Wypalarka gazowa ZINSER CNC 500

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
spaaw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 11 sie 2017, 19:37
Lokalizacja: Zabrze

Wypalarka gazowa ZINSER CNC 500

#1

Post napisał: spaaw » 11 sie 2017, 20:00

Witam.

Kupiliśmy do firmy wypalarkę ZINSER CNC 500 tlenową. Jest to dość stary sprzęt i nie posiadam za wiele dokumentacji tego sprzętu, więc borykam się z paroma problemi.
Mam jedynie przydatną tabelkę z firmy ZINSER opisująca prędkość posuwu do danej blachy, ustawienie ciśnienia i zużycie gazów. I to wszystko. Jest to jakaś pomoc, ale i tak za mało jak dla samouka.
Poczytałem trochę forum, dowiedziałem się kilka rzeczy, ale nadal mam problem z takimi rzeczami jak:

-ustawienie dobrego płomienia ( wyczytałem, że jąderko musi być 5mm od materiału)
-ustawienie ciśnienia na reduktorach przy butlach jak i tych na samej maszynie

Grubości blach jakie będą palone to od 4-5mm do maks 30.

Jeżeli chodzi o sam system tego urządzenia to po części coś tam się nauczyłem. Ale jeszcze mam wiele pytań, a nie mam nikogo kogo mógłbym pytać. Paliłem już różnego rodzaju kształty-w sumie o kształty się rozchodzi. W systemie nie ma za wiele figur. Jestem na etapie uczenia się funkcji "wolny kontur" rysowanie elementu na osiach X i Y i tu pojawia się kolejny problem. Mianowicie rysowanie łuku. Mam rysunek w którym mam opisane tylko wysokość łuku i odległość miedzy punktami jego początku i końca, a w programie na wypalarce w funkcji "łuk środek/koniec" mam takie wartości do wpisania:
1) wartość X
2) wartość Y
3)środek X
4)środek Y
Następnie opcja do zaznacznia "absolut" lub "relativ" (w tym wgl nie wiem o co chodzi)
A później kółeczko ze strzałką w lewo lub w prawo.

Kolejną rzeczą jaką chciałbym się dowiedzieć to "tabela narzędzi". Wartość tej tabeli jest oznaczona literą "T". W tej tabeli moge wpisać w polach od 1 do 9 jakieś wartości. Dowiedziałem się, że to jest jakaś korekta ale do końca nie wiem o co chodzi z tym.
Zauważyłem, że jak wartość jest na 0 i palę blachę to wypalony element jest o 2 mm mniejszy, a jak wpiszę np. 1.5 przy blasze 10mm to już się to poprawia.


Bardzo bym prosił kogoś o pomoc, kto na takim sprzęcie pracował lub ma jakąś wiedzę.
Jak mi się coś jeszcze przypomni, będę pisał.

Z góry dzięki



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 12 sie 2017, 13:21

A pliku Dxf maszyna nie czyta? Byloby łatwiej rysować .
Wydaje mi sie że powinno sie dać wyliczyc ten łuk z rys. Lub można wspomsgać sie CAD
absolut" lub "relativ" (w tym wgl nie wiem o co chodzi)
A później kółeczko ze strzałką w lewo lub w prawo.
To czy programujesz ze stałego zera czy przyrostowo (zero tak jak by przesuwa sie z punk w którym aktualnie zakonczył sie kontur.

Kułeczko to pewnie kierunek cięcia

Korekcja to korekcja szczeliny a ona zależy od np. Dyszy, prędkość, blachy itd.

To tylko ogólne przypuszczalnia bo na takiej wypalarce nie robiłem ale myślę że trop jest słuszny.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
spaaw
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 11 sie 2017, 19:37
Lokalizacja: Zabrze

#3

Post napisał: spaaw » 17 sie 2017, 11:09

Dzieki. Skierowales mnie na wlasciwy trop. Po kilku dniach siedzenia i rysowania w wolnym konturze opanowalem rysowanie roznych ksztaltow. Juz chcialem uczyc sie jakiegos programu CAD, ale widze, ze nie musze bo wszystko moge narysowac na wypalarce.

Z korekcja troche ciezej bo probuje metoda prob i bledow wprowadzac rozne wartosci od 0.5 do nawet 2.5 przy roznych blachach.
Zauwazylem ze jak pale blache 6 i 8mm dysza 6-10mm to nie musze miec korekcji. Przy 10mm wprowadzam wartosc "1" a przy 12 "1.5". Zdazylo mi sie palic blache 15mm i musialem zadtosowac wartosc 2.2 przy dyszy 20-30mm. Niestety nie mam jeszcze dyszy 10-20mm.

Mozna gdzies sprawdzic jakie korekcje trzeba wprowadzac do danych blach i dysz? Chodzi mi tylko o przyblizone wartosci. Moga byc nawet z innej maszyny. Wtedy ulatwilo by mi to troche prace.

[ Dodano: 2017-08-18, 09:25 ]
A i pojawil sie kolejny problem. Otoz jak rano odpalam maszyne pojawia mi sie komunikat. Jest to denerwujace bo kasuja mi sie wszystkie rysunki zapisane w pamieci...

Tresc komunikatu:
"BLAD 0.20
BLAD KRYTYCZNY
Zawartosc pamieci zostala utracona i musi byc zainicjowana !
Sprawdz baterie"

W systemie jest jakas bateria ktora podtrzymuje pamiec?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 18 sie 2017, 14:55

Skoro błąd tak oznajmił to pewnie jest bateria trzeba sprawdzić szafy ster. Lub schemat
I tak masz szczęście bo były maszyny gdzie taki błąd oznaczał skaspwanie parametrów maszynowych a wtedy bez kopi zapasowej to tylko serwis.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#5

Post napisał: cnccad » 20 sie 2017, 13:43

często ten błąd się pojawia , nie gdy umrze lub umiera bateria ale gdy wkradnie się do systemu bład operacji wewnętrznych.
Wówczas należy przywrócić poprawną wersję. Ale czasami i maszyna sama sobie przywróci i błąd znika.

Co do parametrów gazów , to można wszystko opanować na słuch i wzrok. Jakość , szybkość to się da załatwić.
Ale licz się z tym , że czasami są takie materiały , gdzie musisz indywidualnie do nich dobierać parametry. A żeby wszystko miało ręce i nogi, trzeba poznać dość dobrze technologię cięcia termicznego.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”