Frezarka CNC pomoc w budowie sterownika i zasilacza

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#21

Post napisał: Zienek » 10 cze 2012, 14:33

Do takiej bramki, to można gole strzelać ;)
Myślę, że jesteś w stanie ręką bez specjalnego zapierania się wykrzywić ją o jakieś parę milimetrów.

Nie wróży to dobrze dokładności i wytrzymałości frezów. Wszelkie drgania mogą powodować szybkie pękanie frezów - są one bardzo twarde, ale przez to też bardzo kruche.



Tagi:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#22

Post napisał: smouki » 10 cze 2012, 14:36

na czym osie są łożyskowane?
Brama to katastrofa, nie dość że zrobiona z "patyków", to jeszcze można ją postawić koło wieży eifla, to na koniec jeszcze przecięta między prowadnicami żeby zrobić miejsce dla śruby. To nie przejdzie. Z taką konstrukcją to się nadaje na styroploter. Pytam o łożyskowanie osi bo nie widać co tam jest i może się okazać, że jak łożyskowania nie ma to trzeba będzie silniki 8,5Nm żeby pokonać siły tarcia
jak ktoś chce znajdzie sposób...jak ktoś nie chce znajdzie powód
MÓJ KANAŁ YOUTUBE


poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#23

Post napisał: poorchava » 10 cze 2012, 14:43

@pietrek:
sterownik jest w fazie kombinowania. Teraz czekam na części do drugiego prototypu. Ja będzie działał to wtedy zamówię więcej płytek u chińczyków. Płytka jest raczej ciężka do zmajstrowania w domu (projektowana pod metalizację otworów). Z cieżko dostępnych elementów to chyba tylko tranzystor SI4447ADY Vishaya. Generalnie projekt jest jeszcze mocno w powijakach. Dokumentacji nie mam czasu kiedy zrobić. Pierwsza wersja prototypu działa i napędza moją maszynkę (narazie wszystko zrobione "na partyzanta").


diodas1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2788
Rejestracja: 15 sty 2006, 18:34
Lokalizacja: Wrocław

#24

Post napisał: diodas1 » 10 cze 2012, 16:35

Konstrukcja rzeczywiście dość pajęcza. Nie załamuj się jednak. Chyba każdy tutaj pierwszą maszynę traktował jako poligon doświadczalny gdzie było mnóstwo błędów ale na błędach też można się wiele nauczyć. włożyłeś w to już sporo pracy wiec warto doprowadzić ją do takiego stanu przy którym będzie możliwe poeksperymentowanie z oprogramowaniem. Żeby trochę wzmocnić i usztywnić bramę można dołożyć zastrzały czyli podpory między szczytem bramy a krawędzią podstawy. Trójkąt zawsze jest sztywniejszy. Brama pod wpływem działających na nią sił będzie też gięła się na boki. Tu także pomoże zastrzał czyli belka zamocowana po skosie z tyłu bramy. Trzeba też koniecznie wzmocnić miejsca osłabione wnękami na mocowanie śruby i prowadnic. Jakieś dospawane nakładki cycóś :mrgreen:


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#25

Post napisał: Raven » 10 cze 2012, 20:19

Wspomniane w pytaniu trafo... napięcia trochę niskie... ale ujdzie... pytanie jaka jest jego moc.

A brama maszyny... zastanawiam się w jakim celu aż tak wysoka...
1. dał bym ją minimum połowę w dół...
2. Zastrzały po bokach do rogów podstawy...
3. śruba poza osią "podpór" bramy.

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#26

Post napisał: pitsa » 10 cze 2012, 20:25

Solidna i duża drukarka 3D może wyjdzie z tego pająka? http://zrobtosam.medialab.ikm.gda.pl/dr ... 3d-reprap/ :-)
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
pietrek922
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 19
Posty: 21
Rejestracja: 09 cze 2012, 17:13
Lokalizacja: Wrocław

#27

Post napisał: pietrek922 » 10 cze 2012, 20:36

Super że wszystko mi mówicie, bo faktycznie nie zwróciłem na to uwagi, macie rację!
Nie dostrzegłem wielu istotnych rzeczy, na szczęście mogę liczyć na słowa otuchy od diodas1:)

Szpilka gwintowana jest łożyskowana i nie ma żadnego luzu, zdjęcie:
Obrazek

Brama przesuwana jest po prętach stalowych pełnych fi 10mm, które są przykręcone dość delikatne, ale według mnie wystarczy, gdyż nie ma w tym miejscu takich naprężeń, jedynie brakuje mi jakieś podpory na środku pręta, gdyż pod naciskiem się lekko ugina, zdjęcie:
Obrazek

Jeśli chodzi o wyginanie się płyty mdf razem z płaskownikami, to wydaje mi się, iż wymiana jej z grubości 12mm na 22mm powinno rozwiązać problem:
Obrazek

Trochę prymitywne mocowanie bramy do prętów, ale wszystko ze względu na koszta, ale się sprawdza! zdjęcie:
Obrazek

A tutaj mocowanie bramy do szpilki gwintowanej, zastosowałem mufę M10, gdyż zwykła nakrętka miała zbyt duże luzy i naprężenia (ustawiała się pod kątem i blokowała gwint), zdjęcie:
Obrazek



Proszę o kolejne porady. Czy jest sens zmieniać wałek podpierający bramę z fi10 na grubszy? Czy jest jakieś inne rozwiązanie? Oczywiście jeszcze chcę dospawać kształtowniki trzymającą pozostałe 2 osie tzn:
Obrazek
Czerwonymi liniami zaznaczyłem miejsce na kształtowniki, dla dodatkowej pewności można by było przykręcić trójkątną płytę wiórową z boku.

Mimo pozorów brama jest dość sztywna, prócz uginającej się płyty mdf oraz płaskowników z prętami pod ciężarem około 10kg.

Co o tym myślicie?Coś jeszcze przeoczyłem? Coś zmienić? Coś wzmocnić? Proszę pomóc, nie krytykować.

[ Dodano: 2012-06-10, 20:38 ]
Brama to jest "stół" czy "to pionowe" gdzie znajdują się 2 osie? Bo znajomy inaczej mówi i zgłupiałem.

[ Dodano: 2012-06-10, 20:41 ]
Nie rozumiem co kolega ma na myśli: "śruba poza osią "podpór" bramy."
Brama taka wysoka ze względu na ewentualne możliwości obróbki, np sześcianu (kolumna głośnikowa już sklejona).

Awatar użytkownika

pitsa
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4697
Rejestracja: 13 wrz 2008, 22:40
Lokalizacja: PL,OP

#28

Post napisał: pitsa » 10 cze 2012, 20:42

Biorąc pod uwagę całość to może wystarczą te czerwone tylko z jednej strony i niewielkie usztywnienie w narożnikach na górze.
zachowanie spokoju oznacza zdolności do działania
ᐃ 🜂 ⃤ ꕔ △ 𐊅 ∆ ▵ ߡ


Autor tematu
pietrek922
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 19
Posty: 21
Rejestracja: 09 cze 2012, 17:13
Lokalizacja: Wrocław

#29

Post napisał: pietrek922 » 10 cze 2012, 20:44

diodas1 pisze: Trzeba też koniecznie wzmocnić miejsca osłabione wnękami na mocowanie śruby i prowadnic. Jakieś dospawane nakładki cycóś :mrgreen:
Faktycznie, i to chyba najważniejsze, bo się złamie cała konstrukcja, dospawam kształtownik kwadratowy i powinno być dobrze.

[ Dodano: 2012-06-10, 20:51 ]
Czyli coś takiego:
Obrazek

a z prętami podpierającymi? Jest jakiś sposób?

Jutro będę od rana robić frezarkę więc po południu może wstawię zdjęcia poprawek.

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#30

Post napisał: syntetyczny » 10 cze 2012, 21:39

Może jak kolega już chce zostawiać te podpory, to niech będą obie z tyłu umocowane u góry i tak jak jest teraz.Ciekaw jestem jak z geometrią będzie to wszystko wyglądało...
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”