Podłączenie thc do źródła shermancut 130 CNC

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
Relu404
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2017, 15:43
Lokalizacja: Katowice

Podłączenie thc do źródła shermancut 130 CNC

#1

Post napisał: Relu404 » 26 sie 2017, 11:15

Witam serdecznie,

Zwracam się do was z prośbą o pomoc, mianowicie do naszego chińskiego plotera zakupiliśmy
źródło shermana cuttera 130 CNC - nowa wersja dedykowana pod urządzenia cnc. Super sprawa ma z tyłu 12 pinowe gniazdo sterujące - można kulturalnie podpiąć sterownik do źródła jak bóg przykazał, a nie jak w przypadku poprzednich modeli dokonywać modyfikacji wewnątrz.

Tutaj pojawił się mały problem, mianowicie podpięcie thc pod to gniazdo. Do sterownika mamy podpięty dzielnik napięcia 1:100 który pierwotnie był podpięty z jednej strony do stołu a z drugiej wpięty gdzieś w źródło. Teraz przy nowym źródle chciałbym to podpiąć pod owe gniazdo. Na dole załączam zdjęcie z opisem tych pinów. Spodziewam się że pary pinów z dzielnikami odpadają - bo mam skrzyneczkę z 1:100 natomiast zanim to podepnę pod parę 5 i 7 to chciał bym się upewnić czy nie uszkodzę sobie czegoś.

Ogólnie jestem laikiem, jak kupiłem plazmę z starym źródłem (cutter 90) to była już przygotowana odpowiednio do pracy przez dystrybutora - nie musiałem przy tym dłubać. Jeśli będą potrzebne dodatkowe informacje to ich chętnie udzielę.

Pozdrawiam
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 26 sie 2017, 13:23

My thc wpinaliśmy bez dzielnika prosto pod zaciski a tu instr. Podaje że. 5 7 to właśnie takie miejsce .. No ale może masz inne thc wymagające mniejszego niż napięcie na palniku .
Zawsze mozesz zwyczajnie zmierzyć piny wtyczki czy występujące tam napięcie jest kompatybilne z Twoim THC
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Relu404
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2017, 15:43
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: Relu404 » 26 sie 2017, 14:23

Z instrukcji sterownika wynika że "styk volt+ oraz volt - muszą być zgodne z podziałem napięcia łuku 1:100. NIE WOLNO podłączać bezpośrednio z samym łukiem plazmowym bo grozi uszkodzeniem". O ile dobrze rozumiem to nie powinienem podłączać tego pod 5 i 7 bo spalę thc.

Przeprowadziłem parę prób:
Bez podpiętego thc w obwodzie, palnik odpala łuk ale nie włącza posuwu. - czyli sygnał gotowości do posuwu leci przez thc.
Podpiąłem thc przez dzielnik 1:100 pod parę 5/7 - przy wyłączonej korekcie palnik się odpala i włącza posuw (woltomierz na sterowniku pokazuje podczas cięcia 7-9V, gdzie było ustawione ok 110V). Przy włączonej korekcie palnik podnosi mi się maksymalnie w górę (do końca prowadnicy) po rozpoczęciu cięcia zrywając łuk.

Generalnie thc to XPTHC portable300 produkcji naszych żółtych przyjaciół i dzielnik 1/100 jest częścią zestawu. W instrukcji brak informacji o zakresie napięć na jakich operuje.

Zastanawiam się czy nie podpiąć bezpośrednio kabla z thc pod piny z dzielnikiem 1/50 z pominięciem skrzynki z dzielnikiem 1/100 - ale czy to będzie groźne dla sterownika.


UPDATE:

Pomierzyłem napięcia przy podpięciu sterownika przez dzielnik 1/100. przy ustawieniu na thc 100V na wyjściu z źródła miałem 1,5V a za dzielnikiem 150mV - wyświetlacz na thc wskazał 15V- Palnik poszedł w górę do końca prowadnicy.

Zaryzykowałem i podłączyłem źródło bezpośrednio do sterownika - przy ustawionych 100V wyświetlacz wskazał ~350V - plazma normalnie cięła, natomiast nie opuszczała palnika w ogóle w dół.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 26 sie 2017, 21:41

aaa to masz całkiem inne THC niż nasze .... czy plazma idzie góra dół to chyba zależy co ustawisz na THC - trzepa podać mu jakieś widełki które ma trzymać więc teoretycznie nie ważne czy 5V czy 100V jeśli ustawisz że 5V to optymalne napięcie i w okół niego ma oscylować THC to powinno utrzymywać palnik na swojej pozycji
myślę że skoro THC wymaga dzielnika to należy z niego korzystać
na filmikach widać że pokazuje ok 120V podczas cięcia
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
Relu404
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 13 sty 2017, 15:43
Lokalizacja: Katowice

#5

Post napisał: Relu404 » 27 sie 2017, 14:11

Podpiąłem z powrotem dzielnik 1/100 pod plazmę (pin 5 i 7). Udało mi się znaleźć informację że dzielnik ten ma dwa wyjścia - jedno jest izolowane, wg. instrukcji do maszyn z HF. Drugie nie izolowane - brak danych do czego. Spodziewam się że będzie to pod maszyny no HF - czyli mojej. W skrzynecce znajduje się układ trafo z kondensatorami i jakimiś cewkami więc podejrzewam że bez hf na wyjściu izolowanym pojawiają się dziwne rzeczy.

Teraz plazma nie dostaje informacji ARC ok plazma zaczyna ciąć z posuwem, natomiast jako że nie ma sygnału arc ok to po ustalonym czasie w sterowniku wywala mi błąd- arc error kończąc cięcie. Na sterowniku thc nie pokazuje mi bieżącego napięcia


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

#6

Post napisał: dudziak4 » 28 sie 2017, 02:14

Możesz wykorzystać sygnał arc ok nie z thc a ze źródła plazmowego, według dtr który załączyłeś piny 9 i 10

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”