Trasowanie plazmowe, a wiertarka

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#11

Post napisał: numerek » 18 maja 2017, 21:54

ynżynier weź się piznij w łeb ... najlepiej tym wiertłem fi 40 ostrzonym z ręki



kolego właśnie rozebrałem eckerta z funkcją wiercenia - jak chcesz to mogę ci sprzedać za niewielkie piniądze wiertarkę dedykowaną do tego ale uprzedzam nie wiem czy jest kompletna
dałem ogłoszenie na sprzedaż sterownika i reszty gratów i nie było chętnych więc poszło na złom
a co do wiercenia to błądzisz....

żadne wiertło tylko nakiełek !
i to spory
wiertło nie da rady stół jest powyginany od palenia, blacha się pręży, wstaje i wiertło po prostu się ślizga i nawet markowanie nie pomaga bo jak pisze cnccad tylko markuje czyli zostaje ślad - nie ma żłobienia
ja miałem Topaza a więc większa niż jantar solidna i wiertła leciały jedno za drugim



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#12

Post napisał: cnccad » 18 maja 2017, 21:57

InzSpawalnik pisze:CncCad : akurat masz racje, wiercilem na maszynie dedykowanej do wiercenia i to dwuteownikow a nie blach, ale robilem na niej pakiety plaskownikow.
Akurat mam rację :?:
Dla przypomnienia :
cnc.info.pl - FORUM CNC Strona Główna » MASZYNY » Przecinarka plazmowa, gazowa » Trasowanie plazmowe, a wiertarka

Jesteśmy w dziale przecinarka plazmowa. Nie wiertarka czy obróbka i jak się to nazywa.
Ale wracając do tematu, to wiertarki stosowane w maszynach tnących termicznie, oś Z mają sterowaną pneumatycznie. Więc każde przejście wiertła przez materiał wiąże się z częstym dość silnym szarpnięciem nie wspominając o tym że w przypadku trochę tępego wiertła maszyna zacznie się "unosić". Zdecydowana większość producentów odeszła od stosowania śrub pociągowych. Powód to czas , dodatkowy koszt , waga itd.
Osobiście sugeruję tylko nawiertywanie. Czyli obwiercić w "koło" element, wyciąć go i znów obwiercić i wyciąć i tak do końca.
To się sprawdzi. Ale wiercenie odradzam. A pozycjonowanie nawiertów będzie na tyle dokładne na ile dokładna i sztywna jest maszyna z wiertarką. A przy okazji nie będzie potrzeby stosowania chłodziwa.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#13

Post napisał: numerek » 18 maja 2017, 22:02

cnccad pisze:
InzSpawalnik pisze:CncCad : akurat masz racje, wiercilem na maszynie dedykowanej do wiercenia i to dwuteownikow a nie blach, ale robilem na niej pakiety plaskownikow.
Akurat mam rację :?:
kolego nie zwracaj uwagi
ten typ jest niereformowalny :mrgreen:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#14

Post napisał: cnccad » 18 maja 2017, 22:10

:wink: wiem , wiem. Ale rozmawiam , szanuję a pośmiać się lubię :grin:
Łykać tego nie będę, gdyż trochę już maszyn poznałem. Nie jestem alfą i omegą ale lepiej coś jak sie wie sprostować niż kogoś wpuścić na minę.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#15

Post napisał: InzSpawalnik » 20 maja 2017, 09:13

numerku: wybacz nie skorzystam z Twojej propozycji - zreszta nie do konca rozumiem co masz na mysli piszac "pi..nac"? jakbym mial mozliwosc wkleic zdjecie to pokazalbym ci zdjecie wiertla 40 ostrzonego z reki. Nie wiem jak po polsku nazywa sie ta metoda po ang. "4-faceted".

Cnccad: wiercenie na maszynach typu ploter napewno powoduje problemy zwiazane ze sztywnoscia maszyny i lwestia podparcia materialu. Natomiast jest cala rodzina maszyn cnc ktora sluzy do wiercenia profili, dwuteowniki itp. tzw linie do ciecia i wiercenia.

Odnosnie samego wiercenia - jak problemem sa duze odksztalcenia w kierunku osi wiertla to mozna sie zastanowic nad wiertlami trepanacyjnymi.


creattine1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 25 gru 2015, 19:08
Lokalizacja: nowy sącz

#16

Post napisał: creattine1 » 20 maja 2017, 14:39

Wracając do tematu to może coś dodam od siebie ja przykładowo mam zwykła plazme hinczyka i też da radę smakować czy tam punktowac i jest to super sprawa jakiś dluzszy czas temu palilem stopnie schodowe na górę miała iść deska i trzeba było zrobić otwory jak to wkręt otwór bodajrze 6 mm oczywiście w blaszce 10 mm ciężko o coś takiego więc pogrzebalem na you tubie gość dodał fajny filmik jak to zrobić i poszło palnik pierwsze poznaczyl miejsca wiercenia a potem zwykła wkrętarka się wiercilo i fazka żeby główkę schować . Co to dało powiedzmy 10 razy szybciej wykonana prace i precyzyjnie i stolarz od szablonu mógł powiercic jak i nie trzeba było ręcznie znakowac gdzie blisko o pomyłkę


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#17

Post napisał: DOHC » 20 maja 2017, 22:16

creattine1 pisze:Wracając do tematu to może coś dodam od siebie ja przykładowo mam zwykła plazme hinczyka i też da radę smakować czy tam punktowac i jest to super sprawa jakiś dluzszy czas temu palilem stopnie schodowe na górę miała iść deska i trzeba było zrobić otwory jak to wkręt otwór bodajrze 6 mm oczywiście w blaszce 10 mm ciężko o coś takiego więc pogrzebalem na you tubie gość dodał fajny filmik jak to zrobić i poszło palnik pierwsze poznaczyl miejsca wiercenia a potem zwykła wkrętarka się wiercilo i fazka żeby główkę schować . Co to dało powiedzmy 10 razy szybciej wykonana prace i precyzyjnie i stolarz od szablonu mógł powiercic jak i nie trzeba było ręcznie znakowac gdzie blisko o pomyłkę
Masz plazme z palnikiem typu trafimet i podobne gdzie gazem plazmowym i oslonowym jest powietrze czy coś bardziej zaawansowanego?

Pozdrawiam


Autor tematu
Marcin_FST
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 144
Rejestracja: 20 lut 2009, 19:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

#18

Post napisał: Marcin_FST » 21 maja 2017, 09:20

numerek pisze:ynżynier weź się piznij w łeb ... najlepiej tym wiertłem fi 40 ostrzonym z ręki
:mrgreen:
numerek pisze:kolego właśnie rozebrałem eckerta z funkcją wiercenia - jak chcesz to mogę ci sprzedać za niewielkie piniądze wiertarkę dedykowaną do tego ale uprzedzam nie wiem czy jest kompletna
dałem ogłoszenie na sprzedaż sterownika i reszty gratów i nie było chętnych więc poszło na złom
a co do wiercenia to błądzisz....

żadne wiertło tylko nakiełek !
i to spory
wiertło nie da rady stół jest powyginany od palenia, blacha się pręży, wstaje i wiertło po prostu się ślizga i nawet markowanie nie pomaga bo jak pisze cnccad tylko markuje czyli zostaje ślad - nie ma żłobienia
Nie skorzystam z opcji kupna, wolimy zakupić nowy sprzęt i żeby był zamontowany przez serwis.


Co do wiertła i nakiełka. Spowiedziewałem się odpowiedzi, że lepiej będzie zastosować nakiełek niż wiertło. Zwłaszcza, że to mają być tylko wstępne nawierty, a nie otwory robione na przelot.

Myślę, że kiedy na jesieni będziemy realizować inwestycję, to jednak zdecydujemy się na wiertarkę z pneumatycznym dociskiem zamiast wymiany sterownika i konsoli gazowej z ręcznej na automatyczną aby móc znakować miejsca pod nawierty.


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

#19

Post napisał: dudziak4 » 21 maja 2017, 12:16

creattine1 napisał/a:
Wracając do tematu to może coś dodam od siebie ja przykładowo mam zwykła plazme hinczyka i też da radę smakować czy tam punktowac i jest to super sprawa jakiś dluzszy czas temu palilem stopnie schodowe na górę miała iść deska i trzeba było zrobić otwory jak to wkręt otwór bodajrze 6 mm oczywiście w blaszce 10 mm ciężko o coś takiego więc pogrzebalem na you tubie gość dodał fajny filmik jak to zrobić i poszło palnik pierwsze poznaczyl miejsca wiercenia a potem zwykła wkrętarka się wiercilo i fazka żeby główkę schować . Co to dało powiedzmy 10 razy szybciej wykonana prace i precyzyjnie i stolarz od szablonu mógł powiercic jak i nie trzeba było ręcznie znakowac gdzie blisko o pomyłkę


Masz plazme z palnikiem typu trafimet i podobne gdzie gazem plazmowym i oslonowym jest powietrze czy coś bardziej zaawansowanego?
JA robię podobnie do kolegi creattine1 tylko że nie czasami a non-stop.
Punktowanie (przepalanie punktu na wylot bez ruszania osiami X i Y) plazmą stosuje od samego początku zbudowania maszyny.
Co mi daje ta metoda, przede wszystkim mega ułatwia i przyspiesza prace omijając późniejsze ręczne trasowanie, punktowanie i wiercenie otworu co w przypadku detali z samymi krzywiznami jest ciężkie (nie niemożliwe :grin:) lecz ciężkie do zrobienia.
Wszystkie otwory pod gwinty począwszy od M3, dużo otworów w szyku itd.
Mój palnik to trafimet P141, gaz to powietrze, program w którym generuje punkty do palenia to sheetcam. Dodam tylko że do sheetcama rysunek dxf zamiast otworu nie musi mieć punktu bo program może wygenerować punkt środkowy z każdego otworu na rysunku. Przykładowo mając na rysunku otwór fi 100 można zrobić tak że albo wypalić po konturze wewnętrznym albo wypalić tylko punkt środkowy tego otworu.
Dudus ( czy jak sie tam zwiesz ): tak ostrzylem to wiertlo recznie
Pozdrawiam szczególnie Spawalnika ( czy jak się tam zwiesz :mrgreen: ) i gratuluję umiejętności, nie obrażam się zacytowałem dla śmiechu :wink:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#20

Post napisał: cnccad » 22 maja 2017, 07:16

InzSpawalnik pisze:
Cnccad: wiercenie na maszynach typu ploter napewno powoduje problemy zwiazane ze sztywnoscia maszyny i lwestia podparcia materialu. Natomiast jest cala rodzina maszyn cnc ktora sluzy do wiercenia profili, dwuteowniki itp. tzw linie do ciecia i wiercenia.

Odnosnie samego wiercenia - jak problemem sa duze odksztalcenia w kierunku osi wiertla to mozna sie zastanowic nad wiertlami trepanacyjnymi.
No a ja myślałem że wiercenie zatrzymało się na korbce.
Czytaj ze zrozumieniem kolego i myśl co piszesz. To ułatwi komunikację i nie będzie zaniżało poziomu forum.
To że są przeróżne urządzenia do wiercenia , to bardzo dobrze wiemy. Ale nadal jesteś w dziale :

cnc.info.pl - FORUM CNC Strona Główna » MASZYNY » Przecinarka plazmowa, gazowa » Trasowanie plazmowe, a wiertarka

nic się nie zmieniło.

Panowie , co do markowania.
To co opisujecie , to nie ma nic wspólnego z markowaniem. To jest żłobienie plazmowe. Owszem , ono znakuje a właściwie zostawia ślad ale i też jest krawędź utwardzana a szczególnie wtedy jak się robi to powietrzem.
Argon , uniemożliwi cięcie i wówczas można mówić o jakimś minimum markowania. Oczywiście prąd też nie powinien być większy niż 25A, to pozwoli zostawić wyraźny ślad.

Podpowiem wam tak , że można zrobić taką "małą" adaptację źródła MAGNUM , SHERMAN itp. żeby służyło jako marker. Ale musi być do tego odpowiednia logika która za steruje całością. natomiast nawiercanie jest naprawdę ok. Nie wiercenie , a nawiercanie.
Palnik się nie zmienia.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”