-)
Zdjęcia niestety tylko w takiej jakości...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

--
Pozdrawiam,
Łukasz Gryka



Tagi:

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#2

Post napisał: Zienek » 25 paź 2012, 10:10

Witam,

Jak do bramy na górze wstawisz "plecki" to będzie o wiele bardziej pro. :cool:


Autor tematu
lucasgg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 14 sie 2012, 12:08
Lokalizacja: trójmiasto

#3

Post napisał: lucasgg » 25 paź 2012, 10:40

Witam,
Zienek pisze: Jak do bramy na górze wstawisz "plecki" to będzie o wiele bardziej pro. :cool:
Cały efekt pro pryśnie jak obserwator obejrzy maszynę z boku i zobaczy masę nietrafionych dziurek :-)

Na razie chciałbym dokończyć tę do wersji spełniającej swoje zadanie. Drugi etap na odległą przyszłość to przełożenie większości elementów na konstrukcję metalową.

--
Pozdrawiam
LG

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#4

Post napisał: ursus_arctos » 25 paź 2012, 11:00

Hmmmmm........ dlaczego wałki są osadzone na końcach w czymś, co wygląda, jak łożyska??? :shock:


Autor tematu
lucasgg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 14 sie 2012, 12:08
Lokalizacja: trójmiasto

#5

Post napisał: lucasgg » 25 paź 2012, 11:13

Witam,
ursus_arctos pisze:Hmmmmm........ dlaczego wałki są osadzone na końcach w czymś, co wygląda, jak łożyska??? :shock:
Bo było trochę tańsze :-)
28 podpora, 14.5 łożysko (zł).

Drugi raz pewnie też bym je zastosował - ale tu informacja dla osób które wybierają - jak przyjdą w pudełku prosto ze sklepu, oś łożyska względem osi obudowy jest
przesunięta/obrócona. A dla większych łożysk trzeba użyć naprawdę DUŻO siły aby je przestawić.

--
Pozdrawiam,
LG

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#6

Post napisał: dudis69 » 25 paź 2012, 14:55

ursus_arctos pisze: dlaczego wałki są osadzone na końcach w czymś, co wygląda, jak łożyska
ursus_arctos, widzę że musisz sobie bardziej przybliżyć temat...
Oprawy typu: UCP, UCLF, UCF, UCFC, UCPA ...
lucasgg pisze:Bo było trochę tańsze
I to jest dobra podstawa do szukania tańszych zamienników dla takich konstrukcji.
lucasgg znacznie sobie zawęziłeś pole obróbki przykręcając oprawy od wewnętrznej strony bramy. :oops:
Pozdrawiam Sławek



Autor tematu
lucasgg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 8
Posty: 8
Rejestracja: 14 sie 2012, 12:08
Lokalizacja: trójmiasto

#7

Post napisał: lucasgg » 25 paź 2012, 15:34

Witam,
dudis69 pisze:znacznie sobie zawęziłeś pole obróbki przykręcając oprawy od wewnętrznej strony bramy. :oops:
Zgadzam się - 40-50 mm/oprawę. Ponadto utrudnia zamontowanie krańcówek.

Od jednej strony (tej od wykonywanych zdjęć) można to jeszcze wykonać (wałki wystają, bo nie chciałem ucinać) - warto to rozważyć...
Dzięki za sugestię.

--
Pozdrawiam,
LG

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#8

Post napisał: BYDGOST » 25 paź 2012, 16:40

ursus_arctos pisze:wałki są osadzone na końcach w czymś, co wygląda, jak łożyska
Jeden kolega z forum stosował te oprawy łożysk jako oprawy do wałków, ale je przerabiał. Wynikałoby z tego, że wybierał oprawy, bez łożysk i o średnicy otworu (odpowiadającej średnicy zewnętrznej łożyska) zbliżonej albo równej średnicy wałka. Niestety nie znam szczegółów bo z tym kolegą spotkałem się na giełdzie w Bydgoszczy a potem coś poknociłem z jego numerem telefonu i nici z kontaktu.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#9

Post napisał: dudis69 » 25 paź 2012, 16:59

BYDGOST pisze: na giełdzie w Bydgoszczy
A co tam oferują ciekawego, może warto było by zrobić sobie wycieczkę?
Pozdrawiam Sławek



Bbuli
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 871
Rejestracja: 10 mar 2007, 19:43
Lokalizacja: Rumia

#10

Post napisał: Bbuli » 25 paź 2012, 17:35

Bardzo dobrze kolega kombinuje.Pierwsze koty za płoty.Plecy dorób,na dziury z boku
naklejka.Trzymam kciuki.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”