Strona 1 z 1

Test poprawności wykonania konstrukcji i dokładności - jak?

: 01 mar 2012, 19:38
autor: rsikon
Witam,

jest jakaś możliwość (testowy g-code) dzięki któremu można ocenić po efekcie prac jakie są ewentualne problemy w maszynie?

Nie wiem czy dobrze kombinuje....

Test na rysowanie czy tam frezowanie punktów po osi x (odległości) wychodzi mi ok.
Test na rysowanie czy tam frezowanie punktów po osi y (odległości) wychodzi mi ok.

Jednak praca na materile brdziej złożonym (prosty plik wiercen PCB) odkrywa problemy...

Tak jakoś wydedukowałem, że najprawdopodobniej moja oś X i oś Y nie przecinają się pod kątem prostym. Na razie brak czasu na sprawdzenie teorii w praktyce.

Macie jakieś sprawdzone sposoby na przetestowanie maszyn typu "samoróbka"?

Dodatkowe pytanie, o ewentualną możliwość obejścia ewentualnego braku kąta prostego między osiami, w sposób programowy: w Mach3 znalazłem coś co się zwie: Operator -> Formulas. Z tego co się domyślam, można tu wprowadzić ewentualne "poprawki" które umożliwiają obejście niektórych problemów.

Ktoś bardziej doświadczony coś podpowie?

: 01 mar 2012, 20:49
autor: smouki
najjjjprostrzy test to koło, zmiesz średnice w różnych miejscach

[ Dodano: 2012-03-01, 20:49 ]
najjjjprostrzy test to koło, zmierz średnice w różnych miejscach

: 01 mar 2012, 21:20
autor: rsikon
To już dwie możliwości mamy:
- krzyż i pomiar konta,
- koło i pomiar średnicy.

A co do możliwości programowej korekcji - ktoś coś się wypowie?

Już jestem po testach teoretycznych (Mach3 bez maszyny) - korekte mozna wprowadzić tak jak podałem wyżej. Może w weekend przejdziemy do konkretow.

: 02 mar 2012, 10:44
autor: ursus_arctos
Kiedyś myślałem nad taką opcją:
dać między kompem a sterownikiem małą płytkę z jakimś procesorkiem (tylko szybszym niż ATMega ;)) i na niej robić korekty. Płytka przyjmowałaby sygnały STEP/DIR z kompa, przeliczała pozycje i wypluwała STEP/DIR do sterownika. Taką płytkę wystarczyłoby skonfigurować raz (zapisać dane we flashu/eepromie) i maszyna z punktu widzenia komputera byłaby idealna.

: 02 mar 2012, 18:54
autor: Ryba2
Prostopadłości miedzy osią Z a stołem nie naprawi taka przystawka. No chyba że oś Z ma ruchomą głowice w dwóch płaszczyznach. Planowanie stołu załatwi to co mogła by dać taka przystawka. Jednak problem prostopadłości frezu względem stołu nadal pozostaje.

: 05 mar 2012, 09:24
autor: ursus_arctos
@Ryba2:
Poprawka: prostopadłości między osią _wrzeciona_ a stołem nie poprawi taka przystawka. Oś Z nie musi być prostopadła - może nawet pod kątem 45 stopni być, jak ktoś ma taką fantazję. BTW - akurat ostatnio pionowałem wrzeciono - był o tym temat, do którego zaraz dopiszę swoje rozwiązanie ;)