Kilka nieścisłości odnośnie plotera plazmowego.

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Kilka nieścisłości odnośnie plotera plazmowego.

#21

Post napisał: dudziak4 » 19 gru 2017, 23:01

To jest chyba jedyna wada detekcji blachy poprzez pływającą głowice właśnie przez to że odkształca cienką blachę i tego nie unikniesz. Ja takie cienkie blachy bardzo rzadko palę więc nie mam tego problemu. Wydaje mi się że z mikrostykiem podłączonym jako bazowanie robisz błąd ponieważ nie tak to powinno działać. Za wykrywanie powinno być odpowiedzialne makro którego wywołanie z g-kodu powoduje w skrócie szukanie blachy, zerowanie i podnoszenie na wysokość przebicia + luz czujnika z którym masz teraz problem. Makro wrzucasz do cam-a którym generujesz ścieżki do cięcia (u mnie jest to sheetcam) i tyle. Nie znam za grosz linuxcnc pracuję w mach3 ale wydaje mi się że bez problemu powinien sobie z tym poradzić. Przed wgniataniem blachy możesz sobie poradzić zagęszczając ruszta na stole jak głównie tniesz cienkie blachy to i tak nie będą się często wypalać lub zmienić metodę detekcji blachy na inną.



Tagi:


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 28
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kilka nieścisłości odnośnie plotera plazmowego.

#22

Post napisał: dyziu215 » 20 gru 2017, 22:41

Sam też używam Sheetcam i jest możliwość wyboru postprocesora Linuxcnc THC. Utknąłem jednak w momencie jak pogodzić działanie mikrostyku, z postprocesorem i linuxem :D Pod pin 10 mam podłączony mikrostyk, jednak za nic nie wiem jak powinien być odbierany przez kompa, jeśli nie bazowanie? Dzień, dwa przed Sylwestrem zmontuje do końca THC i sprawdzę jak się zachowuje przy moim Magnumie na pokładzie.

Bardzo dziękuję za odpowiedź!


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Kilka nieścisłości odnośnie plotera plazmowego.

#23

Post napisał: dudziak4 » 20 gru 2017, 23:12

W machu3 ten mikro styk podłącza się do dedykowanego wejścia (Probe) wykorzystywanego do pomiaru długości narzędzia.
Nie znam liunuxcnc ale jestem wręcz przekonany że takie wejście jest zamiast czujnika wysokości narzędzia podłączasz mikro styk
i wywołujesz makrem pomiar (detekcję blachy) które najlepiej wrzucić do postprocesora sheetcama i będzie generować automatycznie pomiar przed każdym wpaleniem.

Znalezione na szybko w sieci :
Obrazek

Poczytaj o tym na stronie producenta thc http://proma-elektronika.com/index.php/ ... c-linuxcnc

W machu zrobienie tej detekcji to pestka, przy linuxcnc nie wydaje mi się to takie hop-śup może się mylę.
Może ci co znają linuxa się wypowiedzą albo przerzuć się na macha3 :D zachęcam


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 28
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kilka nieścisłości odnośnie plotera plazmowego.

#24

Post napisał: dyziu215 » 23 gru 2017, 14:13

Sam też używam Sheetcam i jest możliwość wyboru postprocesora Linuxcnc THC. Utknąłem jednak w momencie jak pogodzić działanie mikrostyku, z postprocesorem i linuxem :D Pod pin 10 mam podłączony mikrostyk, jednak za nic nie wiem jak powinien być odbierany przez kompa, jeśli nie bazowanie? Dzień, dwa przed Sylwestrem zmontuje do końca THC i sprawdzę jak się zachowuje przy moim Magnumie na pokładzie.

Bardzo dziękuję za odpowiedź!


update:

wstępnie zdecydowałem się na zamontowanie THC i pominę detekcję materiału bo pojawiły się wyższe pobudki. Żona... i powiązany z żoną remont przyszłego mieszkania :D Gdyby ktoś mógł pomóc przy konfiguracji, proszę o kontakt.

Pozdrawiam!


dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

Re: Kilka nieścisłości odnośnie plotera plazmowego.

#25

Post napisał: dragon44 » 02 sty 2018, 22:25

Dyziu, sory, że dawno mnie tu nie było, ale brak czasu na przyjemności... Moja plazma stoi bo czekam na śrubę by zacząć się bawić i nie zajechać tego kompresora co mam (cięcie po minucie, dwie to żadna przyjemność...). Prawdę mówiąc już nie pamiętam co tam czarowałem przy uruchomianiu maszyny, ale postaram się pomóc w miarę możliwości. Na jakim etapie jesteś?


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 28
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kilka nieścisłości odnośnie plotera plazmowego.

#26

Post napisał: dyziu215 » 06 sty 2018, 12:23

Obecnie?? Montaż kabiny prysznicowej :D Warsztat zamknięty od grudnia z powodu remontu strychu (przyszłe mieszkanie). Jeśli wszystko dobrze pójdzie to w środę, czwartek wracam do warsztatu i biorę się za wykonanie łóżka, i wstępnie antresoli, czyli będzie co ciąć :)


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 28
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kilka nieścisłości odnośnie plotera plazmowego.

#27

Post napisał: dyziu215 » 20 sty 2018, 18:29

Wszystko poskładane podłączone, i oczywiście musiało przystawić... postaram się do poniedziałku pojąć konfiguracje i wypróbować THC w wersji 150 (przez nieuwagę Myplasm jako SD nie sprawdzi się z moim Zelprem). Czy jest ktoś kto mógłby pokierować jak prawidłowo obecną konfigurację pogodzić z THC toma? I najważniejsze pytanie: czy jest możliwość wykorzystywania THC bez pływającej głowicy?

Pozdrawiam!


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

Re: Kilka nieścisłości odnośnie plotera plazmowego.

#28

Post napisał: dudziak4 » 20 sty 2018, 18:40

my plasm można podłączyć jako 150, a czemu nie sprawdzi ci się jako sd ?


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 28
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kilka nieścisłości odnośnie plotera plazmowego.

#29

Post napisał: dyziu215 » 20 sty 2018, 19:10

Bo SD powinno być wpięte między płytę główną a sterownik silnika, a Zelrp wysyła już bezpośrednie impulsy do silnika krokowego. Tak to mniej więcej zrozumiałem.


Autor tematu
dyziu215
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 28
Posty: 265
Rejestracja: 05 sty 2013, 00:07
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Kilka nieścisłości odnośnie plotera plazmowego.

#30

Post napisał: dyziu215 » 20 sty 2018, 23:22

Szczerze zależy mi na informacji czy THC toma wymaga pływającego palnika? Obecnie poskładany pakiet jest dość ciężki i wygina mi 2mm blachę... Ruszty mam możliwie wypoziomowane, i kombinuję by uniknąć wykrywania materiału na obecnym etapie prac...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”