Wstępny projekt frezarki CNC ze sklejki 1250x2500mm

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę

Autor tematu
lukaszb25
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 27 gru 2013, 15:52
Lokalizacja: Polska

Wstępny projekt frezarki CNC ze sklejki 1250x2500mm

#1

Post napisał: lukaszb25 » 06 sty 2014, 12:54

Witam Was

od jakiegoś czasu przymierzam się do wykonania frezarki 3 osiowej do obróbki 3D drewna.
Budżet jaki przewidziałem na całość 3000 - 4000 zł. (bez stalowej konstrukcji stołu i wrzeciona frezującego).

Z wykształcane jestem informatykiem ale zawsze miałem ciągotki do elektroniki i budowy maszyn. Projekt chcę wykonać dla mojego Ojca dla którego pasją jest obróbka drewna. Robi to póki co hobbystycznie (po godzinach/delegacjach) ale na stare lata chciałbym wspomóc go trochę bo w dzisiejszych czasach praca u prywaciarza do 67 roku jest mało realna a żyć za coś trzeba. Zdrowie też nie zawsze jest. I uważam, że taka frezarka do cięcia i frezowania powierzchni na pewno w jakiś sposób dała by Mu motywację do rozwoju tej pasji i dała to światełko w tunelu, że można pomyśleć o swojej działalności i to w ulubionym zawodzie...


Wczoraj zabrałem się za projekt graficzny w Inventorze. Na tą chwilę mam zrobiony stół, prowadnice osi X i ramie suwnicy. W późniejszym etapie pochwale się swoim projektem. W tym czasie nasunęło mi się kilka pytań i chciałbym się Was doradzić.

Cała konstrukcja stołu to stalowa rama na której zamocuje sklejkę 25mm o wymiarach sklepowych 1250x2500. Płyta będzie usztywniona poprzez przymocowanie jej do stalowej konstrukcji (żebra stalowe z kątownika).

Jako prowadnice chcę użyć aluminiowy kątownik 30x30x4(5) o długości 2500mm. 2 prowadnice na stronie. Od góry i od dołu.
Pozostała konstrukcja suwnicy będzie wykonana ze sklejki o grubości 20mm.

Jedno ramie suwnicy ma zamocowane 4 rolki. Dwie od góry i dwie od dołu z regulacją docisku na prowadnice. Rozstaw głównych rolek od osi do osi 45 cm. Dolne około 38cm. Rolki chcę wytoczyć pod grubość kątownika. Zahartować i na prasie wcisnąć łożyska. Średnica rolki 40mm.

Napęd osi x/y chcę wykonać na bazie łańcucha napiętego w osi ze stołem. Dla osi x z obu stron stołu. Dla osi y jeden łańcuch od góry.

W ramieniu suwnicy będzie zamocowany silnik krokowy z zębatką i dwie zębatki. Łańcuch będzie przechodzi na wzór odwróconej litery U.
Wzoruj się trochę na ciekawym projekcie ze strony http://buildyourcnc.com/blueChickVersio ... neKit.aspx

Na tym etapie się zatrzymałem. Moje pytania do Państwa:

1. Czy zastosowanie łańcucha nie pogorszy precyzji posuwu? jaki łańcuch zastosować? Na co zwrócić uwagę?
1a. Czy przy tym rozwiązaniu uzyskam dokładność posuwu np. 0,05mm lub 0,1mm?
2. Czy nie lepiej zastosować pod stołem śrubę trapezową? Wtedy jaka średnica na długość 2500mm?
3. Co myślicie o prowadnicach z aluminiowego kątownika? ew. co będzie lepsze? nie chcę tutaj przepłacać.
4. Jakiej mocy silniki zastosować? Moja propozycja:
A) Oś x 4,8Nm, pozostałe osie y/z 2Nm.
b) Wszystkie osie 4,8Nm
c) Wszystkie osie 2Nm
d) Oś x/y 4,8Nm, oś z 2Nm
5. Jaki powinien być prześwit nad stołem a suwnicą? Ja założyłem około 25cm ale widzę, że większość projektów nie przekracza 20cm
6. Czy sklejka na suwnicę o grubości 20mm wystarczy?
7. Czy może zastosować inny materiał?
8. Co myślicie o tej elektryce http://buildyourcnc.com/item/electronic ... ry-elcombo
Przepłacę? a może w naszych sklepach online z automatyką cnc dostanę taki zestaw w podobnej cenie?
9. Czy lepiej wybrać płytę główną pod LPT czy USB? które rozwiązanie jest bardziej wymagające jeżeli chodzi o klasę komputera.
10. Czy Mach3 obsługuje płyty główne USB?

Proszę o pomoc. Nie chciałbym uczyć się na zbyt wielu kosztownych błędach ;)

Pozdrawiam



Tagi:


KonradW50
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 15 gru 2013, 14:08
Lokalizacja: Sanok

#2

Post napisał: KonradW50 » 06 sty 2014, 13:35

Odradzam tego typu prowadnice lepiej zainwestować w wałki podparte fi 20 od biedy fi 16.


bastian28
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 23 cze 2012, 00:52
Lokalizacja: Zyrardow

#3

Post napisał: bastian28 » 06 sty 2014, 23:26

Witam.
Jest trochę maszynek w sieci na łańcuchach i z tego co widzę sprawują się nie najgorzej.
Sam ponad rok temu chciałem zacząć budowę takowej o identycznych rozmiarach tylko że na łożyskach tocznych, niestety czytając forum i po kilku radach dałem się przekonać do innego rozwiązania co niosło z sobą koszty i czas bo do dnia dzisiejszego nie złożona.
Chciałem się wzorować na tej maszynce
[youtube][/youtube] na innym filmiku autora jest pokazana w czasie pracy nad płaskorzezbą .

Nadal mam w planach oś Y napędzać łańcuchem, bo takowe już posiadam i można niezłe szybkości uzyskać na nich. Co do dokładności to myślę że też są dobre ale 0.05mm to nie da rady, raczej rzędu 1mm , choć na dokładność wpływa wiele innych czynników.
Gdzieś widziałem konstrukcję gdzie zastosowano dwa łańcuchy i dwa koła zębate połączone ze sobą, tak ustawione że w przerwie pierwszego było widać ząb drugiego czyli z małym przesunięciem. Miało to zapewne poprawić dokładność.
Łańcuchy możesz kupić u sponsora forum, jest tam właśnie dział z łańcuchami napędowymi, ja będę montował o oznaczeniu 08B-1 choć mam też taki sam tylko że dwurzędowy jeszcze pomyślę :mrgreen:

Odnośnie kątownika to nie jestem pewien czy aluminiowy nie będzie za miękki i będzie się wyrabiał dość szybko bo trzeba założyć tysiące przejazdów rolek po nim w te i nazad.
[youtube][/youtube]

Co do silników to na Ztke można dać słabszy myślę że 2Nm powinien wystarczyć i tylko na ta oś, na najdłuższą Y najmocniejszy 4.8Nm powinien z zapasem mocy być dobry i na oś X też można podobny wsadzić.

Śruba trapezowa o takiej długości to nie najlepsze rozwiązanie, będzie wpadać w wibracje przy większych prędkościach itp. prędkości takiej jak na łańcuchach to raczej nie uzyskasz.

Płytę to lepiej szukać z LPT wyjścia tę są w starszych kompach więc i koszta takiego mniejsze, poza tym na USB ponoć nie za specjalnie wszystko śmiga.
Mam nadzieje że coś tam pomogłem.

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#4

Post napisał: bartuss1 » 06 sty 2014, 23:55

a na pasach zebatych nie łaska ?
taniej i ciszej od napedów łancuchowych no i bezluzowo
ze sklejki wykonac blat o powiedzmy 200mm wiekszy od pola roboczego na szerokosc i poł metra dluższy na dlugość i jakies nogi.
od gory przykrecamy prowadnice wałkowe podparte w rozmiarze np 16
i na tym mocujemy bramkę przesuwną o okreslonej wysokosci. na plecahc bramki ulozyskowany długi wał na ktorego koncach damy koła zebate pasowe a takze kolo napedowe do silnika, chyba że dlugie zapetlone pasy to walek na koncu "ramy" maszyny

przykładzik ?


albo taki?


kombinujecie jak łyse kunie pod gorkę
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

fus23
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 11 mar 2006, 22:42
Lokalizacja: Elbląg

#5

Post napisał: fus23 » 07 sty 2014, 17:57

Witam
A jak by wziąć długa sprężynę i ją rozciągnąć troszkę tak by między zwojami było 1 mm przerwy to byście zwykłymi trybami z ruskiego budzika mogli napędzać ..
Ha i sprzęgło by nie było potrzebne bo by sobie sprężyna kompensowała zbytnie próby przyśpieszenia czy też ostrego hamowania :razz:
Jest jeszcze opcja użycia sznurków koralikowych od rolet okiennych ... :idea:
Pozdrawiam
Jeśli broń zabija ludzi , to długopisy robią błędy ortograficzne ...


Autor tematu
lukaszb25
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 27 gru 2013, 15:52
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: lukaszb25 » 07 sty 2014, 18:15

bartuss1, bastian28, KonradW50,

Dziękuje za cenne rady.

Co do prowadnic na wałkach przemyśle to jak orientacyjnie będę znał wagę suwnicy. Nie ukrywam, że to rozwiązanie jest dużo lepsze od aluminiowego kątownika ale cena też jest odpowiednio wysoka.

Czy podpora musi być na całej długości wałka fi20 czy mogę pociąć ją na odcinki i rozstawić np co 30-40cm?

Pasek zamiast łańcucha? hmm przemyśle to.

Prawdopodobnie zmniejszę stół na 1100x1700 tak, żeby osiągnąć powierzchnie roboczą 900x1200, ponieważ wstępne założenia 1250x2500 raczej do konstrukcji drewnianej się nie nadają.

Prowadnice osi y będą wychodziły trochę dalej niż szerokość stołu.
Myślę jeszcze o dodaniu demontowanej 4 osi do frezowania wałków z drewna.

Zabieram się do projektu.


KonradW50
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 2
Posty: 38
Rejestracja: 15 gru 2013, 14:08
Lokalizacja: Sanok

#7

Post napisał: KonradW50 » 07 sty 2014, 18:39

Podpora nie musi być na całej długości, ale takie rozwiązanie jest mało wygodne, ponieważ musisz takowy wałek nawiercić, a to raczej nie należy to rzeczy łatwych, kupując wałek podparty na całej długości nie musisz się o nic martwić tylko przykręcasz do maszyny i gotowe.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#8

Post napisał: bartuss1 » 07 sty 2014, 19:32

lukaszb25 pisze:Prawdopodobnie zmniejszę stół na 1100x1700 tak, żeby osiągnąć powierzchnie roboczą 900x1200, ponieważ wstępne założenia 1250x2500 raczej do konstrukcji drewnianej się nie nadają.
a czemuż to ?
ja tam nie widzę problemu
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


Autor tematu
lukaszb25
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 8
Rejestracja: 27 gru 2013, 15:52
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: lukaszb25 » 07 sty 2014, 22:19

przeliczyłem koszt prowadnic na wałkach z podporami na całej długości + łożyska liniowe (4 na każdą oś):
dla Fi 16 - około 1300zł
dla Fi 20 - około 1700zł
długość pręta przyjąłem (x: 2x200cm, y 2x130cm, z:2x50cm) = 7,6m

więc na tą chwilę raczej zrezygnuje z tego rozwiązania ale projekt postaram się przygotować na wypadek zmiany w przyszłości na wałki.

Znalazłem ciekawy profil kątownika aluminiowego z materiału EN AW-6082 T6 (PA4)
30x30x5. Twardość na poziomie 95HB.
http://hurtownia.tabal.pl/stopy-alumini ... i,138.html

Wysłałem zapytanie na 12mb (6x2m) Czekam na ofertę.

Nawet jak będzie miał odchylenie 1mm na 1 metrze to nie przeszkadza. Nikt z tego nie będzie strzelał :mrgreen:

Myślę, że średnica kątownika 5mm na styku z rolkami posuwu przy wadzę suwnicy do 20kg nie powinna wyrządzi profilowi szkody. 20kg/4 rolki = 5kg do max 7kg na rolkę i nacisk na profil. Dodatkowo pod stołem będą odwrotne prowadnice z rolkami dociskającymi, żeby wyeliminować ewentualne drgania na stykach prowadnic z rolkami.

Co o tym myślicie?


bastian28
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 52
Rejestracja: 23 cze 2012, 00:52
Lokalizacja: Zyrardow

#10

Post napisał: bastian28 » 08 sty 2014, 02:05

Właśnie z powodu tych kosztów nie doradzałem wałków czy prowadnic, by projekt nie stanął w miejscu i poszedł w zapomnienie, pozostał marzeniem a co gorzej nie spełnionym.
Wiem że wiele osób niezbyt przychylnie będzie patrzyć na planowane rozwiązania, jednak myślę że nie ma co się zrażać i trza dążyć do celu.

Jest naprawdę dużo maszynek z podobnymi rozwiązaniami które to sprawują się naprawdę świetnie w drewnie i miękkich materiałach. Jest cała seria na youtu... maszynek Machmate słusznych rozmiarów :mrgreen: na rolkach i tam kątowniki są chyba stalowe.
Niemniej jednak faktycznie dobre jakościowo alu... też wypracuje swoje i na wałki zarobi :mrgreen:

Odnośnie napędu łańcuchami to ja w swojej zastosuje na osi Y napędzającej bramę i tak jak było podpowiadane przez kolegę bartuss1 wałek na plecach bramy przez który będzie przenoszony napęd z jednego silnika na oba łańcuchy. Niby głośny napęd na łańcuchach ale ja na filmikach to i tak słyszę głównie wrzeciono :mrgreen: , na pasach też niezłe przyspieszenia można uzyskać wadą jest że mają tam jakieś rozciągliwości i przy takiej długości osi Y to różnie to może być z tą dokładnością. Na oś X dam pas bo akurat taki wpadł mi w ręce a na Ztkę śruba w moim wypadku kulowa, ale i koledze radze na ta oś do napędu użyć śruby nawet trapezowej.
Trzymam za kolegę kciuki i będę z zaciekawieniem śledził wątek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”