Duża frezarka z MDF o konstrukcji skrzynkowej

Maszyny wykonane z drewna, płyt meblowych itp.
Tu możesz również przedstawić się i opisać swoją maszynę
Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#21

Post napisał: Piotr Rakowski » 16 maja 2006, 07:21

Dzięki za uznanie - "bo wiecie maszyna z MDF do niczego się nie nadaje" :lol: . Chodziło mi także o wykonanie takiej maszyny, żeby przekonać niedowiarków, że maszyna w o konstrukcji drewnianej jest w stanie być dobra, precyzyjna i użyteczna.

Koszt samej konstrukcji, bez głowicy frezarskiej zamnkął się w 2500 zł, co jest kwotą bardzo małą, jak na tak dużą maszynę. Pole pracy efektywnej wnosi 932x786x146 mm.

Dodam do powyższych zdjęć, że sterownik pracuje w trybie 1/8 kroku, skok śrub ma 4 mm/obr tak, więc na 1 obrót przypada 1600 kroków, a na milimetr 400 kroków. Bez problemu mogę frezować z posuwem 1000 mm/min. Silniki są wystarczjąco mocne, ale mocy nigdy dosyć. Myślę, że 2x mocniejsze (większy moment) także byłyby jeszcze lepsze. Wyszły już pierwsze problemy. Zastosowałem śruby napędowe trapezowe o rozmiarze 14x4. Są zdecydowanie zbyt wiotkie, jak na tak długie posuwy, jakie mam (przypomnę: 1460x990x450). Powyginały się straszliwie na etapie obróbki końców i przy zakładaniu.

Wygięcie powoduje, że nie da się rozkręcić mocno silników, bo śruba zaczyna wpadać w wibracje. Myślę o zastosowaniu śrub o fi min. 20 a nawet 25 mm w przyszłości. Natomiast bardzo dobrze spisują się nakrętki do tych śrub (ja używam polimerowe, niemieckiej firmy IGUS).

Przykłady prac będę zamieszczał sukcesywnie, jak tylko będą powstawać.

Wałki właśnie sprowadzam - w niedużej ilości. Zanim załatwię je większej społeczności chcę przekonać się o ich jakości. Zdjęcia i informacje także zamieszczę.


Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Tagi:

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#22

Post napisał: gmaro » 16 maja 2006, 08:43

..obserwowałem budowe tej maszyny od początku choć wielu skazało już ją na nie powodzenie a tu proszę zaskakujący efekt prac , sam buduje maszyne ale w metalu(jest tu na forum)...

Pozostaje tylko czekać na zdjęcia z efektów prac...za odwagę że pokazałęś swoją maszynę duże bravoo..
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#23

Post napisał: bartuss1 » 18 maja 2006, 23:00

ładna zabawka, mi po glowie chodzi coś podobnego, ale dużo wieksze, do frezowania sklejki itp. Może wykorzystam do tego celu blaty robocze, są cięzkie i solidne.
Na profilach stalowych ważyłoby to z 500 kg, a w płytach drewnopohodnych może w 150 by sie zamknęło. A zamierzam wykonać maszynkę o polu roboczym x2000, y 1500, z100 , nie chodzi o prędkość roboczą ale o dokładnośc własnie rzędu 0,1 bo do obróbki drewna w sumie więcej nie potrzeba. Metali nie zmaierzam obrabiać.
W kazdym razie jest co nasladować :)
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#24

Post napisał: Piotr Rakowski » 18 maja 2006, 23:24

bartuss1 pisze:ładna zabawka, mi po glowie chodzi coś podobnego, ale dużo wieksze, do frezowania sklejki itp. Może wykorzystam do tego celu blaty robocze, są cięzkie i solidne.
Na profilach stalowych ważyłoby to z 500 kg, a w płytach drewnopohodnych może w 150 by sie zamknęło. A zamierzam wykonać maszynkę o polu roboczym x2000, y 1500, z100 , nie chodzi o prędkość roboczą ale o dokładnośc własnie rzędu 0,1 bo do obróbki drewna w sumie więcej nie potrzeba. Metali nie zmaierzam obrabiać.
W kazdym razie jest co nasladować :)
1. Postaram się udowodnić, że to nie jest zabawka.

2. Moja maszyna waży ponad 150 kg (czterech facetów z trudem ją podnosi).

3. Blatów nie wykorzystuj, bo one są klejone klejami, które mają własności reologiczne (ustępują pod naciskiem). To zdecydowanie zły pomysł. Zapoznaj się raczej z materiałem, o którym piszę w wątku: https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=1975
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#25

Post napisał: bartuss1 » 19 maja 2006, 10:54

nie miałem na mysli że zabawka do zabawy, ale zabawka jako dobrze wykonana maszyna :) I tak mnie to podjarało, że biorę się za projekt,
w handlu mają laminowane płyty MDF 19 mm, grubsze są surowe, 19 wystarczy, jak bedzie tak daleko z projektem, zrobie w nowym wątku :)
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#26

Post napisał: Piotr Rakowski » 20 maja 2006, 07:27

Próbuj i pokazuj, co Ci wyszło. Aha koniecznie:

- podeprzyj podpory,
- zastosuj albo bardzo grube śruby pociągowe (min. fi 20), albo lepiej listwę zębatą w osiach X i Y.
- moje rozwiązanie - 2x oddzielny napęd osi X jest dobry, ale lepszy będzie zblokowany (np. paskiem zębatym). Przy próbach, gdy sprawdzałem maksymalne prędkości obrotów silników krokowych nierówno gubiły kroki i występowało przekoszenie ramy.
- zastosuj profesjonalne wrzeciono, zamiast ręcznej frezarki. Falownik dobierz z zapasem min. 1.5x moc znamionowa głowicy. I niech nikt Ci nie mówi, że wystarczy falownik o mocy znamionowej. Silnik 3-fazowy, bezszczotkowy pobiera ogromny prąd na niskich obrotach!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#27

Post napisał: bartuss1 » 20 maja 2006, 09:30

dzięki za rady, ano najpierw musze zbudowac stół i brame. wałki w osi x dam podwójne d 30 poparte na koncach oraz co 250 mm podpora pryzmowa, lozyska liniowe otwarte.
co do listw zębatych to nie do konca jestem przekonany, śruby mogą wisieć, więc może jeszcze pasy, albo dwie śruby TR30x6 sprzężone paskiem i jeden mocny silnik krokowy.
chodzi mi jeszcze po głowie podpora przesuwna śruby, która zminimalizuje jej ugiecie.
na wrzeciono przyjdzie jeszcze czas, teraz musze wszystko rozrysować ( i dokonczyć jeszcze ploter termiczny - klienci na cięcie czekają).
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 19
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#28

Post napisał: Piotr Rakowski » 20 maja 2006, 20:34

bartuss1 pisze:dzięki za rady, ano najpierw musze zbudowac stół i brame. wałki w osi x dam podwójne d 30 poparte na koncach oraz co 250 mm podpora pryzmowa, lozyska liniowe otwarte.
Słusznie i naukowo :lol:
bartuss1 pisze:co do listw zębatych to nie do konca jestem przekonany, śruby mogą wisieć, więc może jeszcze pasy, albo dwie śruby TR30x6 sprzężone paskiem i jeden mocny silnik krokowy.
Sruby 30 mm na osi Y z powodzeniem wystarczą. Nie wiem, jak będzie na oacinku 3 m (skoro masz mieć 2,50 pow. pracy w tej osi, to myślę że sruba będze mniej więcej taka) boję się, że może wpadać w wibrację przy dużych obrotach. Ale sam sprawdzsz...
bartuss1 pisze:chodzi mi jeszcze po głowie podpora przesuwna śruby, która zminimalizuje jej ugiecie...
No tego 'patentu' jeszcze chyba nikt na forum nie ćwiczył. Powodzenia!
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


małpierz
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 27 paź 2006, 19:14
Lokalizacja: Łódź

Kompensacja laserowa?

#29

Post napisał: małpierz » 27 paź 2006, 19:17

Witam wszystkich.

Jestem raczej laikiem, ale nieraz mam różne pomysły z dziedziny mechaniki.

Co sądzicie o pomyśle optyczno-laserowego układu kompensującego ugięcia i niedokładności w konstrukcjii wsporczej oraz sterowaniu?


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 7590
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#30

Post napisał: pukury » 27 paź 2006, 19:52

witam !! pomysł jest niewątpliwie niezły , aczkolwiek realizacja może być dość skomplikowana . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Frezarka - konstrukcja drewniana”