Strona 1 z 2

złapałem bakcyla i kombinuje maszynke :)

: 12 cze 2006, 22:57
autor: karlos79
Witam
Złapałem bakcyla i chce sobie zmajstrowac maszynke.
Nie musi frezować wystarczy na początek wiercenie otworów w PCB.
Jestem na etapie finalizowania projektu płyty BOB i modułów sterowników.
Projekt oparłem na rozwiązaniach znalezionych na forum i w sieci.
Mam za sobą juz dwa działajace prototypy :)
Teraz wszystkie doświadczenia wkładam w finalną wersje :)
Same sterowniki będą wykonane na układach CMOS.
Mam silniki EM-241 z drukarki igłowej, prowadnice i łożyska.
Tu mam problem, czy moge zastosować oryginalne tuleje ślizgowe i prowadnice z drukarki, zamiast drogich łożysk liniowych?
Cała konstrukcja nośna maszynki bedzie wykonana z płyt MDF.
Wielkość obszaru roboczego to bedzie format A3, lub A4.
Pozdrawiam

: 12 cze 2006, 23:20
autor: Szopler
hmm mdf troszkę waży jednak i tulejki z drukarki szybko ci się wytrą... proponuję kupić poliamid (boramid itp) i dać tokażowi do wytoczenia i spasowania te tulejki... poliamidu szukaj na allegro (alledrogo) ;). pozdrawiam!
ps. podrzuc jakies foty...

: 12 cze 2006, 23:29
autor: karlos79
Dzięki za odzew.
Zastanowie się nad poliamidem.
Fotek jeszcze nie posiadam, bo całość jest w kompletnej rozsypce.
Dokładniej to jeszcze się nie zabrałem za składanie cześci mechanicznej z tego względu, że poszukuje dobrych rozwiązań i tanich.
Myśle, że do końca miesiąca wykonam i uruchomie część elektroniczną.
Dokumentacje uieszcze na forum.
Pozdrawiam

: 12 cze 2006, 23:41
autor: pukury
witam !! jak zamierzasz rozwiązać ruch wiertła ? ( oczywiściae nie obrotowy :lol: ) . kombinuję obecnie coś na kształt elektromagnesu , jak by co to podeślę co z tego wyszło . zastanów się czy jest sens robić coś o polu pracy A3 - co za straszna płytka ! pomyśl może też nad napędem przesuwów na paskach zębatych - przecież obciążenia będą niewielkie ( w przypadku wiercenia ) . pozdrawiam !!

: 13 cze 2006, 00:18
autor: karlos79
Witam
Oś przesuwu wiertła będzie npędzana silnikiem krokowym.
Paski zębate już mam, też od drukarki :) W tej chwili nie pamietam co dokładnie jest na nich napisane, ale maja sporą wytrzymałość.
Może w przyszłości uda mi się zrobić z tego ploter do frezowania płytek.
Wiertarka to tylko skromny zamysł na początek.
Pozdrawiam
P.S
Przepraszam jeśli coś będe bredzić, ale lepiej sie znam na elektronice nią na mechanice :???:

: 13 cze 2006, 00:24
autor: pukury
witam !! wyluzuj - wszyscy bredzą !! :lol: a ja widzisz mam odwrotnie - mechanika - lepiej , elektronika - gorzej !! i jakoś żyję . powodzenia - jak byś miał problem to pisz , napewno coś się da wymyślić . pozdrawiam !!

: 13 cze 2006, 00:36
autor: karlos79
Wielkie dzięki :)
Będe się pytać i służyć swoją wiedzą
Pozdrawiam

: 13 cze 2006, 01:26
autor: ALZ
pukury pisze:kombinuję obecnie coś na kształt elektromagnesu
Elektromagnes chyba nie jest dobrym pomysłem. Sam kiedyś tak kombinowałem ale kupa z tego wyszła. Ostatecznie zastosowałem siłownik pneumatyczny z dwóch powodów-wrzecino waży ok 7 kg a posuw wiertła też musi być regulowany tzn. w dół wolno powrót szybko. Jeśli powrót nie będzie wystarczająco szybki lub wiertło na moment pozostanie w dolnej pozycji to jest duże prawdopodobieństwo ukręcenia wiertła tym większe im mniejsze są obroty i na odwrót -zbyt szybki posuw w dół i ta sama sytuacja. Jeśli głowica z wrzecionem waży mniej można zastosować posuw elektryczny zwykłym silnikiem i sprzęgłem. Posuw w dół jest realizowany za pomocą silnika przez listwę zębatą i sprzęło a powrót za pomocą sprężyny. W ten sposób możemy regulować prędkość posuwu w dól a powrót jest szybki bo realizowany za pomocą sprężyny. Największym problemem jest jednak "zmusić" popularne programy CNC aby zechciały wiercić. Wszystkie te programy nie mają realizacji ruchu osi Z innej jak tylko za pomocą silników krokowych i tutaj jest kanał.
Ale mnie poniosło. :mrgreen:

: 13 cze 2006, 09:17
autor: chomikaaa
mozna jeszcze uzyc serw step dir

: 13 cze 2006, 12:52
autor: fenix3627
Zajżyj do mojej galerii, jest tam maszyna zbudowana w większości z podzespołów drukarek.
Konstrukcja oparta na blaszce ciętej laserem, pole pracy A4.