Wypalanie otworów Φ4 na plaźmie

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
wirtualnyjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 404
Rejestracja: 09 paź 2012, 14:08
Lokalizacja: PL

Wypalanie otworów Φ4 na plaźmie

#1

Post napisał: wirtualnyjan » 24 paź 2016, 22:18

?????????????
Ostatnio zmieniony 27 paź 2016, 07:19 przez wirtualnyjan, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


szary11
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 377
Rejestracja: 16 lut 2011, 22:44
Lokalizacja: Tarnogród

#2

Post napisał: szary11 » 25 paź 2016, 16:19

zapytaj wujka googla , a i na forum są odpowiedzi https://www.cnc.info.pl/topics57/paleni ... t12582.htm


lenar1990
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:40
Lokalizacja: wrocław

#3

Post napisał: lenar1990 » 27 gru 2016, 16:27

Zapytam tutaj bo znalazłem parę tematów o problemach wypalania otworów ale to takie cmentarze sprzed 4 lat a z niewiadomego powodu nie moge założyć tematu.

Mam następujący problem z otworami.
Na wypalarce plazmowej jantar z palnikiem kjellberg HIfocus wypalane otwory nawet te małe mają ukosowanie do 0,5mm co jest w normie ale problem z otworem pojawia się przy końcu otworu.
Do meritum, gdy palnik kończy ścieżkę wypalania otworu w miejscu w którym się zatrzymuje od spodniej strony tworzy taką "łezkę". Otwór od strony palenia wygląda idealnie, z drugiej jednak im głębiej w blachę tym większy ślad po zakończeniu wpalenia.

Do rysowania używam autocada do programowania ścieżek fastcama. Prędkości używam z tabeli cięć, na otworach zwalniam prędkość bazową do 40%przy 20# 65% do 70% przy 4-6.
Przy otworach korzystam z automatycznej ścieżki dla otworów z entry/exit(tak mnie przeszkolono). Przy zmianie na samo wejście bez wyjścia nie widać różnicy. Zazwyczaj używam wejścia HL (zmniejsza ryzyko zniekształcenia otworu przy złym wpaleniu na nadrukach/markerah/farbach(opis hurtowni). Próbowałem wejścia QC ale także nie widać różnicy.

Myślałem że może to być spowodowane zbyt dużymi prądami(łezka większa na 6 mniejsza na 10 na 14+ ledwo zauważalna) ale osoba która spędza więcej czasu przy wypalaniu twierdzi że przy zmniejszeniu, różnice w otworze między wejściem a wyjściem się zwiększają.

Mój poprzednik i szkoleniowiec twierdził że w plaźmie tak poprostu jest i tego się nie zmieni ale ostatnio coraz częściej klienci stwierdzają że im się to nie podoba(otwór jest dodatkowo obrabiany ale itak to widać).

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 28 gru 2016, 09:20

wklej zdjęcia ...
to że poprzednik twierdzi że plazma tak ma , to ma rację. Ale od tego jest technologia , by ja dopracowywać.
po za tym , nie każda maszyna umożliwia płynne zakończenie palenia.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


lenar1990
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:40
Lokalizacja: wrocław

#5

Post napisał: lenar1990 » 28 gru 2016, 10:38

Obrazek

Taki defekt na większości otworów raz jest gorzej raz lepiej


Lech10
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 87
Rejestracja: 20 mar 2015, 20:15
Lokalizacja: Bochnia

#6

Post napisał: Lech10 » 28 gru 2016, 19:00

Może zbyt długa pauza na końcu palenia i palnik stojąc wypala otwór.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#7

Post napisał: cnccad » 28 gru 2016, 19:46

trzeba zmniejszyć promień zakończenia a długość wyjścia zwiększyć o np. 2mm
lub
"po bawić się" przejściem przez przecięta linię po przez zmniejszanie jej o 1mm lub zwiększenie przez 2mm.
po za tym , źródło za szybko kończy cięcie. Jednak tego możesz nie zmienić w nim.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


lenar1990
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:40
Lokalizacja: wrocław

#8

Post napisał: lenar1990 » 29 gru 2016, 06:43

Lech10 pisze:Może zbyt długa pauza na końcu palenia i palnik stojąc wypala otwór.
Dokładnie tylko nie doszedłem jeszcze gdzie zmienić ten czas postoju. Nie mogę zmienić czasu przebijania. Teoretycznie mógłbym zwiększać prędkość posuwu palnika do 100% (z50%) ale zmiana prędkości palenia na otworach to duże prawdopodobieństwo jajka a otwór i tak się pojawia.
Przestudiuję w drodze do domu instrukcje i może znajdę.
trzeba zmniejszyć promień zakończenia a długość wyjścia zwiększyć o np. 2mm

Korzystam z opcji w której nie ma wyjścia. Jak ustawie wyjście do środka będzie następowało urwanie łuku co przy paleniu około 200 otworów już zaczyna irytować (ale możliwe że to jedyne rozwiązanie)

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 29 gru 2016, 07:56

musisz mieć wyjście z elementu ( części chronionej ).
np 2mm a najlepiej długość wyjścia to średnica kompensacji. Tak się robiło i robi zakończenia.
można dorzucić dodatkowo jeszcze 1mm. Ona i tak wyleci inercyjnie z obrysu.

jak maszyna ma za długi postój z zapalonym palnikiem , to coś jest nie tak z ustawieniami plazmy ale z działaniem maszyny.
po za tym ...
nie kończy się w linii cięcia. Co to za nowa metoda cięcia :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


lenar1990
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 10
Rejestracja: 27 gru 2016, 15:40
Lokalizacja: wrocław

#10

Post napisał: lenar1990 » 30 gru 2016, 11:00

cnccad pisze: nie kończy się w linii cięcia. Co to za nowa metoda cięcia :?:
Zapewne żadna, przy wypalaniu otworów tak jak mój poprzednik korzystam z automatycznej funkcji która podstawia mi program a w niej dł wyjścia się nie ustawia.

Przy paleniu gabarytu zawsze jest wejście i wyjście między 3-6 mm zależnie od grubości blachy.

Przy następnym paleniu ustawie ręcznie wyjście z otworu jak przy gabarycie

Edit : Dziękuje wszystkim za uwagi temat chyba jest wyczerpany. Sprawdzę sugestie dotyczące wyjścia i raczej w wolnej chwili porzucę wiedzę przodków i rozpocznę nową przygodę z instrukcją od okładki do okładki a nie wybiórcze rzeczy w stylu "to ważne a to nie"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”