Przecinarka plazmowa - filtrowentylacja czy stół wodny?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
L45H
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 07 lis 2016, 08:47
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Przecinarka plazmowa - filtrowentylacja czy stół wodny?

#1

Post napisał: L45H » 08 lis 2016, 23:08

Witam. Firma, w której pracuję, zamierza kupić przecinarkę plazmową. Będziemy wycinać z blach ocynkowanych o grubości od 0,5mm do 1,5mm. To co spędza nam sen z powiek to odprowadzenie oparów, jakie powstają podczas wypalania. Przecinarka ma stać na hali wraz z gilotynami i innymi maszynami. Bardzo zależy nam na zdrowiu pracowników, dlatego nie chcemy ich podtruwać najmniejszą nawet ilością spalin. Nie możemy też wywalać oparów bez filtrowentylacji na dwór (wiem, że niektórzy tak robią), bo hala stoi w centrum miasta, blisko są parkingi sąsiednich firm. Jednocześnie wiadomo, że filtrowentylacja to nie mały koszt (dodatkowo około 50 tys netto). Jeden z handlowców polecił nam w tej sytuacji zastosowanie przecinarki plazmowej ze stołem wodnym, wg Niego nie trzeba wówczas stosować odciągów i filtrów. Inny z kolei twierdzi, że to złe rozwiązanie, bo nie należy moczyć obrabianej blachy w wodzie ( to akurat do mnie nie przemawia). Proszę o pomoc, czy możecie coś doradzić.
Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#2

Post napisał: triera » 08 lis 2016, 23:44

Najlepszy stół wodny nie wyeliminuje całkowicie
oparów powstających przy cięciu plazmą
(ale będzie ich zdecydowanie mniej).


stalmasz
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 63
Rejestracja: 21 gru 2015, 20:19
Lokalizacja: Krosno

#3

Post napisał: stalmasz » 09 lis 2016, 00:08

Jakie są to szkodliwe opary sam się przekonałem paląc otwory w chromoniklu co prawda był stół wodny ale co idzie do wody jedna sprawa a co na halę to druga , pod koniec palenia pieczenie w gardle , powtórzyło się kilka razy ,później laryngolog i 1,5 roku leczenia . Wymieniłem plazmę z wyciągiem dolnym pracują dwa wentylatory po 40 cm przy stole roboczym 1250 x 2000 odprowadzam na zewnątrz i 0 dymu . Cynk przy spalaniu też jest silnie toksyczny i mocno dymi a zdrowia nie kupisz ,skoro nie można odprowadzić na zewnątrz to nie wiem ja bym takiej roboty nie przyjął, ale decydują inni. Może zamiast plazmy to prasa i wykrojnik była by lepszym rozwiązaniem .


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: 251mz » 09 lis 2016, 11:07

Jak dla mnie to filtrowentylacja z separatorem wodnym powietrza


Agent0700
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 602
Rejestracja: 28 cze 2007, 14:39
Lokalizacja: Siedlce

#5

Post napisał: Agent0700 » 09 lis 2016, 12:16

Witam

A ja bym dla plazmy skombinował pomieszczenie poza miastem i dymy na dwór.

Chyba najprostsze rozwiązanie.

J
Kto się nie bawi, ten nie żyje :-)
Zakres działalności: gwałty, wymuszenia, haracze.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 09 lis 2016, 17:40

Ocynk się najlepiej tnie przy porządnym odciągu. Nie potrzeba stołu wodnego , który notabene będzie przy cienkich blaszkach robić więcej szkód niż przyniesie pożytku.
Opary i tak siłą pędu gazu plazmowego będą wraz cząstkami stałymi pchane w dół stołu a wentylatory odbiora opary.
Jednak , nie pompuj bezpośrednio na zewnątrz oparów , gdyż śmierdzą i jak ktoś je wyniucha, będą problemy.
Najlepiej wentylacja z filtrami lub jak kolega pisał , separatorem wodnym.
Jak jednak byś się zdecydował na filtry , to nie papierowe. iskra z plazmy potrafi nawet 200m przelecieć paląc się i zakurzone filtry w mgnieniu oka staną w płomieniach.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#7

Post napisał: snajperman-s1 » 09 lis 2016, 22:21

Wszedłem na forum zobaczyć co ciekawego i żeby założyć temat odnoście porównania stołów wodnych i z odciągiem a tu.... założony :)

Sami mamy stół wodny ale na wiosnę planujemy zbudować nową plazmę (usunąć błędy popełnione przy pierwszej) i właśnie nurtuje mnie pytanie - zrobić dalej z wodnym czy już lepiej z odciągiem sekcyjnym?

Co do wodnego to moje spostrzeżenia:
Plusy:
- ładniejsza krawędź cięcia (studzenie materiału),
- duża ilość pyłu zostaje w wodzie,
- cichsze cięcie gdy woda jest równo z dolną krawędzią blachy,

Minusy:
- katastrofalnie brudna woda i syf w niej po 1miesiącu,
- czyszczenie maszyny to jak czyszczenie 200metrów komina :(
- szukanie części w wodzie (póki nowa to widać - potem trzeba szukać)
- konieczność "wycierania" blach bo wyjęciu bo szybko rdzewieją (nalot a po tygodniu wżery)
- tak czy tak - potrzebny dodatkowy odciąg dymu z hali....
- GŁÓWNY MINUS - ZIMA !!! Zamarza woda - po wlaniu glikolu i cięciu jakbyś cukierki wpindalał......Słodko w gębie i gryzie w gardło a śmierdzi jak h.....

I teraz pytanie do ludzi którzy testowali plazmy i wodne stoły i z odciągami - co byście polecili. Skłaniamy się do zbudowania na odciągi wraz z separacją wodną i ewentualnie filtrami i na zewnątrz i do tego sterowanie z krokowych na serwo motory - ale o tym zakładam drugi temat.........

Będę wdzięczny za porady....

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 09 lis 2016, 22:29

stal węglową nie tnie się w kontakcie z wodą.
Stół wodny ma max 20cm głębokości. Wiec nie ma problemu z częścią która wpadnie do wanny.
Jak jest regulowane lustro wody , to trzeba zabezpieczyć by elementy nie wpadały głębiej jak na 20 cm.
Woda ma zastosowanie przy cięciu nierdzewki ( nie utlenia się krawędź )
Hm ... kto daje do wody glikol :?:
nie lepiej mieć ciepło na hali :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#9

Post napisał: snajperman-s1 » 09 lis 2016, 22:36

cnccad pisze:stal węglową nie tnie się w kontakcie z wodą.
Nie bardzo wiem dlaczego? Tniemy już ponad rok z stołem wodnym i elegancko się tnie.... Możesz rozwinać myśl?
cnccad pisze:Stół wodny ma max 20cm głębokości. Wiec nie ma problemu z częścią która wpadnie do wanny.
Jak jest regulowane lustro wody , to trzeba zabezpieczyć by elementy nie wpadały głębiej jak na 20 cm.
Też tak mi się wydawało dopóki w wodzie nie ma całej kupy szlamu i syfu - po przecięciu kawałka i zawirowaniu wody trzeba szukać na "czucie" a nie jest to zawsze precyzyjne szukanie....
cnccad pisze:Hm ... kto daje do wody glikol
nie lepiej mieć ciepło na hali
Jak się nie ma stałego ogrzewania hali a halą jest warsztat metalowy to niestety ale szaleństw temperaturowych nie ma.....

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#10

Post napisał: cnccad » 09 lis 2016, 22:54

snajperman-s1 pisze:
cnccad pisze:stal węglową nie tnie się w kontakcie z wodą.
Nie bardzo wiem dlaczego? Tniemy już ponad rok z stołem wodnym i elegancko się tnie.... Możesz rozwinać myśl?

Już sobie odpowiedziałeś na to pytanie wcześniej. Dodatkowo krawędzie się utwardzają.
cnccad pisze:Stół wodny ma max 20cm głębokości. Wiec nie ma problemu z częścią która wpadnie do wanny.
Jak jest regulowane lustro wody , to trzeba zabezpieczyć by elementy nie wpadały głębiej jak na 20 cm.
Też tak mi się wydawało dopóki w wodzie nie ma całej kupy szlamu i syfu - po przecięciu kawałka i zawirowaniu wody trzeba szukać na "czucie" a nie jest to zawsze precyzyjne szukanie....

Nadal nie widzę problemu. ja 15 lat tak pracowałem mając do wyjęcia drobnicy o łącznej wadze np. 5 ton.
cnccad pisze:Hm ... kto daje do wody glikol
nie lepiej mieć ciepło na hali
Jak się nie ma stałego ogrzewania hali a halą jest warsztat metalowy to niestety ale szaleństw temperaturowych nie ma.....

to zrobić ogrzewanie. W czym problem ?
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”