Spalony palnik maszynowy hypertherm! potrzebny nowy!!!

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
Piotr-HT PM1650
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 14 gru 2011, 08:25
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Spalony palnik maszynowy hypertherm! potrzebny nowy!!!

#1

Post napisał: Piotr-HT PM1650 » 16 lis 2016, 10:06

Witam

Stało się! Spalił mi się palnik maszynowy hypertherma. Od dawna borykałem się z nadmiernym zużyciem dysz i elektrod co było to tu szeroko opisywane i omawiane. Wcześniej zużywałem 2 komplety na 1 arkusz 1,5mx3m a ostatnio doszło już do 4-5 kompletów na arkusz paląc same kółka fi 100 z blachy grubości 12mm. Osuszacz oczywiście posiadam i nową dużą sprężarkę śrubową. Jakies 2 miesiące temu już raz się spalił a po wymianie palnika teraz już totalnie do tego stopnia że trzeba wymienić i przewód i palnik.

Co posiadam:
1. Jednostkę sterującą
2.Źródło hypertherm power max 1650
3. spalony palnik maszynowy na elektrody starego typu ( bez sprężynek)
4. spalony przewód zasilający palnik 16m ale wystarczyłoby mi i 11m

Pomimo używania zamienników dysz i elektrod przy ilości mojego palenia wychodzi ok 900zł/ 2 tyg.

Skoro już się spalił palnik i przewód to pomyślałem że mógłbym kupic inny palnik innej firmy z innymi tańszymi lub bardziej wytrzymalszymi materiałami eksploatacyjnymi. Może palnik chłodzony cieczą. Jestem ciekaw czy jes to to wogóle możliwe aby użyć inny palnik niż hypertherma do tego źródła.

Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Pozdrawiam



Tagi:


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#2

Post napisał: snajperman-s1 » 17 lis 2016, 08:34

Dziwna sprawa.... U nas zwykly Chińczyk Magnum CUT 100 Z palnikidm P141 zużywa 1kpl dyszy z elektroda na 3-4 arkusze blachy 4mm gdzie na jednej jest po 230 wpalen.......

Awatar użytkownika

robal43
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 810
Rejestracja: 05 cze 2007, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#3

Post napisał: robal43 » 19 lis 2016, 07:41

Piotr-HT PM1650, Kolego skontaktuj się z tymi firmami mają zamienniki :)
http://www.thermacut.pl

http://plasmapoint.pl

całkiem możliwe że po wymianie korpusu palnika i calej reszty będzie to w miarę chodziło
Plotery plazmowe..
---CR Electronic
---Tormec (burny2.5)
---Stigal Dynamic
--- ajan plazma
Programy CAD/CAM :
-Lantek Expert
-Plazma 2 Vers. 2.40
-Wrykrys


Autor tematu
Piotr-HT PM1650
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 2
Posty: 21
Rejestracja: 14 gru 2011, 08:25
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

#4

Post napisał: Piotr-HT PM1650 » 22 lis 2016, 12:28

dziękuję za pomoc. Sprzedawcy jak to sprzedawcy.... ciężko stwierdzić ich intencje. Może macie jakieś propozycje na palnik chłodzony cieczą a nie jak ten mój powietrzem? albo tym i tym.

Awatar użytkownika

robal43
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 810
Rejestracja: 05 cze 2007, 11:49
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

#5

Post napisał: robal43 » 23 lis 2016, 14:58

Piotr-HT PM1650, do chłodzenia cieczą nie wiem jak ty to pod. pod ten agregat
co z chłodnicą ? odpowiednim ciśnieniem i przepływem itd ??
Plotery plazmowe..
---CR Electronic
---Tormec (burny2.5)
---Stigal Dynamic
--- ajan plazma
Programy CAD/CAM :
-Lantek Expert
-Plazma 2 Vers. 2.40
-Wrykrys

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 24 lis 2016, 17:52

Piotr-HT PM1650 pisze:dziękuję za pomoc. Sprzedawcy jak to sprzedawcy.... ciężko stwierdzić ich intencje. Może macie jakieś propozycje na palnik chłodzony cieczą a nie jak ten mój powietrzem? albo tym i tym.
Palnik który nie ma obiegu chłodzenia wodą , będzie trudny do takiej modernizacji.
Jednak można pewnie jakiś kupić który ma obieg wody.
Prawie każdy palnik powyżej 120A jest już chłodzony cieczą. Chłodzenie cieczą do źródła można dorobić. To nie stanowi żadnego problemu jak i kontrolę przepływu.
Chłodzenie cieczą ma za zadanie wychłodzić elektrodę oraz dyszę. Nie dyfuzor.
Są specjalne też chłodnice , które schładzają powietrze w suchych palnikach plazmowych i powietrze wówczas zdecydowanie bardziej skutecznie schładza przewód , dyszę , dyfuzor i dyszę.
Ale to rozwiązanie stosuje się w "ciepłych klimatach". Powietrze ma temperaturę ok 5C.

To że Ci sie spalił przewód , to wcale nie ma tu nic nadzwyczajnego. To było do przewidzenia.
Odcinek 16m , przewód 4,7 ² ( bo chyba taki przekrój jest jak dobrze pamiętam ) na tak długim odcinku przy 80A za długo nie wydoli. Będzie to 16 metrowy rezystor.
11m to już lepiej. Po za tym, przewód pradowo-gazowy po kilku miesiącach pracy czasami "pęcznieje" , zmniejszając nie znacznie przepływ gazu oraz zaczynają "druciki" pękać co powoduje zwiększenie oporu a to wydzielanie większej ilości ciepła.
I wówczas mokry palnik jest dobrym rozwiązaniem. Do tego chłodnica ze sprężarką i będzie git.

Nie pamiętam dokładnie modelu palnika ale z cebory któryś dość dobrze współpracował z tym HP16xx.
Też z Kjellberg-a pewnie dało by radę zaadoptować. Je się dość fajnie regeneruje.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#7

Post napisał: DOHC » 25 lis 2016, 08:37

CNCCad da się do takiego źródła podłączyć jakiś palnik na "dwa gazy" + chłodzenie wodą? Jakość chyba nie porównywalna zużycie elementów przy przebijaniu też gdyby to miało kosztować nawet pięciocyfrową kwotę może warto... ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 25 lis 2016, 08:48

źródło to tylko energia ileś kilodżuli .... reszta to palnik i gaz.
Wiec podłączyć się da , ale musi też źródło być na tyle "przystosowane" by pociągało palnik.
Ciąć będzie , ale trzeba jak najbardziej to wszystko z sobą odpowiednio "sparować".
Chłodnica jest najmniejszym problemem.

Teraz dla jednego z klientów robię AVC ( THC ) które będzie miało obsługę całego cyklu dla palnika superkoike 400.
Po wybraniu prądu , reszta paramentów się ustali sama ( odczyt ze stosownej bazy ).
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

#9

Post napisał: DOHC » 25 lis 2016, 11:00

Ostatnio coś poklikałem w kierunku plazmowych palników wysokiej jakości i wychodzi na to że źródło musi być spięte ze sterowaniem a moc oddawana przez źródło jest skorelowana z posuwami i generalnie wygląda to na dosyć skomplikowany system (co nie znaczy że nie dało by się tego ogarnąć). Czy taki palnik na dwa gazy jest w stanie współpracować z prostym źródłem bez jego modyfikacji? ( u mnie cutmaster 120).

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#10

Post napisał: cnccad » 26 lis 2016, 15:07

tak. Oczywiście.
to o czym kolego piszesz , to nic innego jak ulepszenie systemu o sterowanie intuicyjne.
Czyli żeby się nie bawić kręceniem kurkami, to jednostka nadrzędna tym za steruje na podstawie data base. Ją się tworzy samemu i w zależności od producenta ma różne rozszerzenia.
Jest to kwestia indywidualna producenta.
jednak ...
czasami się zdarza że są palniki które będą pracować tylko z jednym źródłem.
dlaczego ?
Producent w swoim rozwiązaniu palnika tak wymyślił że palnik musi mieć np. większe napięcie jałowe. Zamiast np. 150V musi być 300V. Ale to są rzadkości.

Takie rozwiązanie ma Air Liquide Welding.
Nawet "specjaliści" ze stigal na tym popłynęli . Tłumaczyło się im że zawory gazowe, źródło , posuwy , to wszystko leci przez CAN. A oni że nie ma czegoś takiego, że źródło jest uszkodzone i przerobione. Chcieli nawet klienta "ubrać" za ich eksperymenty. Ale w końcu to do kogoś dotarło i się podobno wycofali.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”