Ząbkowanie przy cięciu - problem z listwami?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
v12amg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 11 lis 2016, 21:39
Lokalizacja: Kraków

Ząbkowanie przy cięciu - problem z listwami?

#1

Post napisał: v12amg » 11 lis 2016, 22:05

Witam,
mam problem przy cięciu plazmą, z przodu stołu od pewnego czasu przecinarka zaczęła ząbkować krawędź podczas cięcia. Jaka może być tego przyczyna?

Przecinarka jest zrobiona na listwach zębatych (moduł 2) i wałkach podpartych. Oś Y - 2x serwomotor z przekładnią planetarną, oś X - 1x serwomotor z przekładnią planetarną. Listwy zębate o zębach prostych, zęby skierowane są do dołu, listwy nie są utwardzane, koło zębate są hartowane.

Na prowadnicach nie ma luzu, więc myślę, że drgania mogą pochodzić od listw zębatych, tylko jak to sprwadzić?

Kolejna kwestia, to gdyby się okazało że to wina listw, na jakie je wymienić, o zębach prostych czy skośnych? Czy są w sprzedaży jakieś precyzyjne listwy z utwardzonymi zębami? Zależy mi na w miarę ładnej krawędzi.

Kolejna kwestia to docisk zębatki do listwy, czy ma byc mocno dociskana sprężyną, czy delikatnie?

Pozdrawiam,
Darek



Tagi:


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#2

Post napisał: snajperman-s1 » 13 lis 2016, 17:18

A może by tak jakieś zdjęcie o co chodzi.....

Moze ruszt jest spalony i blacha "wisi" tam w powietrzu i drga lub ewentualnie nieprostoliniowosc wałków prowadzących powodujacych naprężenia na lozyskach?


stalmasz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 21 gru 2015, 20:19
Lokalizacja: Krosno

#3

Post napisał: stalmasz » 13 lis 2016, 21:11

Może to być spowodowane utratą pojemności kondensatorów w zasilaczu .

Awatar użytkownika

k-m-r1
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1418
Rejestracja: 23 cze 2008, 10:38
Lokalizacja: OOL lub DW
Kontakt:

#4

Post napisał: k-m-r1 » 16 lis 2016, 13:01

Najpierw wyklucz elektrycznie napędy, potem mechanika np łożyska liniowe
MACH3 cncTworzenie Makr do palników magazynków THC OHC inneEKRANY dla firm producentów maszyn Budowa sprzedaż wypalarki plazma gaz obrotnice Elektrodrążarki Frezarki Tokarki Giętarki3D inne wg zlecenia 888 703 196 Tomek Komor [email protected]


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#5

Post napisał: jarucki » 20 lis 2016, 08:42

Sprawdź łożyska liniowe...
Ja w swojej os Y mam zbudowana na listwach zębatych M2 natomiast X M1 i teraz bajka jest taka ze ząbkowanie jest widoczne gdy palnik porusza sie w płaszczyźnie osi Y ale jest to naprawdę delikatne, co do porządnych zębów to przyczyn może być wiele tak jak koledzy pisali wcześniej, chociaż ostatnio nadmierna ilość wody w powietrzu spowodowała ząbkowanie, nie wiem jak to określić ale zęby ustały,
Sprawdź łożyska liniowe, luzy na zębatkach, elektrykę,


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#6

Post napisał: snajperman-s1 » 20 lis 2016, 23:54

Kolego jarucki czy mógłbyś rozwinąć myśl odnośnie listw zębatych - planujemy przebudowę maszyny i zbieramy informację :) mamy listwy M2.5 i małe zebatki - cos ok 20z i wydaje się nam ze jeśli zalozymy M1 i ok 40z to będzie plynniej jeździć - czy to prawda? Zrozumiałem że u Ciebie M1 pracuje lepiej niż M2 tak?


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#7

Post napisał: jarucki » 27 lis 2016, 17:00

snajperman-s1 pisze:Kolego jarucki czy mógłbyś rozwinąć myśl odnośnie listw zębatych - planujemy przebudowę maszyny i zbieramy informację :) mamy listwy M2.5 i małe zebatki - cos ok 20z i wydaje się nam ze jeśli zalozymy M1 i ok 40z to będzie plynniej jeździć - czy to prawda? Zrozumiałem że u Ciebie M1 pracuje lepiej niż M2 tak?
Sort ze tak długo....
Ale odpowiedziałeś sobie sam :)
Gdybym mial budować jeszcze raz a pewnie to nastąpi. Napęd M1 :)

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#8

Post napisał: bartuss1 » 27 lis 2016, 17:58

ja zrobilem plazemke na pasach z polem 2,4 x 6,5m
tylko ze poki co pojawiają sie dziwne problemy z gasnieciem palnika i thc od prokopcia, no i trzeba jechac na serwis.
jesli chodzi o samą interpolacje xy to chodzi bardzo ladnie bez zabkowania nawet w ciasnych krzywiznach, jednakże co do samego palenia to nie wiem co oni tam zamieszali, zwlaszcza ze uzywają lazy cama, a tam na przyklad program nie generuje wartosci g28.1 iles tam tylko bez, a operator du** zamiast poszukac na forum to wydzwania.
Listew zębatych uzywalbym do bardzo duzych maszyn o przesuwie powyzej 6m, przy malych to sie mija z celem. No chyba ze skosne albo łukowe - koszta, koszta.
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 27 lis 2016, 18:28

żeby tworzyć teorie, to warto by zamieścić zdjęcia.
Jak maszyna nie drży , to przyczyn ząbkowania może być kilkanaście.
od temperatury palnika począwszy , przez temperaturę materiału aż do trzęsienia ziemi.

Rozwiązanie jak kolega przedstawia , czyli listwa z modułem 2 i wałki podparte. Może być kiepskie smarowanie w łożyska pracujących na wałkach i drgania się pojawią. Może być "zapchana" listwa zębata itd.
Wklej może zdjęcie. To może trochę pomóż.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#10

Post napisał: snajperman-s1 » 01 gru 2016, 22:51

bartuss1 - mógłbyś przybliżyć swoją maszynę? Jaką masz ciężką bramę - około, jakie silniki to napędzają i z jakim przełożeniem - jakie masz paski i najważniejsze jakie prędkości osiągasz w przejazdach i paleniach?

Właśnie grubo zastanawiam się podczas przerabiania maszyny - udoskonaleń aby pozbyć się listw zębatych na rzecz pasków np HTD 5M 25mm. Pole robocze 3x1.5m.

Będę wdzięczny za odpowiedź. :cool:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”