Frezarka CNC pomoc w budowie sterownika i zasilacza

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#61

Post napisał: tuxcnc » 17 cze 2012, 21:53

syntetyczny pisze:
tuxcnc pisze: Porażają mnie takie konstrukcje jak prezentowana przez autora wątku, szczególnie nakład pracy w nie włożonej.
Chętnie bym zobaczył kolegi frezarkę, skoro innych tak krytykuje. Pokaże kolega swoją konstrukcję. Bo z tego wynika, że bardzo szanuje swój czas i chętnie dzieli się swoimi "doświadczeniami".

Niech kolega nie bawi się już w "kosmetykę", zrobi maszynkę, uruchomi sterowniki, a później na tym zacznie się uczyć. Może coś z tego wykiełkuje ciekawszego.
Moja frezarka nie ma tu nic do rzeczy, ponieważ większość elementów została wycięta ... na frezarce CNC.
Także nie mogę się podzielić doświadczeniami z kimś kto dysponuje imadłem i wkrętarką, bo moje doświadczenia na nic mu się nie przydadzą.
Natomiast moje uwagi mają sens absolutnie niezależnie od tego czy kiedykolwiek jakąkolwiek maszynę zbudowałem.
Bo tu raczej o ekonomię idzie, nie o doświadczenie w budowie czegokolwiek.
Gdzie by się nie zatrudnić to minimum 50 zł dniówki się dostanie i można jakieś podzespoły kupić.
Jak się ten dzień zmarnuje na piłowanie złomu, to się ma piłowany złom.
Czy to trudno zrozumieć ?

.



Tagi:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#62

Post napisał: syntetyczny » 17 cze 2012, 22:05

tuxcnc pisze:Także nie mogę się podzielić doświadczeniami z kimś kto dysponuje imadłem i wkrętarką, bo moje doświadczenia na nic mu się nie przydadzą.
To niech kolega sobie komentuje inne konstrukcje. A kolegę, co już b.dużo pracy włożył, zostawi w spokoju.
Widać konstrukcja edukacyjna od postaw, bo nawet widać pierwsze spawanie itp.. Łożyska liniowe?A przepraszam, po co?Za te 20zł kupi kolega sobie n łożysk do rolek i będzie mógł skonstruować takie prowadnice, jakie koledze się spodobają.
Teraz, najważniejsze jest skończyć konstrukcję i wziąć się za elektronikę. Bo coś czuję, że dopiero poważne wydatki stoją przed kolegą.
Jakiś mocno budżetowy sterownik by się przydał:)
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


popik10
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 217
Rejestracja: 02 paź 2007, 15:57
Lokalizacja: Wrocław

#63

Post napisał: popik10 » 18 cze 2012, 08:50

Generalnie obaj Panowie macie rację.

Syntetyczny, że to nauka i w przyszłości przyniesie efekty, a tuxcnc ze biednego nie stać na oszczędzanie.

W mojej opinii głównym problemem tego projektu jest brak myślenia i robienie wszystkiego na łapu capu. Rozumiem, że obecnie nie ma kasy, ale gdyby przyjąć sensowne założenia, można by maszynę zbudować tak, żeby skupić się porządnie na pewnych elementach, a inne /w późniejszym czasie do wymiany/ potraktować czysto tymczasowo.

Ja przyjąłem takie założenia i nie żałuję. Też zbudowałem jedną maszynę i budowałem ją rok, ale nie stać mnie było aż na takie prowizorki.

Nie zmienia to faktu, że skoro zabrnęło to tak daleko to trzeba to skończyć i odpalić.

Pozdrawiam


Autor tematu
pietrek922
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 19
Posty: 21
Rejestracja: 09 cze 2012, 17:13
Lokalizacja: Wrocław

#64

Post napisał: pietrek922 » 24 cze 2012, 20:28

Jakie zespoły będę potrzebował do sterowania frezarką?
- Zasilacz,
- 3 sterowniki silnikami krokowymi,
- płytę główną do sterowników i komputera,

Coś jeszcze? Które elementy dostępne aktualnie na allegro byłyby dobre?
Jak dobrać sterownik pod silniki krokowe? Nie rozumiem co znaczy 1/2, 1/8, jaka jest różnica? Lepiej kupić czy samemu zmontować sterowniki z płytą główną, jeśli wchodzą w grę najmniejsze koszta?

Szukałem gotowych projektów, ale nie znalazłem, większość osób uznaje dostępne projekty sterowników za wadliwe bądź złe. Prosiłbym o pomoc lub o prywatną wiadomość ze schematami płytek, listą elementów oraz schematem sterowników i płyty głównej oraz ewentualne informacje. Mając już projekty, elementy, mógłbym pójść do znajomego elektronika, żeby mi po kolei wszystko wytłumaczył co się z czym je i nadzorował moje prace.


poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#65

Post napisał: poorchava » 24 cze 2012, 21:57

Pytanie czy masz jakiekolwiek pojęcie o elektronice czy chcesz "składać klocki".

Ogólnie tak: jedyne obowiązkowe elementy to zasilacz i drivery silników.
Zasilacz musi mozna kupić impulsowy do cnc, np 24V, 35V etc. Wydajność prądowa do policzenia: (3 silniki x xprąd na fazę x 1.41)*1.2. Tak mniej wiecej.

Najprostsze rozwiązanie: transformator toroidalny 24V np. 400VA, do tego mostek prostowniczy, kilka sporych kondensatorów rzędu 1000uF i masz stabilny zasilacz ok 35-37V.
Transformator można dopaść na allegro za śmieszne pieniądze (z demontażu)

Sterowników jest dużo różnych. Najtańsze są te bazowane na L298+L297. Niestety mój twór jeszcze nie jest dostępny do kupienia. Musisz sprecyzowac czego wymagasz od maszyny, i jakie bedziesz miał silniki, a potem można dobrać jakiś driver

"Płyty główne" to najczęściej szumna nazwa nadawana płytce z optoizolatorami i przekaxnikiem do zalączania wrzeciona. Optoizolatory to takie elementy elektroniczne, które przekazują sygnał przez światło, bez przepływu prądu. Służą one do ochrony komputera przez uszkodzeniem w razie jakby jakims cudem napięcie zasilania silników albo napięcie sieciowe przebiło na wejścia logiczne. Umożliwia też zasilanie komputera i maszyny z osobnych faz.

Podział kroku 1/2, 1/8 itd oznacza tyle: silnik ma np 200 kroków na obrót. podział 1/2 umozliwia zatrzymanie silnika na pelnym kroku, albo pomiędzy dwoma po środku, więc ogólnie masz 400 mozliwych pozycji rotora. Podział 1/8 oznacza że mozesz zatrzymać rotor w pełnym kroku albo w którymś z 7 miejsc pomiędzy pelnymi krokami. Oznacza to zwyczajnie zwiekszenie rozdzielczości pozycjonowania silnika. Do podziału wiekszego niż 1/2 potrzebne sa układy z impulsową stabilizacja prądu jak np. pupularne TB6560 albo A3977.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”