Wymiana silników krokowych na serwomotory

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

Wymiana silników krokowych na serwomotory

#1

Post napisał: snajperman-s1 » 09 lis 2016, 22:29

Witam,
Tak jak w temacie potrzebuję zaczerpnąć informacji na temat wymiany silników krokowych na serwomotory.

Z racji iż na wiosnę planuje zrobić nową maszynkę plazmę CNC (drugą) jest pomysł na zastosowanie serwomotorów tylko teraz tak - o ile wiem jak dobrać silniki krokowe to jak dobrać serwa i co tym steruje bo podejrzewam że na LPT to już chodzić nie będzie :)


Pole pracy takie jak dotychczas czyli 1500x3000. Bramę planuje wykonać z aluminium - giętego z blachy 5mm i do tego oś Z ze skokiem max 150mm. Palnik Trafimetu P141 więc tak naprawdę dużych ciężarów nie będzie...

Do tego nurtuje mnie druga sprawa - przekazanie napędu - listwy zębate czy napięte paski HTD 25mm.
Teraz mamy na listwach zębatych i czuć drgania oraz rezonans kół zębatych na listwach... Ruch nie jest idealnie płynny a na paskach może i by był choć nie wiem bo nie mieliśmy dlatego pytam ...

Prosilbym o doradę.



Tagi:


stalmasz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 21 gru 2015, 20:19
Lokalizacja: Krosno

#2

Post napisał: stalmasz » 13 lis 2016, 21:49

Jeśli chodzi o pasy czy listwy to oś x pasek dobre rozwiązanie, natomiast y lepsza będzie listwa a z zębami skośnymi to już ekstra sprawa , pasek mimo że ma zbrojenie stalowe przy zwrotach bramy będzie się nieco naciągał , przy paskach pracuje cicho, słychać tylko silniki . Serwo pracować będzie płynnie nie ma drgań jak od silnika krokowego


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3

Post napisał: snajperman-s1 » 15 lis 2016, 08:23

Ok dzięki ale nadal nie wiem jak dobrać serwo? 400W, 750W na os Y czy może 2 silniki? Co na os X i Z?
Może choć ktos napisze co ma na maszynie ?


Czepek
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 23 paź 2007, 19:23
Lokalizacja: ZG

#4

Post napisał: Czepek » 15 lis 2016, 20:36

hej,
eckert w maszynie o tym samym polu roboczym i ciężkiej bramie stosował 50W serwa z przekładnią. jałowo jedzie 6m/min

masz już jakiś punkt wyjścia :lol:


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#5

Post napisał: snajperman-s1 » 19 lis 2016, 20:54

Spoko tylko ze ja nie chcę zwalniać a przyspieszać.... Teraz mamy jałowe 15m/min a plany są na ok 50m/min jalowo i z cięciem dojść do 10m/min oraz zrobić dwa stoły wymienne żeby maszyna nie stała i obslugujacy wraz z nią na zmianę :)

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#6

Post napisał: karpik74 » 03 gru 2016, 18:41

snajperman-s1 pisze:Tak jak w temacie potrzebuję zaczerpnąć informacji na temat wymiany silników krokowych na serwomotory.
Pracuję na tych. Kompromis między krokowcem a serwem. Bardzo dokładne.
serwonapęd hybrydowy

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#7

Post napisał: cnccad » 05 gru 2016, 07:22

snajperman-s1 pisze:Spoko tylko ze ja nie chcę zwalniać a przyspieszać.... Teraz mamy jałowe 15m/min a plany są na ok 50m/min jalowo i z cięciem dojść do 10m/min oraz zrobić dwa stoły wymienne żeby maszyna nie stała i obslugujacy wraz z nią na zmianę :)
Chcesz zwiększyć przejazdy a nie wiesz jak dobrać serwa. Więc musisz wziąć pod uwagę wagę , rozwiązać hamowanie na max szybkości ( zaczyna rosnąć moc silnika ). A najważniejsze, to rozwiązać mechaniczny sposób zatrzymania maszyny w przypadku niezadziałania któregoś z układów jak np. krańcówki. Eckert może daje silniki 50W ale tu przy takich osiągach pewnie skończy się na ok 150W
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8

Post napisał: snajperman-s1 » 06 gru 2016, 21:19

Na początek prawdopodobnie zostanie przerobiona brama na niziutką tzn tak ok 10cm nad materiałem, która będzie się poruszać po dwóch wałkach fi16 z obu stron czyli w sumie 4 wałki. Dodatkowo stół zostanie oddzielony od torów jezdnych aby zminimalizować drgania.
Zastanawiam się czy narazie nie zostawić silników krokowych i okaże się co na nich wyciągniemy (jak narazie nie zgubiły kroku ani raz) a w razie czego wymiana na serwa. Dodatkowo przeniesienie napędów myślę zrobić na pasach HTD 25 5M we wszystkich osiach. Teraz jest przełożenie 1:3 mieszane paski + listwy zębate i niby działa ale rezonans jak nic... Przełożenie zostanie zmienione chyba 1:1 (Napęd na bramę os Y to 12.5Nm) ewentualnie 1:1,5.

Początek zmian planowany jest na ok styczeń/luty.
Sterowanie zostanie zmienione z LPT na ethernet - prawdopodobnie kontroler NVEM.

Męczy mnie jeszcze jedna myśl a mianowicie pytanie do ekpertów:

Są czasem podwójne osi Z tzn plazma i np gazówka..... - Jak są one sterowane z programów - pytam bo chcemy zamontować na drugiej osi Z małą frezareczke aby nam wygrawerowała numery frezem 1,5mm na głębokość ok 1mm w stali 3mm, wysokość znaków 7mm a następnie można było cały element z numerem wyciąć plazmą tylko jak teraz rozwiązać sterowanie tego z programu jako 2 osie Z?

Myślałem nad zwykłym przełącznikiem na pulpicie sterowniczym z dwoma pozycjami Plazma i Frezarka tak aby manualnie przełączać co ma działać - Proszę o sugestie......

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#9

Post napisał: karpik74 » 07 gru 2016, 08:01

Pomyśl nad rysikiem pneumatycznym ...prościej. Nie wiem czy frezarka nada się na taką konstrukcję.
Najpierw puszczasz w Machu profil "rysik" a potem "plazma".


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#10

Post napisał: snajperman-s1 » 07 gru 2016, 15:13

Tylko czy rysik pneumatyczny nie zostanie zakryty ocynkiem ogniowym?

Puszczasz rysik potem plazma ale jak to rozwiązać mechaniczne i G-kodem?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”