Strona 1 z 1

Grawerka do plazmy

: 02 lis 2018, 21:38
autor: snajperman-s1
Witam kolegów po raz kolejny :wink:

Zabieram się za zamontowanie do plazmy grawerki sterowanej pneumatycznie aby oznaczać części i mam dwa problemy - może ktoś z was już to przechodził i pomoże więc byłbym bardzo wdzięczny:

Sterowanie: Mach3
CAM: Sheetcam

1. Chodzi o zrealizowanie odsunięcia - offsetu drugiego narzędzia tzn X-100 Y20 i chyba da się to zrealizować poprzez np G54 zapisanego na stałe w Mach3 - dobrze myślę?

2. Jak w Sheetcam zrobić tzn jakie narzędzie wybrać i jak go przypisać żeby nie wyrzucał kodu do opuszczania i detekcji blachy czyli ruch osią Z tylko żeby na początku wykonywania lini detalu wrzucił kod M04 a na końcu M05 bez ruszania osią Z?

Re: Grawerka do plazmy

: 03 lis 2018, 04:52
autor: dudziak4
Jak w Sheetcam zrobić tzn jakie narzędzie wybrać i jak go przypisać żeby nie wyrzucał kodu do opuszczania i detekcji blachy czyli ruch osią Z tylko żeby na początku wykonywania lini detalu wrzucił kod M04 a na końcu M05 bez ruszania osią Z?
Jak byś mógł sprecyzować konkretnie o co ci chodzi na początku jakiej lini i co ma robić M04 i jak masz zrealizowaną detekcję? Przez makro ? Można to zrobić najprawdopodobniej na kilka sposobów np. edytując postprocesor lub za pomocą reguł w sheetcamie, pytanie co chcesz osiągnąć czy najechać x,y i włączyć /wyłączyć grawerkę i powrócić na poprzednią pozycję. Po drugie współrzędne odsunięcia grawerki zaszyłbym w makrze, offsety G54-G57 w machu służą raczej do baz materiałowych. Opisz coś więcej jak chcesz to zrealizować i co chcesz osiągnąć to postaram się pomóc. Ja bym to zrobił w makrze i dał w sheetcamie jako reguła lub wrzucił do postprocesora a nie jako inne narzędzie.

Re: Grawerka do plazmy

: 04 lis 2018, 12:10
autor: snajperman-s1
A więc tak:
Grawerka jako osobna oś pionowa zawieszona będzie na liniale z wózkiem HIWIN sterowanym siłownikiem pneumatycznym a więc przy grawerowaniu napisów na elementach oś Z jest nieruchoma - chodzi o to że np rysuję rysunek detalu i inną warstwą / conturem napis do wygrawerowania. Robiąc w sheetcam program do cięcia chce aby jedno narzędzie które sobie przypisze np jako "Grawerka" będzie mi sterować "tylko" grawerką a więc elektrozaworem poprzez np M04 przypisane do wyjścia sterującego, który spowoduje wysunięcie się siłownika wraz z grawerką i załączenie jej (spięte mechanicznie).

Widok z góry osi X (od przodu maszyny) na mocowania narzędzi czyli grawer ucieka w "-" osi X :

Obrazek

Dodatkowo dochodzi sprawa przypisania przesunięcia narzędzia względem palnika plazmowego.

Wygląda to dokładnie tak jak z tego filmiku i tak bym chciał żeby działało:



Detekcja materiału jest zapisana w postprocesorze z tego co pamiętam jako G92 ale nie jestem pewny - jutro będę przy maszynie więc dokładnie sprawdzę - nie jest to realizowane przez makro na 100%.


Znalazłem w Sheetcam postprocesor do Mach3 "Mach3 THC with scriber" i faktycznie po wpisaniu mu odsunięcia w postprocesorze narzędzia grawerującego po wrzuceniu do Macha G-kodu widać że jest przesunięte zgodnie z wpisanymi danymi także działa jak chcę (stworzone dodatkowe narzędzie jako "plate marker").

Niestety obawiam się że trzeba będzie scalić oba postprocesory - ten który używam obecnie oraz ten który obsłuży grawerke a tego się ciut boję....

Jutro będę przy maszynie - ściągnę z niej postprocesor który działa do tej pory bardzo dobrze i dorzucę ten który działa z grawerką i może ktoś z was pomoże mi złożyć dwa w jeden :shock:

Re: Grawerka do plazmy

: 09 lis 2018, 11:05
autor: snajperman-s1
Dodane 58 minuty :
Posiedziałem pokombinowałem - coś wyszło i nawet Mach to rozgryza prawidłowo ale mam kilka pytań:

1. Jeśli bym chciał np żeby "referencja" odbywała się tak aby palnik zjeżdzał np do Z50 z prędkością F4000 a od Z50 do G31 z F500 to gdzie i jak to zapisać?
2. Co oznacza:
"function OnPenDown()
if(toolClass == "MarkerTool") or tool > 99 then
if (firstRef) then
Reference()"

Że jeśli narzędzie jest z numerem powyżej 99 to następuje referencja osi Z czy poniżej i następuje jeśli po raz pierwszy tak? Czy wogóle o coś innego tutaj chodzi?

3. Do czego służą funkcje THC On i THC Off - czy przed danym narzędziem tworząc w sheetcam fragment kodu można sterować włączeniem i wyłączeniem THC z poziomu postprocesora? Jaki kod należałoby utworzyć w sheetcam aby włączał THC i wyłączał?
Z tego co rozumiem to np narzędzie 1-99 będzie miało włączone THC a 100-99999 będzie wyłączone tak ale poprzez załączenie wyjścia czy przycisk który się "Świeci" w Machu?

Znalazłem jeszcze opcje makr m101 i m102 patrzące na wskaźnik LED THC ale nie bardzo mi to wychodzi - ma ktoś coś takiego żeby działało?

Taki postprocesor mi wyszedł:
Post Mach3 Grawer OK.txt
(9.35 KiB) Pobrany 93 razy