diylilcnc - czyli gotowa konstrukcja cnc

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

robson24-78
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 70
Rejestracja: 07 lis 2007, 12:02
Lokalizacja: Toruń

#11

Post napisał: robson24-78 » 17 lut 2012, 13:29

ursus_arctos pisze:A propos - w ramach podstawy można użyć jakiegoś szerszego parapetu - całkiem serio mówię.
Parapet to wiórówka, a to cholerstwo według mnie nadaje się co najwyżej na... parapety ;)
Sporo jest na tym forum konstrukcji z płyt wiórowych i widać jak to się obrabia - każde trochę bardziej skomplikowane wycięcie czy wiercenie i mamy poszarpaną okleinę, całość wygląda jakby wpadło do sieczkarni...
Sklejka albo MDF - tyle w temacie. Osobiście bardzo lubię MDF - naprawdę fajnie się obrabia, ale trzeba zabezpieczać przed wilgocią...



Tagi:


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 6126
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#12

Post napisał: oprawcafotografii » 17 lut 2012, 13:39

robson24-78 pisze:...
Sklejka albo MDF - tyle w temacie. Osobiście bardzo lubię MDF - naprawdę fajnie się obrabia, ale trzeba zabezpieczać przed wilgocią...
Dodalbym do tego Lignofol :)
https://www.cnc.info.pl/topics58/400x30 ... lu&start=0

q

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#13

Post napisał: ursus_arctos » 17 lut 2012, 17:34

Parapet to wiórówka
Widać różne parapety bywają. U mnie przypominają granit, ale raczej nim nie są ;) Nie do końca wiem, co to jest, ale twarde i sztywne. Oczywiście, trzeba zamówić od razu wycięy pod wymiar - o ile wywiercenie otworów w czymś takim jeszcze sobie wyobrażam, to wycinanie czymś innym niż waterjet nie za bardzo.


Autor tematu
malyboa
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 56
Rejestracja: 30 gru 2009, 12:07
Lokalizacja: Jelenia Gora
Kontakt:

#14

Post napisał: malyboa » 17 lut 2012, 18:13

Dziękuje więc za liczne odpowiedzi, wydawało mi sie ze to naprostsza konstrukcja gdyz zaprojektowana bardzo dokładnie.

Chetnie jednak zbudowałbym cos innego , większego powiem szczeze ze gyby ktos był w stanie przedstawić mi plany czegoś ciekawszego , prostszego i sprawdzonego byłbym bardzo wdzięczny. Moze być i konstrukcja metalowa.

Frezarka to moje marzenie od dłuzszego czasu, teraz z racji tego ze pracuje w szwajcarii ( jako stolarz ) stać mnie na to by spróbować swoich sił w tym temacie , jednakze plany 'diylilcnc' sa jedynymi jakie znalazlem w internecie.

Prosiłbym bardzo serdecznie o ile to mozliwe by ktoś polecił mi sprawdzone plany czegoś 'konkretnego'
Pozdrawiam
malyboa


oprawcafotografii
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 6126
Rejestracja: 29 kwie 2009, 10:11
Lokalizacja: Kraków / Jaworzno / Kopanka

#15

Post napisał: oprawcafotografii » 17 lut 2012, 18:16

malyboa pisze:...jednakze plany 'diylilcnc' sa jedynymi jakie znalazlem w internecie.
Nie zartuj. Z jeden wieczor znajdziesz z setke projektow.

Ten pokazany przez Ciebie to moim zdaniem KOSZMARNE nieporozumienie.
Tysiac i jeden drobnych kawaleczkow bez najmniejszych szans na dokladne
zmontowanie i jakakolwiek sztywnosc.

Nie napisales tak wogole do czego ma ta maszynka sluzyc...

q

Awatar użytkownika

dudis69
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1418
Rejestracja: 15 lis 2010, 20:18
Lokalizacja: okolice

#16

Post napisał: dudis69 » 17 lut 2012, 18:19

ursus_arctos pisze:U mnie przypominają granit, ale raczej nim nie są Nie do końca wiem, co to jest, ale twarde i sztywne. Oczywiście, trzeba zamówić od razu wycięy pod wymiar
Może masz zwykły konglomerat bardzo przypomina marmur a nie granit i to ten najtańszy :mrgreen: , łatwo się obrabia klejenie praktycznie bez spoinowe jak się zarysuje albo przypali, to papierek ścierny + polerka i śladu nie ma. :mrgreen:
Popularny na blaty kuchenne, klejony warstwowo, na drewnianym stelażu z uwagi na koszt.
Pozdrawiam Sławek


Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#17

Post napisał: ursus_arctos » 17 lut 2012, 19:16

Jest to lity "kamień" - nie wiem, czy naturalny, ale na pewno nie jest na niczym naklejony. I o ile pamiętam, delikatnie prześwituje. No nic, widzę, że sugestia parapetowa wprowadza w błąd, bo parapetów jest pierdyliard rodzajów.

Wracając do tematu - podstawę można zrobić z grubej dechy (sklejki), pudła z dech, betonu, kamienia, .... Wybór jest spory.

Brama powinna być z grubych dech (sklejka 30mm, MDF 40mm) + odpowiednia konstrukcja, ew. kątowniki stalowe dla dalszego usztywnienia - można robić jakieś pudełeczka ze sklejki 12mm, ale roboty jest dużo i ostatecznie wyjdzie na pewno drożej i (prawdopodobnie) gorzej.

BTW - czy ktoś w warszawie lub okolicach zna kogoś, kto by mi stosunkowo tanio wyfrezował boki bramy ze sklejki 35mm? Mogę dostarczyć rysunki w Corelu.
Niestety, moja osobista maszyna ma za małe pole robocze a robienie po kawałku i przekładanie kończy się zmarnowaniem materiału.

Awatar użytkownika

MlKl
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3706
Rejestracja: 15 sie 2010, 13:44
Lokalizacja: Błonie
Kontakt:

#18

Post napisał: MlKl » 17 lut 2012, 20:00

A do czego tutaj plany? Określasz sobie, jakie pole robocze cię interesuje, i do tego dopasowujesz swoje elementy.

Obrazek

Myślisz, że twórca tego korzystał z jakichś planów zatwierdzanych przez technologa? Jedno jest pewne - im grubsze i solidniejsze elementy wykonasz, tym lepiej będzie chodziła maszynka.

Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#19

Post napisał: Alvar4 » 17 lut 2012, 22:16

Dla kogoś kto nie zbudował jeszcze nigdy własnej maszynki to jest trochę czarna magia i nie bardzo wie jak to ugryźć czyli jak zaprojektować i zbudować. Ja polecam poświęcić z tydzień czasu i poczytać oraz przestudiować kilka dobrych projektów naszych guru forumowych i na ich podstawie zbudować sobie maszynkę. Nie jest to wcale takie trudne tylko wystarczy zassać wiedzę i wystrugać jakiś ploterek. Ja trzy lata zwlekałem z budową bo zawsze coś innego było ale tej zimy już poczynione poważniejsze kroki i budowa ruszyła. Miał być drewniak ale po kolei eliminuje kolejne elementy na rzecz stali bo akurat mam wolne profile i je wykorzystuje. Trzeba będzie założyć nowy temat i pokazać jak powstaje kolejna maszynka po taniości.


Autor tematu
malyboa
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 56
Rejestracja: 30 gru 2009, 12:07
Lokalizacja: Jelenia Gora
Kontakt:

#20

Post napisał: malyboa » 17 lut 2012, 22:44

W takim razie jezeli ktoś moze to serdecznie proszę o polecenie mi planów które według niego są sprawdzone / popularne czy poprostu godne polecenia. ja zaś bede szukał na własną ręke czegoś, jezeli znajde to napewno dam znać.

Potrzebuję frezarkę do drewna o polu roboczym tak pomiędzy 100cmx120cm - 180cmx240cm
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”