Ustawienia wypalarki gazowej

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
Zone1111
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 12
Rejestracja: 01 kwie 2017, 22:58
Lokalizacja: Szczecin

#11

Post napisał: Zone1111 » 09 maja 2017, 17:11

Z tego tlenu wszyscy korzystają od wielu, wielu lat, nigdy problemów nie mieli przy plankach ręcznych.

Dysza 10-25mm Ja zawsze acetylenu dodaje tylko tyle, żeby się jądro schowało, czyli raczej takie minimum.

A co do blachy, ta blacha jest czysta w sensie w ogóle bez farby na fotce wygląda inaczej, pewne dlatego, że światło tak pada, bo wypalarka jest od strony dużej bramy na zewnątrz. Na ogół mam blachy o kolorach czerwonych lub szarych.

Tlen ostatnio był wymieniany, cała wiązka, na poprzedniej wiązce tez ten problem był.

Ewentualnie może jutro nagram filmik, jak reguluje płomień.



Tagi:


Azzader
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 185
Rejestracja: 10 cze 2010, 19:29
Lokalizacja: Poznań

#12

Post napisał: Azzader » 10 maja 2017, 20:58

Witam ponownie!

Pytałem kolegi i tak samo jak ja stwierdził że masz za dużą temp płomienia. pokombinuj z pokrętkami na palniku. Dwa na zdjęciach widać że masz dużo szlaki pod stołem wyczyść stół bo to też może być problematyczne. Trzy spr dyszę czy jest czyta itp albo spróbuj inny rodzaj jeśli masz możliwość. Tu nic więcej raczej nie pomogę no chyba że jeszcze ten filmik byś podesłał to coś spróbujemy wykminić.


Autor tematu
Zone1111
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 12
Rejestracja: 01 kwie 2017, 22:58
Lokalizacja: Szczecin

#13

Post napisał: Zone1111 » 10 maja 2017, 21:32

Jeśli chodzi i sam płomień, to umiem go ręcznie wyregulować tak aby cięło bardzo ładnie, ale nie jestem wstanie zrobić tak żeby po prostu dać te np. 3bary tlenu podgrzewającego żeby sobie po prostu acetylenem ręcznie szybko wyregulować, tak mszue instynktownie dodawać tlenu czy acetylenu, nie ma z tym problemu, bo wiem jak to zrobić aby cięcie było dobre, ale to po prostu uporczywe. A co do stołu, tam na fotce to jest brzeg stołu, stół ogólnie jest bardzo duzy szerokość to 12m a wysokość ponad 3m, on ma w środku ogromną przestrzeń tak z 30cm + dolane wody w zasadzie to muszę dolać xD tylko dla próby dałem przy samym brzegu :)

Dziś ciąłem pierwszy raz blachę 100mm, ogólnie 2 prostokąty, tutaj nie trzeba było jakoś super wyciąć, bo to miałbyś jakieś odważniki czy coś. dało rade w miarę sensownie w sumie dwa problemy były. Pierwszy to taki, że muszę znowu regulować ręcznie płomień, wiec pierwsze kila centymetrów nie wyszło super, był za duzy płomień, ale zmniejszałem stopniowo aż ciecie było gładkie. Kolejny i nie wiem czemu, ale pojawiły się jakby takie kreski gdzie nie gdzie np. jest gładko i jakby taka karska wgłębienie jakby noże było lekko ponacinane, gdzie nie gdzie własnie te setki tak miały.

Nagrałem filmik jak mniej więcej ciąłem i wygląda cięcie. Pierwsze wpalenie jest tragiczne ale kolejne już lepsze, jeszcze tak z kilka razy i powinienem ogarnąć jaki płomień ustawić.

Ustawiłem drogę przebijania na 70, dysza 100-200mm, prędkość 110.

https://youtu.be/DxooFCTr8xI

Jak chodzi o 5 do 50mm to jest już bardzo dobrze, ale powyżej jeszcze nie wiem co i jak dokładnie, bo na ogół miale całkiem cienkie blachy, jedyna opcja to po prostu praktyka, chyba nic innego mi nie zostaje.

Postaram się niebawem dodać filmik jak płomień reguluje, bo nie da się po prostu np. 3bary dać tlenu i acetylenu żeby jądro nie wystawało i ciąć, muszę wszystko delikatnie odkręcać :)


Azzader
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 185
Rejestracja: 10 cze 2010, 19:29
Lokalizacja: Poznań

#14

Post napisał: Azzader » 10 maja 2017, 21:55

Po zmianie dyszy czy wiązki też często musiałem regulować płomień. Tyle że ja na propanie paliłem nie na acetylenie. Na acetylenie ciśnienia masz mniejsze. I kolega też mówił że dużo zależy od dyszy. Jaki masz w ogóle rodzaj dyszy? I nie chodzi tu o przedział blach tylko np. czy z rowkami czy z dziurkami itp. Podpytam kupla jeszcze raz cy coś jest jeszcze wstanie doradzić bo ja sam już nic tu niestety nie wymyślę ;/ I moja maszyna ma np 4 palniki i je zgrać że sobą to dopiero trzeba było się napocić a też zostałem tam przeniesiony jako zielony i znikąd pomocy. xD


Autor tematu
Zone1111
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 12
Rejestracja: 01 kwie 2017, 22:58
Lokalizacja: Szczecin

#15

Post napisał: Zone1111 » 10 maja 2017, 22:17

Dysze mają właśnie rowki na bokach. 4 palniki, to nie dla mnie, ja z jednym walczę już z 3-4 miesiące, ale paliłem więcej plazmą niż obecnie palnikiem :D No ale cudów nie oczekuje, dobrze sobie zdaje sprawę, że nagle po kilku miesiąca i to samemu, raczej nie ma co oczekiwać cudów. Ale nowa praca mi się podoba, więc chcę wypalać możliwie najlepiej, no ale blachy od 50 wzwyż są dość rzadko, więc trochę trzeba poczekać na odpowiednie dopracowanie umiejętności :) Jak tu się nauczę, to w przyszłości gdzie indziej na wypalarce będzie już tylko lepiej :)
Ostatnio zmieniony 10 maja 2017, 22:21 przez Zone1111, łącznie zmieniany 1 raz.


Azzader
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 6
Posty: 185
Rejestracja: 10 cze 2010, 19:29
Lokalizacja: Poznań

#16

Post napisał: Azzader » 10 maja 2017, 22:20

Też tak myślę a ja dzięki wypalarce przeszedłem na laser :)


Autor tematu
Zone1111
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 12
Rejestracja: 01 kwie 2017, 22:58
Lokalizacja: Szczecin

#17

Post napisał: Zone1111 » 10 maja 2017, 22:22

W sumie obecnie trasuje, wypalam plazmą i palnikiem tlenowym, jeszcze woda, laser i będzie komplet xD


Autor tematu
Zone1111
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 12
Rejestracja: 01 kwie 2017, 22:58
Lokalizacja: Szczecin

#18

Post napisał: Zone1111 » 24 maja 2017, 08:18

Mam otóż jeszcze pytanie. Obecnie tnę tleniem i plazmą, aluminium, nierdzewną stal i stal, czasem też coś trasuje, zastanawia mnie ile powinienem zarabiać w jakich okolicach, ponieważ ja jestem teraz bardzie na okresie próbnym, więc raczej moja stawka nie za atrakcyjna, ale do końca umowy zlecenie mam jeszcze trochę czasu i chciałbym wiedzieć o co mógłbym walczyć :) A za jaką kwotę wyśmiać :)

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#19

Post napisał: cnccad » 28 maja 2017, 11:47

hm , ciężkie pytanie i za pewne nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Dużo. A ile to dużo :?:
Nie ma takiej kwoty.
Wątpię by ktoś Ci coś rozsądnego podpowiedział. Warunki pracy , Twoje obowiązki doświadczenie , region PL , itd itd ... To są składniki Twojego wynagrodzenia.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
Zone1111
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 11
Posty: 12
Rejestracja: 01 kwie 2017, 22:58
Lokalizacja: Szczecin

#20

Post napisał: Zone1111 » 28 maja 2017, 17:14

Cóż, bardziej mi zależy na kwocie takie średniej, aniżeli dokładniej. W lipcu kończy mi się umowa, jest obecnie zlecenie, i penie jeszcze jedna będzie zlecenie, potem podejrzewam umowa o prace.

Ale postaram się podać szczegóły.
Pracuje ma stoczni szczecińskiej, wypalam na bieżąco raczej każdy typ blach do maks 100mm, wiem, że ten limit nie będzie u mnie przekraczany. No warunki to raczej nie najlepsze, jakby nie patrzeć maszyna stara, plazma jak wypalałem aluminium czy stal, to musiałem nawet 2 miesiące siedzieć w masce m3 gdy paliłem dwa katamarany aluminiowe i jakiś wielki karmnik dla ryb, gdzie miałem kilkadziesiąt blach grubości 6mm o wymiarach 12x2.5m i musiałem plazmą palić, zadyma była niemiłosierna, a wentylacji nie ma na hali, przynajmniej działającej, tak samo z aluminium, więc jak widać czasem warunki będą bardzo złe, ale często mam spokój z tego co zauważyłem przez ten czas, to tak jak teraz czasem kilka jakiś mniejszych blach wypalam, a czasem natłok roboty, że po nocach pracowałem :) Tym bardziej, ze jestem jedyną osobą, która zna się na wyapalrce, wiec w zasadzie jeden dzień opuszczony to kolejna koszta i to pewnie sporo większa, iż muszą zlecić w takim przypadku zewnętrznej firmie wypalenie danych elementów.

Ale trochę się doinformowałem. osoba przed mną miała 18zł netto, na innej wypalarce, taki starszy człowiek, do emerytury dorabia, ale nie wiele godzin pracuje, ma 19 netto, ale wypala o wiele, wiele mniej niż ja, można powiedzieć wielokrotnie mniej. Osoba co wcześniej pracowała tu gdzie ja , została przeniesiona na inną wypalarke i tam ma stawkę 21 netto.

Natomiast ja jestem na okresie próbnym, ale pewne jest, ze już zostanę na stałe. Można powiedzieć, że gdy obecna umowa się skończy, to będzie około pół roku, ale w samej firmie, to będzie łącznie 4 lata.

Wiem że szlifierze zarabiają w mojej firmie i innej, gdzie też jest częsta współpraca 16-18zł netto. Natomiast ja dostałem 18zł ale brutto, wiec w zasadzie obecnie zarobek jest bardzo mały, chyba że mam dużo godzin to te 3tys miesięcznie się wyciągnie, ale wiadomo ponad 200 godzin trzeba przepracować.

Dlatego zależy mi bardziej ile mógłbym mniej więcej oczekiwać, bo wiem że jak sam się nie upomnę, to jeszcze zapomni o nowej stawce, zbyt dobrze przez te lata poznałem prezesa :D Bo teraz mogę zarobi na ogól 2000-2400zł, to ja nie wiem czy aby w biedronce już lepiej nie płacą hehe. Firma z tego co wiem zatrudnia łącznie ponad 100 osób, więc mała nie jest. jestem też dyspozycyjny, ani razu się nie spóźniłem i przez ten czas, nawet jednego dnia nie opuściłem, co chyba też jakieś znaczenie ma.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”