Ciecie plazma CNC - utrzymanie palnika za wysoko

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

Ciecie plazma CNC - utrzymanie palnika za wysoko

#1

Post napisał: lukasz89 » 18 maja 2016, 19:28

Siema. Jest problem. Przy cieciu blachy 6, ale takze i np. 8, kiedy uruchamiam program, to palnik przy cieciu ustawia sie dosc wysoko nad materialem (na oko ok. 2 cm) i na takiej wysokosci utrzymuje sie w zasadzie przez caly czas ciecia. THC mam ogolnie wlaczone (wylaczane jest tylko na lukach) i ustawione na 127V-129V przy arkuszu blachy 6. Jest to ustawienie zgodne z wykresami ciecia pochodzacymi z podrecznika operatora, zreszta przy 8 i innych takze korzystam z ustawien z tego podrecznika. Nie zauwazylem, aby zmiana napiecia na kontrolerze cos zmienila. Gdzie mozna szukac problemu ? Wydaje mi sie, ze to nie THC, moze jakis blad w postprocesorze ? Nie wiem, jestem poczatkujacym, do tego robie na maszynie dosc rzadko i brakuje mi praktyki. Prosze o pomoc.

Sorki za brak polskich znakow, ale po prostu inaczej nie bylo mozliwosci.



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 18 maja 2016, 22:55

raczej 2 rzeczy jak zaczyna od 2cm to ustawia palnik program na takiej wysokości i jeśli tniesz np. linie to jeśli THC nie działa to palnik będzie jechał na tych 2cm. jak THC działa będzie jechał góra /dół aż osiągnie swoją ustawioną za pomocą widełek napięcia na sterowniku wysokość.
THC łatwo sprawdzisz ... podłóż coś pod blachę by była pod skosem i puść po linii.. jak przygrzmocisz znaczy że nie działa / niezłączone czy coś w tym stylu.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

#3

Post napisał: lukasz89 » 20 maja 2016, 20:17

Sprawdze sytuacje jeszcze w poniedzialek. Dziwna sprawa tez z inna rzecza. Kiedy wysylam go w pozycje Home komenda G28, to co prawda wraca on tam, ale jednoczesnie podnosi sie do gory az do momentu wyjazdu poza czujniki. Im dluzsza droge ma do pokonania, tym wczesniej stanie w trakcie dojazdu i sie zblokuje. Odblokowuje go i ponownie wpisujac G28 sytuacja sie powtarza przy czym wtedy jeszcze wolniej dojezdza do punktu 0, 0, a szybciej idzie w gore, aby zdazyc jeszcze ponownie wyjsc poza krance . Co ciekawe robi sie to po pewnym czasie pracy maszyny, na poczatku jest wszystko dobrze.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#4

Post napisał: adam Fx » 20 maja 2016, 22:18

bo jeśli działa THC robi to pewnie niezależnie od programu sterującego więc program nie wie o ruchach jakie oś Z wykonała i myśli że nadal stoi na Z np.10 a ona jest już na Z 20 program nie wiedząc o tym usiłuje wrócić do bazy o te 10mm za wysoko
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

#5

Post napisał: lukasz89 » 21 maja 2016, 10:58

Tak, ulad thc dziala niezaleznie od sterownika maszyny - to chyba jedyne co wiem na pewno :smile: . Program usiluje wrocic do bazy z palnikiem uniesionym maksymalnie do gory.

Czyli co najlepiej bedzie jesli wylacze thc calkowicie ?

thcOffCode = " M08"
thcOffCode = " M09"

Zalatwi sprawe ?


creattine1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 240
Rejestracja: 25 gru 2015, 19:08
Lokalizacja: nowy sącz

#6

Post napisał: creattine1 » 21 maja 2016, 18:12

A może dobra by tu była głowica pływająca co jakiś czas sama bada odległość i ustawia przykładowo te 3cm a potem już w grę wchodzi thc ?


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

#7

Post napisał: lukasz89 » 23 maja 2016, 21:08

Czy mozliwe, ze napiecia ktore podalem sa za duze na te blachy ? Moze sprobuje na ok. 100V, ale kurde takie nastawy mam w narzedziach napisane w cam. Dzisiaj wycinam sobie kolo i thc sie zalaczylo, co mnie troche zdziwilo, bo mialo sie wylaczac na lukach. Palnik na tyle wysoko sie podniosl, ze luk polowe materialu nie dal rady przepalic.


creattine1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 240
Rejestracja: 25 gru 2015, 19:08
Lokalizacja: nowy sącz

#8

Post napisał: creattine1 » 23 maja 2016, 21:32

Dajmy przyklad ze masz ten kontroler ::

http://proma-elektronika.com/index.php/ ... act-thc-sd

on bezpośrednio steruje silnikiem zetki, program nie widzi jako tako co sie dzieje w sensie wysokości nad materiałem bo wysteruje go kontroler promy
jedna funkcja jaka ma to szybkość reakcji czyli trzymanie tej samej odległości od materialu,
Mozną tez nim odwrocic dzialanie tzn silnik pracuje odwrotnie przykładowo dasz 130 to bedzie zmniejszac wys zamiast zwiększać i odwrotnie .

ma funcje testu bardzo fajna bez konieczności odpalania plazmy i wycinania elementu zobaczysz jak szybko pracuje silnik czyli jaka szybka jest reakcja,



Na twoim miejcie zrobił bym tak:

narysuj jakis kwadrat czy cos zeby mial dlugi element prosty i włącz poprotu , podczas palenia wez maskę spawalnicza np i zmniejszaj sb wysokość kontrolerem jak masz 130 np schodź w dol i patrz czy palnik tez podąża i jak szybko możesz zejść nawet do 100 i może byc wtedy ok a nie musi to metoda prób i błędów przy okazji sorrki za moje bledy ortograficzne pzdr


Autor tematu
lukasz89
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 242
Rejestracja: 20 lis 2015, 18:40
Lokalizacja: Tajpej

#9

Post napisał: lukasz89 » 23 maja 2016, 21:51

Tak, to ten kontroler, tylko nie wiem czy 150 czy SD. SB to jest co ? Wiesz jak wylaczyc ten kontroler calkiem ?


creattine1
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 240
Rejestracja: 25 gru 2015, 19:08
Lokalizacja: nowy sącz

#10

Post napisał: creattine1 » 24 maja 2016, 10:04

Ale nie ma sensu wyłączać moim zdaniem to postawą przy cięciu jak będzie ci palnik skakał góra dół to ci unosi narobi albo łuk zerwie a tak to sb trzyma elegancko wpisz w Google niech znajdzie instrukcja jest nawet po polsku . Powiem tak zauważyłem że jak brakło mi elektrod kupiłem jakąś podróbek i miałem różnicy
5 na prądzie spróbuj zrobić fabryczne ustawienia i puścić coś na próbę a i przewod pluszowy podłącz pod blachę bezpośrednio jak tniesz a robiłeś tak jak pisałem z tym kwadratem ? Jak chcesz to ci puszczę jakiś g kod zwykly i spróbujesz tylko napisz jaką masz blachę

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”