Ustawienia Thc g code i makra do cięcia plazmą

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 13
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

#11

Post napisał: vandamme » 02 cze 2016, 14:35

Jeżeli chodzi o mnie to mi możesz wysłać na próbę


:)

Tagi:

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#12

Post napisał: karpik74 » 02 cze 2016, 19:11

vandamme

Tak ...warunek, musisz mieć pływającą głowicę i wszyte macro M300. Postprocesor jest napisany pod te warunki.
Macro M300 służy do detekcji, jak kolega snajperman napisał ...wpisujesz tam jednorazowo korektę czujnika i prędkość detekcji, osi Z. Jest to niezmienna wartość do wszystkich grubości i rodzaju blach.
Wszystko opisane jest w postach.

Miałem Powermax-a 105, żadne parametry nie pokrywają się w rzeczywistości.
Musisz zacząć od mniejszych prędkości, wyższych przebić i cięć. Jeżeli będziesz przebijał za nisko, dysza nie wytrzyma jednego przebicia. Tak samo przy cięciu, jeżeli nad blachą będzie sypał się snop iskier od razu przypali dyszę. Czym mniej iskier przy cięciu tym lepiej. Musisz sam wypraktykować.

snajperman

1. Musi być odpowiednia prędkość i przyspieszenie razem. Palnik plus wózek ważą, możesz zniwelować ciężar sprężyną.

2. Sam wyżej pisałeś ...prędkość detekcji w M300 a podnoszenie ...G0 "stała prędkość" czyli maksymalna ustawiona w "Dostrajanie silników" ...o ile dobrze pamiętam :wink:

3. Bezpieczne Z chyba ustawia się w Machu ?


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#13

Post napisał: snajperman-s1 » 03 cze 2016, 09:06

Co do prędkości zejścia i wyjscia Z temat rozwiazan- faktycznie przypomniałem sobie ze w M300 siedzi prędkość detekcji a w górę idzie z Ustawien silników :)

Wozek z palnikiem wisi na sprezynach i lekko wystarczy podnieść i juz działa ale objaw jest inny - przy detekcji do 1m/min w miare ok naciska alu gdy damy np 1.6m/min to już za wolno mach łapie detekcje czyli idzie w dół, czujnik klika a oś jeszcze chwilke jedzie wciskając palnik w blache - czym szybciej tym mocniej go wciska - chodzi o to zeby detekcja szybciej czytała bo tnac arkusz gdzie mamy 800 wpaleń to trochę czasu tracimy.....

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#14

Post napisał: karpik74 » 03 cze 2016, 15:04

Wydaje mi się że dopisanie do makra powinno wystarczyć?

message"Uruchomienie palnika...."

Code "G1 z10 F1000" ' opuszczanie osi Z do wspolrzednej 10
While IsMoving()
Wend


Code "G31 z-30 F600" ' opuszczanie osi Z do wspólrzednej -30 - w tym czasie powinna nastąpić aktywacja czujnika
While IsMoving()
Wend

Call setdro(2,0)

Code "G92 z-1.5" ' korekta czujnika
While IsMoving()
Wend

End''koniec makra


Na początek ostrożnie z prędkościami żeby nie wbił się palnik w blachę. :lol:
Kiedyś miałem podobnie zrobione ale zrezygnowałem. Cienkie blachy wybrzuszały się i palnik na pierwszej prędkości walił w blachę a potem przebijał z przyłożenia i palił ciągnąc po blasze (bez thc np. na otworach).

Teraz przejazdy robię na 30 i detekcję 600. Ale jak komu tam pasuje. :mrgreen:


Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 13
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

#15

Post napisał: vandamme » 04 cze 2016, 17:02

Dziś miałem czas i po testować ten postprocesor od karpika... W sumie wcześniej też próbowałem ale coś nie chce mi ciąć, próbowałem na różne sposoby wysokości przebicia, cięcia itd nieprzepala materiału lub łuk się zrywa.
Na próbę puściłem ten gcode który na początku tego posta wrzuciłem i jest o wiele lepiej przecina wszystko i może zostaje lekka szlaka. Niemam podanych tam przebić czasu ani wysokości cięcia.
Z tym że dysze szybko się zuzyja pewnie
Więc w czym problem może być?
:)

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#16

Post napisał: karpik74 » 04 cze 2016, 18:08

Kod nie ma nic wspólnego z tym czy tnie czy nie, liczą się parametry pracy.
Są trzy powody zrywania lub nie odpalania łuku:
-ogólnie agregat,
-palnik,
-zła masa,

Ostatni przypadek to wtedy gdy łuk pilotujący nie złapie masy lub główny ją straci.
- nie odpala- za wysoko przebija,
- zrywa- za długa pauza przebicia, palnik wjechał na duży otwór, poza krawędzią, itd.

Wszystkie czynniki które wiążą się z utratą masy.

Wszystkie parametry cięcia musisz ustawiać w cam-ie, każda grubość i rodzaj blachy to inne parametry.

Załóż dyszę 45A i tak ustaw, blacha 3mm, wysokość przebicia 5mm, opóźnienie 0,1 s., cięcia 3mm, prędkość 1200 mm/min,

Jeszcze jedna kwestia w kodzie i w Machu musi być ustawione identycznie opóźnienie, w milisekundach lub sekundach. Jeżeli masz namieszane a próbowałeś różnych postprocesorów ...to też będzie kipisz.


Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 13
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

#17

Post napisał: vandamme » 04 cze 2016, 19:35

Z tym opóźnieniem to nie sprawdzałem możliwe że to może być jedna z przyczyn miałem ustawione 0.5 s przebicie, parametry cięcia zbliżone. Przy wpaleniu robił duży otwór i zrywalo łuk.
Mam powermaxa 30 tu tylko jeden rodzaj dysz występuje.
I nie jestem pewny bo niemoge zaobserwować czy przebija z tej wysokości zadanej a później czy tnie na podanych parametrach. Mam wrażenie że wpalenie i cięcie robi na tej samej wysokości.
I te thc te prądy nie dają mi spokoju.
:)

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#18

Post napisał: karpik74 » 04 cze 2016, 20:10

Jeżeli masz THC SD ...a na to wygląda, to nie powinno być problemu.
Minus że nie da się jego wyłączyć.

Ustaw THC np. na 120 i puść prostą linię. Przerwij cięcie pauzą lub stop. Zmierz szczelinę od dyszy do blachy. Za wysoko- zmniejsz THC. Za nisko zwiększ. Metodą prób i błędów dojdziesz do prawidłowych ustawień. Pamiętaj że ta wysokość może się zmienić po zmianie prędkości cięcia. Zapisujesz sobie wszystko- blacha, prędkość, THC. Ustawiaj tak THC żeby zgrać wysokość THC z ustawioną wysokością cięcia ...chociaż nim wyjdzie ze ścieżki przebicia to i tak ustawi się do THC.


Autor tematu
vandamme
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 13
Posty: 61
Rejestracja: 12 maja 2015, 23:19
Lokalizacja: Sarajewo

#19

Post napisał: vandamme » 04 cze 2016, 20:17

:) super tego niewiedzialem będę testować. Thc mam SD te zwykle bezpośrednio do plazmy podłączone.
A w kodzie jak mi generuje m300 i m30 w kolejnej linii to jest poprawna interpolacja?
:)

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 14
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#20

Post napisał: karpik74 » 04 cze 2016, 20:30

M30 to jakieś makro którego nie znam ...pokarz je.
Jeżeli pobrałeś postprocesor z forum, ten który ci wskazałem ...to tam nie powinno być M30.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”