plazma 1000x2000 ze spartusem, basenem i pingwinem ;)

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

plazma 1000x2000 ze spartusem, basenem i pingwinem ;)

#1

Post napisał: dragon44 » 20 lut 2017, 08:43

Cześć wszystkim! ;)

Wstałem dzisiaj rano i stwierdziłem że zbuduję sobie plazmę cnc. Frezareczka już się buja więc kolej na następny projekt. Pole robocze 2000x1000. Mam akurat takie moduły liniowe i chciałbym je do tego celu wykorzystać. Stół wodny. Sterowanie Linuxcnc. THC od Prokopcia. Jako źródło plazmy chciałbym wykorzystać przecinarkę Spartusa. Są to chińskie bebechy składane w Polsce. Czytałem o chińczykach z późniejszymi problemami, wolałbym tego uniknąć. A na zakup hypertherma mnie najzwyczajniej nie stać ;p A mam spawarkę spartusa i wiem, że jest w tej firmie pan Waldemar, który wie o tym sprzęcie wszystko i chętnie dzieli się wiedzą, czyli rokowania myślę są dobre ;) Generalnie pomysł jest i widzę jakby to miało wszystko wyglądać, ale potrzebuje rozwiać kilka wątpliwości.
Nigdy nie bawiłem się krokowcami i mam problem z doborem silników. Z jednej strony chciałby mieć przejazdy z 10 m/min, a z drugiej dokładność elektroniczną na poziomie jednej dychy. Prowadnica X będzie tylko z jednej strony i na niej będzie jeździła oś Y (niepodparta z drugiej strony). Stół oddzielnie. Napęd będzie realizowany poprzez koła zębatego na wale silnika i rozciągniętego pasa zębatego. Koło około 30 mm średnicy, pasek HTD moduł 5mm i z 15 mm szerokości. I teraz pytanie pierwsze: Jaki moment musiałby mieć silnik oraz czy stosować (i jakie) przełożenie? Zdaje sobie sprawę że idealna byłaby przekładani planetarna 1:10, ale wolę oszczędzić sobie takich kosztów i jeżeli jest taka możliwość to chciałbym gonić koło zębate bezpośrednio z silnika. Targana masa to jakieś 25-30 kg. Jak uda mi się rozgryźć zasilacz to będę miał jakieś 48VDC. Sterowniki od Markcompa ndc856 5,6A. Silnik 8,5 Nm z kołem 30mm średnicy bezpośrednio na pasie da radę? Wolę dać mocniejszy silnik niż bawić się w przekładnie.
Jako plazmę chciałem zastosować cut65cnc . Piszą, że przetnie 40mm, mi wystarczy te 20-25 maks przy sensownych parametrach cięcia. Ciekawi mnie jak oni to uzyskali przy prądzie do 65 A. Przecinarka nie posiada HF, da radę to podpiąć pod THC? Palnik musi dojechać do materiału podnieść się i się załącza. Da się jakoś to ogarnąć w linuxie? ;p
Mam też głupie pytanie o sam stół. Jakie zrobić wymiary wanny? ruszt wysokości 50mm z jakiś płaskowników / pociętej w pasy blachy. Ile zostawić miejsca poniżej? Chciałem dać 20mm, żebym zmniejszyć objętość - mniej wody ;p ale oglądając inne konstrukcje zaczynam wątpić czy wystarczy miejsca na ten cały syf. I burty wanienki 80 mm ponad wysokość rusztu tak, żeby lustro wody było z 20mm nad materiałem. czyli jest jakieś 40mm na ewentualne rozchlapywanie.
Sterowanie myślę oprzeć o płytę główną od sponsora. Tanie rozwiązanie i powinno dać radę. LPT to mało eleganckie rozwiązanie, ale nie mam zamiaru pakować kasy, żeby być bardziej trendy ;p

Tak na wstępie to będzie wszystko co mnie martwi.

Bartek



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16220
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#2

Post napisał: kamar » 20 lut 2017, 13:51

Na 4Nm, tyle ze przez listwę zębatą, spokojnie jeżdzi 30m/min. Testowo latało prawie sto.
Na paskach powinno być podobnie.

[youtube][/youtube]

https://www.cnc.info.pl/topics57/chinsk ... 690,20.htm


Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#3

Post napisał: dragon44 » 20 lut 2017, 23:38

Fajnie ten snejk się wije za karetką xD U mnie będzie kilka kilko więcej, więc dodam jeszcze kilka Nitonów dla świętego spokoju. Okej. Jeden problem z głowy ;)
A temat przeczytam jak znajdę chwilę (taką trochę dłuższą ;) ).


Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#4

Post napisał: dragon44 » 26 lut 2017, 12:22

W końcu niedziela i dzień w którym można nadrobić zaległości ;)

kamar, powiedz jeszcze jak możesz jakim napięciem zasilasz sterowniki krokówek.

Prace idą powoli i wszystko co tylko może się sypie, ale to normalne zauważyłem więc się nie zrażam ;) Miałem wczoraj spawać stół. Wszystkie detale już pocięte. Zostało jedynie trochę szlifowania, spawania i miałem przewiercić otwory w płaskownikach, które będą od dołu nóg, by móc wkręcać stopy. Nic skomplikowanego mogłoby się wydawać. A jednak! Przytargałem kilka blach ze złomu i z żadną nie miałem problemów, ale ta jest okrutnie twarda... Wiertło tylko chrupie ;/ nie mam jeszcze ostrzałki ani porządnej szlifierki więc odpuściłem sobie tą katorgę. Szkoda zdrowia i wierteł ;p W poniedziałek trzeba będzie upolować coś innego. Nie ma tego złego... więc wziąłem się za elektronikę. Prawie wszystko już mam, więc mogę się bawić. Szafa od frezarki ma wymiary 70 cm szerokości i 110 cm wysokości. Tym razem stwierdziłem, że zmieszczę się w 36 x 48 cm xD . Póki co daję radę. Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałem.

Jeśli chodzi o silniki to w X i Y będą 4,5 Nm, a w Z 1,89 Nm. W Y będzie naciągnięty pasek i ruchome po nim koło zębate, a w X i Z koło zębate będzie napędzać karetkę na pasku. Wszystkie koła zębate chcę dać bezpośrednio na wał silnika. Jak to rozwiązanie się nie sprawdzi, to będę robił przełożenie na paskach. Na dzień dzisiejszy wygodniej jest mi napędzać koło zębate bezpośrednio i nie chce mi się bawić w przekładnie ;p

Belka osi Y jest już zakotwiona, zostało ją wypoziomować, ale najpierw muszę zamontować oś X. Tylko nigdzie w okolicy nie mogę dostać odpowiedniego aluminium z second hand'u ;p Mam bakielit dwudziestkę, ale nie przemawia do mnie jako materiału konstrukcyjnego. Jak sądzicie nada się, czy lepiej zainwestować w poczciwe aluminium?

Linuxcnc już postawiony na docelowym komputerze asus AT5NM10-i. Jak sprawdzałem na szybko to latency test poniżej 18k ;) może uda mi się jeszcze zejść. Rakieta nie jest, ale rakietowy to mam piec w warsztacie, a to ma być stabilne ;p haha. Sterowniki od Markcompa NDC856. Mam zasilacz impulsowy, który chciałbym wykorzystać. Na wyjściu na jałowym miał 53V. Jest to ustrojstwo, które wytargałem z jakiejś szafy sterowniczej telekomunikacyjnej. Pieruśtwo było podłączone razem z kilkoma innymi zasilaczami do sterownika, który regulował napięcie poprzez jakieś cyfrowe protokoły. Nie mam pewności jak to się sprawdzi pod obciążeniem, ale póki co jestem dobrej myśli. Najwyżej wyleci do kontenera i zamówię poczciwe trafo, ale najpierw chciałbym wykorzystać ten zasilacz. Zwłaszcza, że ma 32A i mam jeszcze trzy sztuki ;>

Na tym etapie to tyle. Nie miałem wczoraj aparatu, a moje mobilne urządzenie dzwoniące nie zostało zaprojektowane z myślą o fotografii ;p więc nie mam zdjęcia szafy sterowniczej (szafeczki). W przyszłym tygodniu może uda mi się coś zaktualizować nieco szybciej niż w niedzielę, ale wiecie jak jest... roboty tyle, że żal z warsztatu wychodzić ;p hehehe szkoda tylko, że nie robię nic na zewnątrz ;p No ale mniejsza, poniżej oś Y, zabawki na X i Z, zbiorniczek na "chłodziwo" i wspomniany zasilacz ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Miłej niedzieli!


Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#5

Post napisał: dragon44 » 04 mar 2017, 23:52

Aktualizując temat i odpowiadając na liczne zapytania i komentarze:

Obrazek
Te dziadostwo powyżej to szafeczka z demobilu. Założenia projektowe były takie: tanio, dobrze i tanio. A ten pulpit idealnie się wpisuje w wykorzystywanie tego co było pod ręką (nogą) ;)

Obrazek


Autor tematu
dragon44
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 11
Posty: 616
Rejestracja: 01 mar 2008, 20:46
Lokalizacja: Lubsko

#6

Post napisał: dragon44 » 22 mar 2017, 22:52

Prace idą powoli. Silniki już zamontowane zostało mi tylko zamontować pas zębaty od osi Y (najdłuższej, to biała belka ;) ). Może w tym tygodniu podłącze elektronikę i jak się uda to zajmę się stołem i basenem. Zdjęć na razie nie wrzucam, bo i nie ma co pokazać. Wrzucę jak wszystkie osie będą zamocowane.

Mam dylemat odnośnie źródła. Planuje palić blachę do 25mm (maks 30). Wybór najprawdopodobniej padnie na Spartusa, bo i cena przystępna i parametry nawet nawet - ale to wciąż katalogowe ;/ Wątpię, żeby któryś z Kolegów pracował na tym sprzęcie (ale chciałbym się mylić) i mi za bardzo nie poradzicie, ale mam nadzieję, że Wasze doświadczenie ułatwi mi wybór. Waham się pomiędzy modelem cut65cnc (do 40 mm) i cut105cnc (do 55mm). Podobno te modele są bardzo zbliżone do Hypertherma Powermaxa o analogicznych prądach. Dziwiło mnie, że przy tak niskich prądach tną bądź co bądź więcej niż konkurencja, ale dowiedziałem się, mają nieco inną budowę i technologię, stąd ten zysk. Oba urządzenia nie posiadają HF, jest za to "bezstykowe zajarzenie łuku bez HF". Rysunek na ich stronie to wyjaśnia. To co mnie najbardziej nurtuje to parametry cięcia, jak to z nimi jest? Nie mam doświadczenia w paleniu i chciałbym Was prosić o opinię czy warto dopłacać do mocniejszego źródła. Wiem, że jeżeli te 65A nie przebije np. 20mm, to nie spełnia moich oczekiwań, ale tego dowiem się jutro po rozmowie z ich głównym serwisantem. Ale mając czarną blachę np. 15mm, paląc ją z prądem 65A, będę mógł ustalić posuw rzędu 600 mm/min. Ale czy mógłbym palić tą samą blachę z tą samą jakością prądem 105A i posuwem 1000 mm/min? Czy powiedzmy 65A i 600mm to maksymalne parametry dla tej blachy i więcej nie pogonię pomimo mocniejszego źródła?


szary11
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 377
Rejestracja: 16 lut 2011, 22:44
Lokalizacja: Tarnogród

#7

Post napisał: szary11 » 23 mar 2017, 06:59

Może zobacz jeszcze takie Fantasy HEFTY 125, blisko mnie ma znajomy i sobie chwali.


dewu01
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 9
Posty: 33
Rejestracja: 02 kwie 2016, 15:30
Lokalizacja: lubelskie

#8

Post napisał: dewu01 » 28 mar 2017, 20:36

Używam Hefty 150. Parametry podane przez producenta są delikatnie mówiąc przesadzone.Palę blachy czarne od 1,5 do 10 mm.O ile cienkie do 3 -4 mm nie stanowią problemu to przy 8 lub 10 mam problem z jakością cięcia. 10 jako tako idzie przy 70 amperach i 360 mm/min. 8 również 70 i 540 mm/min. Tak więc to o czym mówi się przy Hypertermie to kosmos. Tylko nie wiem na ile realny. Nie mogę pokonać
jakości.Uziemienia masy itp przetrenowane.Żeby nie było że uczę się cięcia ,to tnę gazami od 18 lat ale do tej pory na stole z kopiałem magnetycznym.Dzisiaj nie kupiłbym cnc z plazmą.Upierałbym sie przy palniku gazowym.Jakość jest nieporównywalna przy grubości powyżej 4 mm.im grubsza blacha tym lepiej się tnie.Plazmy używam od 15 lat ale do ciecia ręcznego.Moje stare urządzenie to Bester 50.
Ale tam te 50 amper widać.Natomiast przy Hefty 150 nie bardzo.Zakładane 40 mm cięcia może jest możliwe ale dysza może wystarczy na 0,5 mb.I te urządzenia przebijają do 12 mm.


Lech10
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 87
Rejestracja: 20 mar 2015, 20:15
Lokalizacja: Bochnia

#9

Post napisał: Lech10 » 28 mar 2017, 21:01

Ja mogę polecić Sherman cutter 130 i do tego palnik maszynowy P80 z przebiciem tnie do 25mm bez problemu a z krawędzi udało się nawet 38mm.
Jakość cięcia jest bardzo dobra blachę 8mm tnę 1m/min i prąd 75-80A i wychodzi super. Uważam że ten zestaw pod względem ceny zkupu do parametrów cięcia wychodzi chyba najlepiej.


dewu01
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 9
Posty: 33
Rejestracja: 02 kwie 2016, 15:30
Lokalizacja: lubelskie

#10

Post napisał: dewu01 » 28 mar 2017, 22:13

Przy P80 jake są dysze.Chodzi mi o typ (A czy B) i średnicę.A ciśnienie powietrza?ma taki palnik ale jest z nim jakiś problem.Nie odpala łuku właściwego tylko pilotujący.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”