wykrycie materiału plazma sygnałem PILOT ARC

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
robo1973
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 23 mar 2010, 16:54
Lokalizacja: Leżajsk

wykrycie materiału plazma sygnałem PILOT ARC

#1

Post napisał: robo1973 » 31 paź 2017, 11:54

Witam !!!
Chciałbym wykonać detekcję materiału w plazmie ale nie za pomocą sygnału ze styku tylko
mierząc zwarcie miedzy końcem dyszy palnika a materiałem.
Posiadam plazmę S-Plasma 85 Posiada ona kabel idący z dyszy palnika do wejścia PILOT
ARC. Podejrzewam że służy to do detekcji zajarzenia łuku ARC OK
Ja bym chciał żeby przed uruchomieniem cięcia najechać dyszą na materiał i wiadomo będzie zwarcie między dyszą a materiałem i ten sygnał wykorzystać do detekcji.
Domyślam się, że podczas palenia plazmy na przewodzie PILOT ARC będzie napięcie rzędu 400 V Można by w chwili zajarzenia łuku odłączyć przekaźnikiem sygnał żeby nie spalić wejścia na sterowniku
Czy ktoś spotkał się z tego typu rozwiązaniem



Tagi:


mtryb14
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 93
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Itoja

#2

Post napisał: mtryb14 » 31 paź 2017, 18:27

Ja kojarzę ,że pilot arc jest stosowany do zajarzenia łuku a nie do wysyłania sygnału.
nie wiem czy dobrze pamiętam ale w pierwszej kolejności zapala się luk dysza-elektroda a po wykryciu łuku elektroda-materiał. Albo odwrotnie .


Autor tematu
robo1973
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 23 mar 2010, 16:54
Lokalizacja: Leżajsk

#3

Post napisał: robo1973 » 31 paź 2017, 19:01

mtryb14 pisze:Ja kojarzę ,że pilot arc jest stosowany do zajarzenia łuku a nie do wysyłania sygnału.
nie wiem czy dobrze pamiętam ale w pierwszej kolejności zapala się luk dysza-elektroda a po wykryciu łuku elektroda-materiał. Albo odwrotnie .
Dokładne masz rację Ale zanim zapali się łuk to możemy najechać końcem dyszy na materiał i zidentyfikować zwarcie. Zwarciem wysterować sygnał PROBE /do kalibracji /
Problem polega na tym że po uruchomieniu plazmy na PILOT ARC pojawi się napięcie. Trzeba by wcześniej odłączyć przewód np przekaźnikiem i zastosować separator żeby nie ubić wejścia w sterowniku. Siedzę w elektronice i automatyce tak że mogę coś zaprojektować. Mielibyśmy wtedy dokładny pomiar położenie blachy bez konieczności stosowania styku mechanicznego


mtryb14
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 93
Rejestracja: 23 lis 2012, 00:20
Lokalizacja: Itoja

#4

Post napisał: mtryb14 » 31 paź 2017, 19:37

Ja w swojej maszynie posiadam palnik PT24 jest to palnik który posiada oprócz duszy roboczej jeszcze dysza osłonową ona jest odizolowana od całego palnika i opouszcona względem dyszy roboczej około 3mm . Jest na niej zlacze do podłączenia przewodu i myślę że w takiej sytuacji jest o wiele bezpieczniej . Ale wydaje mi się ze problem będzie leżał w bezwładności układu osi "z" . Zakładając pewną prędkość oraz przyspieszenie os "z" musi się zatrzymać natychmiast po wykryciu sygnału . Jeżeli układ jest "na sztywno" bedziesz mial problem z wyhamowaniem osi , chyba że założysz bardzo małe prędkości przy dużych przyspieszeniach . Drugą opcją bezpieczniejszą jest amortyzator na srubie lub dodatkową prowadnicą o jakimś dopuszczalnym ruchu zbierającym moment zderzenia palnika z materialem . Ja sie z tym dość długo meczylem i zastosowałem w ostateczności silownik pneomatyczny. Pomiar jest bardzo szybki.
Ale może warto spróbować.


Autor tematu
robo1973
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 23 mar 2010, 16:54
Lokalizacja: Leżajsk

#5

Post napisał: robo1973 » 31 paź 2017, 20:21

palnik jest na mocowaniu z magnesów i wiadomo po uderzeniu się odsunie W makro jest to korekcja/ Ala na tym etapie nie o to chodzi tylko o wykrycie materiału końcem dyszy palnika bez konieczności mocowania krańcówki /czujnika mechanicznego/ W piątek zmierzę napięcia na PILOTARC po zajrzeniu łuku


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

#6

Post napisał: dudziak4 » 01 lis 2017, 11:40

Według mnie detekcja na zwarcie dyszy z blachą jest to chyba najmarniejszy ze wszystkich sposobów na wykrycie blachy. A co jeśli będziesz miał przyrdzewiałą, pomalowaną lub pokrytą jakimś konserwantem blachę, nici z detekcji. Dużo lepsze i tańsze sposoby to mikro-styki (krańcówki mechaniczne), czujniki pojemnościowe, czujniki foto-elektryczne.


Autor tematu
robo1973
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 23 mar 2010, 16:54
Lokalizacja: Leżajsk

#7

Post napisał: robo1973 » 01 lis 2017, 13:33

Masz rację jak będzie pomalowana to problem A czy czujnik foto - elektryczny nie potrzebuję lusterka odbiciowego na materiale. ? Masz może jakiś sprawdzony godny polecenia

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”