drewniak a aluminium

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
mocart4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 298
Rejestracja: 18 cze 2006, 15:44
Lokalizacja: polska
Kontakt:

drewniak a aluminium

#1

Post napisał: mocart4 » 17 cze 2012, 22:20

czy z Waszego doświadczenia idzie na drewniaku obrabiać aluminium?



Tagi:


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1542
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: upadły_mnich » 17 cze 2012, 22:41

idzie tylko ...jak? Kresem czyli frezarką górnowrzeciobnową do drewna niektórzy obrabiają stal... też da się podobno.
A tak na poważnie: Z każdego materiału (poza drewnem truskawkowym) zrobisz w miarę sztywną maszynkę. Kwestia jest tylko jak ta maszynka wygląda i jak jest zaprojektowana.
Słyszałem o filarach dużej hali w Belgi robionych z klejonego drewna. Klejonka al`a sklejka miała wymiaryw przekroju 600 x 700mm i wytrzymuje obciążenie śniegiem o jakim dużo polskich firm może tylko zamażyć w swoich halach - patrz odśnieżanie dachów.
Odpowiadając na pytanie: idzie tylko jak to jest wykonane a pytanie jest zbyt ogólne.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
mocart4
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 11
Posty: 298
Rejestracja: 18 cze 2006, 15:44
Lokalizacja: polska
Kontakt:

#3

Post napisał: mocart4 » 17 cze 2012, 22:49

tam nie jestem specjalistą, ale w planach jest kress konstrukcja typowa, rama z kwadratów z drewna, boki bramy wykonane z MDF wszystko poskręcane spaxami, wałki 12 niepodparte śruba trapezowa 16 x4 tylko nie wiem co ze stołem, bo trzeba będzie na nim coś mocować np imadło, przecież rowków teowych nie będę frezował...

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#4

Post napisał: smouki » 17 cze 2012, 23:00

ja obrabiam :razz:
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7859
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#5

Post napisał: tuxcnc » 18 cze 2012, 07:26

mocart4 pisze:tam nie jestem specjalistą, ale w planach jest kress konstrukcja typowa, rama z kwadratów z drewna, boki bramy wykonane z MDF wszystko poskręcane spaxami, wałki 12 niepodparte śruba trapezowa 16 x4 tylko nie wiem co ze stołem, bo trzeba będzie na nim coś mocować np imadło, przecież rowków teowych nie będę frezował...
Wałki 30, rama spawana ze stali i będzie normalna maszyna.
Policz, to Ci wyjdzie raptem kilka stówek więcej, a na tym co planujesz mozna frezować styrodur i to teź powoli.

.


popik10
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 217
Rejestracja: 02 paź 2007, 15:57
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: popik10 » 18 cze 2012, 08:27

Ja też frezuję alu
Szału nie ma, prędkości małe w stosunku do drewna ale da radę
Pozdrawiam


poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#7

Post napisał: poorchava » 18 cze 2012, 08:32

tuxcnc pisze:
mocart4 pisze:tam nie jestem specjalistą, ale w planach jest kress konstrukcja typowa, rama z kwadratów z drewna, boki bramy wykonane z MDF wszystko poskręcane spaxami, wałki 12 niepodparte śruba trapezowa 16 x4 tylko nie wiem co ze stołem, bo trzeba będzie na nim coś mocować np imadło, przecież rowków teowych nie będę frezował...
Wałki 30, rama spawana ze stali i będzie normalna maszyna.
Policz, to Ci wyjdzie raptem kilka stówek więcej, a na tym co planujesz mozna frezować styrodur i to teź powoli.

.
Taaa... a najlepiej to szyny kolejowe. Ludzie frezują aluminium na maszynkach zbudowanych z płyt wiórowych, desek, mdf, sklejki i innego takiego badziewia kosztem 200zł. Siły na zamiary trzeba mierzyć. poza tym nawet narzędzia do obróbki stali są znacznie droższe niż do obróbki materiałów drewnopochodnych.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#8

Post napisał: Zbych07 » 18 cze 2012, 09:53

Pytanie założyciela wątku jest proste i jasne - czy na drewnianej maszynce można obrabiać alu ?

Na podstawie tego pomysłu : Radziecki drewniaczek ,
facet zbudował ploter : ,
oczywiście pracując w alu demonem szybkości maszynka nie zostanie, w drewnie pracuje zdecydowanie szybciej: ,
ale jak widać w alu od czasu do czasu też można.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 16
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#9

Post napisał: MlKl » 18 cze 2012, 10:56

Tak ogólnie - tuxcnc ma rację. Wprawdzie da się zrobić maszynę z drewna, czy innej plexy, i da się na niej byle jak obrobić metale, ale zdecydowanie lepiej jest od razu robić sztywną konstrukcję metalową. Wcale nie musi wyjść dużo drożej - źródłem materiału są złomowiska. Trzeba tylko uruchomić wyobraźnię, by w pozornie do czego innego przeznaczonym przedmiocie zobaczyć część swojej maszyny.

Tak jak ja zobaczyłem suport swojej tokarki w żeliwnym obciążniku od ciągnika rolniczego, czy podstawę wrzeciennika w tarczy hamulcowej od jakiegoś dostawczaka.

Oczywistym jest, że taka maszyna nie powstanie najpierw w programie komputerowym. Choć można ją sobie na bieżąco wizualizować w miarę gromadzenia detali. Ją trzeba widzieć w swojej głowie, i potrafić ją tamże modyfikować w zależności od tego, co tam się kolejno na złomowisku wygrzebie.

Jedno jest pewne - sztywności nigdy dość. Maszyna musi swoje ważyć, i swoje wytrzymać. Jak się patrzę na niektóre konstrukcje, chwiejne jak gałązka wierzby na wietrze, i czytam, że ich twórca planuje rzeźbić w stali hartowanej, to mnie bolą zajady...

Obrazek


popik10
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 217
Rejestracja: 02 paź 2007, 15:57
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: popik10 » 18 cze 2012, 12:27

Penie że ma. Do zrobienia modelarskich detali pewno potrzebna maszyna za 30 000.
:wink:
Wszystko zależy do czego jak i po co??
Pytanie czy się da?? Da się. Jakość, prędkość, dokładność to już kwestie o których nie było mowy w pytaniu.
Pewnie i drewniaka można zbudować tak mocnego jak stalową, pytanie tylko jak bardzo musi być skomplikowana, ile trzeba na to materiału, i wiele innych komplikacji.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”