Frezarka z sklejki

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
KonradB16
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 53
Rejestracja: 28 mar 2012, 21:39
Lokalizacja: Sanok

Frezarka z sklejki

#1

Post napisał: KonradB16 » 06 maja 2012, 20:49

Witam jestem nowy na forum więc się przedstawię nazywam się Konrad mam 17lat chodzę do szkoły mechanicznej. Chiałbym zbudować frezerkę CNC lecz zastanwiam się czy na początek lepiej zbudować ją ze sklejki czy pomyśleć już o poważniejszej konstrukcji z aluminium lub stali. Jeżeli bym zbudował ją z grubej sklejki była by ona w stanie frezować w alumnium? Proszę o wypowiedzi na ten temat.



Tagi:


cero
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 111
Rejestracja: 15 wrz 2011, 19:56
Lokalizacja: Sosnowiec

#2

Post napisał: cero » 06 maja 2012, 22:31

Witam,jeśli chcesz frezować Aluminium to nie polecam frezarki z drewna gdyż będzie się ono poddawać pod wpływem frezowanego aluminium i ciężko ci będzie wymiar utrzymać na wyższych prędkościach posuwu,tak samo z aluminium(sam pracuje na frezarce z aluminiowa rama i się nie sprawdza)

Teraz pytanie do ciebie, jeśli chcesz jej używać do zabawy(wycięcie czegoś od czasu do czasu to na pierwszy ogień polecam drewno,jako pierwszy projekt nie będzie droga a jeśli ci się spodoba możesz na ten sam wzór zbudować ja z aluminium bądź stali, całe bebechy będziesz już miał a w trakcie budowy możesz ja udoskonalać.


pavell
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 148
Rejestracja: 17 gru 2011, 11:13
Lokalizacja: z tąd

#3

Post napisał: pavell » 06 maja 2012, 22:58

kilku użytkowników forum zbudowało frezarkę drewnianą, na której obrabiają delikatnie aluminium...
na ramie aluminiowej można robić to bardziej zdecydowanie..
rama stalowa - obróbka aluminium na poziomie produkcyjnym.. czyli dla hobbysty, aż nadto..

Awatar użytkownika

AOLEK
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 376
Rejestracja: 17 lip 2011, 20:27
Lokalizacja: Świdnica

#4

Post napisał: AOLEK » 07 maja 2012, 08:31

To zależy też jakim warsztatem dysponujesz. Jeżeli tak jak ja wiertarka stołowa. Piłka do stali i młotek to nierób tego błędu co ja i bierz się spokojnie za drewniaka zdobędziesz doświadczenie i wtedy możesz budować nawet "T Y T A N I K A"
SPRZEDAM dwie nakrętki kulowe 20x5 więcej w dziale GIEŁDA !

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#5

Post napisał: ursus_arctos » 07 maja 2012, 11:05

Ja mam frezarkę ze sklejki i okazjonalnie robię na niej coś tam w aluminium (głównie obrabiam materiały drewnopochodne). Kilka wniosków:
1. Odchył od zadanej ścieżki determinowany jest bardziej zaglębieniem niż posuwem - mogę rozcinać z zaglębieniem 0.7mm z prędkością 600mm/min albo 0.4mm z prędkością 1200mm/min - drugie da lepsze krawędzie. Przy frezowaniu (nie rozcinaniu) mogę dać znacznie wyższe parametry - jak zbieram 0.5mm materiału, to mogę i 2mm zagłębienia mieć i 1000mm/min.
2. Rozcinanie jest problematyczne - bez obróbki wykańczającej krawędzie są paskudne. Jest to problem zwłaszcza przy wycinaniu kształtów z blachy (nie można ich wykończyć, bo już zostały odcięte) - można próbować obejść problem za pomocą różnej maści mostków technicznych, ale to z kolei mocno komplikuje model.
3. Bez chłodzenia to można głównie frezy łamać - a chłodzenie na maszynie drewnianej jest dość kłopotliwe. Ja stosuję ręczny spryskiwacz, a w ramach chłodziwa mieszankę woda+olej jadalny+ludwik - nawet nieźle działa.

Co do samej konstrukcji - ja mam boki bramy z podwójnej sklejki 18mm, reszta jest z pojedynczej 18; wałki wiszące fi20 na XY i fi16 na Z, śruby Tr10x2 (najgorszy element konstrukcji), wrzeciono Kress 1050FME.
Przy pojedynczej sklejce na bokach bramy sztywność była tak żałosna, że musiałem zbudować nową.


Autor tematu
KonradB16
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 53
Rejestracja: 28 mar 2012, 21:39
Lokalizacja: Sanok

#6

Post napisał: KonradB16 » 07 maja 2012, 14:33

Jeżeli zdecydował bym się na konstrukcję ze sklejki poleciacie z ruchomą bramą czy ruchomym blatem? Zauważyłem też w niktórych projektach zastosowanie zwykłych prowadnic szyfladowych wykorzystywanych w meblach, co o tym sądzicie?


kak
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1227
Rejestracja: 21 sie 2008, 17:46
Lokalizacja: Dania

#7

Post napisał: kak » 07 maja 2012, 16:10

Jak chcesz zrobić tanią frezarke do nauki i hobby, to możesz i na szufladówkach.
Z ruchomym blatem łatwiej sztywniejszą zrobić.


Autor tematu
KonradB16
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 53
Rejestracja: 28 mar 2012, 21:39
Lokalizacja: Sanok

#8

Post napisał: KonradB16 » 07 maja 2012, 19:12

Postanowiłem że zrobię konstrukcję ze sklejki ale zastanawiam się czy mogę wykonać bramę ruchomą umieszczoną na prowadnicach szufladowych (meblowych). I proszę mi doradzić jakiej grubości sklejki użyć.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 7588
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 07 maja 2012, 19:52

witam.
obadaj może rozwiązanie kol. oprawcyfotografii .
chyba lepsze by było - ruchomy stół .
całość jest bardziej " kompaktowa " i co za tym idzie - sztywniejsza .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
KonradB16
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 53
Rejestracja: 28 mar 2012, 21:39
Lokalizacja: Sanok

#10

Post napisał: KonradB16 » 07 maja 2012, 21:08

Z uwagi na mój budżet zamierzam prawdopodobnie użyć prowadnic meblowych. Ale zamiast używać zwykłej prowadnicy szufladowej postanowiłem pomyśleć nad prowadnicą stołową lecz trochę zmodyfikowaną :) Dołączam zdjęcię. Elementy zaznaczone na czerwono zamierzam usunąć (ściągnąć lub poprostu wyciąć). Czy taka prowadnica umożliwiła by mi zbudowanie frezarki z ruchomą bramą. Proszę o komentarze.




Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”