Strona 1 z 3

Śrutownica, oczyszczarka bębnowa, wibracyjna?

: 28 lip 2017, 22:48
autor: dragon44
Cześć wszystkim.
Uruchamiam właśnie plazmę i mam do wycięcia sporo małych detali. Większe mógłbym potraktować szlifierką, ale w tym przypadku boję się o palce ;p W sumie nie będzie tego dużo, ale jestem na tyle leniwy, że zamiast się przemęczyć i to zrobić w kilkadziesiąt minut, postanowiłem zbudować maszynę do tej roboty ;D Pytanie tylko jaką? Zacząłem szukać inspiracji i mam mętlik w głowie... Co będzie lepsze, śrutownica bębnowa czy wibracyjna? a może jeszcze coś innego... Za bębnem przemawia do mnie prostota: zbiornik, dwa łożyska, sprzęgło i silnik z motoreduktorem. W tym zestawie mam prawie wszystko. Druga opcja wymaga ode mnie więcej kreatywności - oponę bym znalazł, ale gorzej z elektrowibratorem, musiałbym na wał wirnika nałożyć jakieś paskudztwo, tylko nie wiem jak dobrać jego masę do masy wibrowanej i mocy silnika. Obroty bym regulował przemiennikiem częstotliwości. Michę bym zrobił z plastikowej beczki, albo dał znajomemu do pospawania, tylko żywotność mnie martwi, w końcu to tylko tworzywo, a w środku jakby nie patrzeć ścierniwo.

Jak Wy rozwiązujecie ten problem?

Pewnie napiszecie, żebym ciął bez żużlu ;p Bardzo chętnie! Chętnie poznam wskazówki jak to osiągnąć. Dodam, że aktualnie mam podpięty zwykły kompresor tłokowy. Pracuję nad śrubą z osuszaczem. Blacha czarnuch 4 albo 6. Cięcie nad wodą i w wodzie, ale efekt ten sam. Parametry 65A i 88V. Wysokość nad blachą... hmmm... nisko ;p nie wiem ile dokładnie bo z**** jak głupia i nie mogę zmierzyć ;p 6mm ciąłem z prędkością 2200 mm/min, a czwórkę 4m/min. Źródło mam spartusa 65. O samym źródle więcej nie powiem, bo nie testowałem go jeszcze na większych grubościach. Jak będzie okazja i będę miał pod ręką jakąś godną kamerę to zaktualizuje mój temat z plazmą, ale póki co walczę z jakością po paleniu ;)


Prawdę mówiąc przejrzałem forum i nie znalazłem lepszego działu dla tego tematu. Może maszyny średnio związane z tematyką przecinarek, ale myślę, że bezpośrednio tematyka wiążę się obróbką po cięciu.

: 29 lip 2017, 08:45
autor: Petroholic
Jak małe te detale? Podpowiadałem wcześniej na forum jak zrobić szybko małą bębnówkę tylko pytanie czy wejdą...

Tokarkę masz?

Re: Śrutownica, oczyszczarka bębnowa, wibracyjna?

: 29 lip 2017, 10:34
autor: WZÓR
dragon44 pisze:Cześć wszystkim.
Uruchamiam właśnie plazmę i mam do wycięcia sporo małych detali. Większe mógłbym potraktować szlifierką, ale w tym przypadku boję się o palce ;p W sumie nie będzie tego dużo, ale jestem na tyle leniwy, że zamiast się przemęczyć i to zrobić w kilkadziesiąt minut, postanowiłem zbudować maszynę do tej roboty ;D Pytanie tylko jaką? ...
Może tutaj podpatrzysz technologię;

http://www.avalon-machines.pl/

https://uk.rosler.com/uk-en/

http://marbad.eu/

Mariusz.

: 29 lip 2017, 10:48
autor: Yarec
Starą działającą pralkę z obspawanymi otworami bębna pochylić do tyłu,
nasypać ścierniwo i elementy, zamknąć drzwiczki (będzie ciszej) i nastawić pranie. :)

: 31 lip 2017, 00:10
autor: dragon44
Petroholic, podlinkuj jak możesz, bo po czterech stronach Twoich postów się poddałem ;p Tokarkę mam, tylko bez konia. Ale nie jest to jedyna tokarka do której mogę mieć dojście ;) Detale wielkości paczki zapałek.

Yarec, Myślałem o pralce ładowanej od góry, tylko właśnie nie chce mi się spawać tych wszystkich otworków. Można owinąć blachą i obspawać, ale to też sporo roboty, a ma być tanio, szybko i długowiecznie. Martwi mnie to, że bęben w pralce jest cienki. I przedewszystkim pytanie czy ten proces lepiej przeprowadzać przy użyciu drobnego śrutu, czy lepiej użyć większych "kamieni". Bo w przypadku używania tych drugich pralka z podziurkowanym bębnem ma ogromną zaletę - syf od razu będzie usuwany ze wsadu ;)

: 31 lip 2017, 05:02
autor: Tr4ns
Cześć wszystkim.

Nie myślałeś o betoniarce? :)
Co do prędkości to w pracy blachę 6mm przy 80A tniemy na prędkości 2100mm/min.

Pozdrawiam Łukasz

: 31 lip 2017, 08:31
autor: Petroholic
dragon44 pisze:Petroholic, podlinkuj jak możesz, bo po czterech stronach Twoich postów się poddałem ;p Tokarkę mam, tylko bez konia. Ale nie jest to jedyna tokarka do której mogę mieć dojście ;) Detale wielkości paczki zapałek.
Petroholic pisze:A ja polecę najstarszą i najtańszą metodę pod słońcem - tokarkę masz?

Bierzesz największy słoik jaki znajdziesz (lub inny mocny pojemnik okrągły - bęben). Wrzucasz tam elementy i kamyki ścierne, skórki co tam tylko chcesz i trochę wody. Mocujesz słoik w tokarce i puszczasz najniższe możliwe obroty. Eksperymentalnie godzinę lub dwie później wyciągasz śliczne elementy :D

Jak tak swego czasu matowiłem nierdzewkę po obróbce :) Dawno temu :)

źródło: https://www.cnc.info.pl/topics66/stepia ... ht=s%B3oik

: 31 lip 2017, 19:46
autor: Yarec
dragon44 - łatwiej obspawać taką od frontu - jeden ciągły pas blachy.

: 01 sie 2017, 00:23
autor: dragon44
Tr4ns, myślałem... Wiem, że sam proces nie będzie cichy, więc nie chcę dolewać oliwy do ognia betoniarką. A nie chce mi się szukać takiej z motoreduktorem - a to podnosi też cenę.
Czyli moje źródełko nie wypada tak tragicznie ;)

Petroholic, genialne w swojej prostocie. Tylko trochę za mało "przemysłowe" to rozwiązanie. Wolałbym coś dedykowanego.

Yarec, niby tak... ale równie dobrze mógłbym od razu wyspawać docelowy bęben ;p

Byłem dzisiaj na złomie po jakiś zbiornik. Od hydroforu, kompresora, beczka grubościenna, myślę też o zbiorniku na gaz z samochodu i chyba najlepszy będzie taki wkładany w koło zapasowe. Duża średnica i nie za szeroki. Kusi mnie też próba w oponie ;D Szkoda, że nie można zbudować kilku, sprawdzić, przetestować, cofnąć czas i zrobić ten właściwy ;p No ale wracając do przygody na złomie to zbiornika nie upatrzyłem, ale za to wróciłem z lżejszy na portfelu o siedemset kilo blach ;p będzie co śrutować hehe. Po tym nie miałem odwagi jechać w inne punkty ;p

: 01 sie 2017, 06:35
autor: Yarec
dragon44 - a po mojemu masz prawie gotowca,
a masz jeszcze wewnętrzne "wybrzuszenia" do przesypywania zawartości, na sucho i mokro (jak pisze Petro )
łatwiej przystosować bęben niż robić nową machinerię (rama+bęben+napęd itd.)