kontroler csmio thc analog mach3

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

kontroler csmio thc analog mach3

#1

Post napisał: karpik74 » 08 sty 2016, 23:38

Jako jeden z wielu posiadaczy przecinarek plazmowych cnc, tudzież zaczynających przygodę, miałem dylemat- jakiego użyć kontrolera ruchu, programu sterującego, jakie THC?

Wybrałem kontroler ruchu CSMiO/IP-M ...nie bez powodu. Sterownik został zaprojektowany dla programu Mach3 (pełna wersja z licencją) i jest w pełni z nim kompatybilny. Oferuje dużo wejść/ wyjść umożliwiających podłączenie masy czujników, thc, ect.

Od niedawna (?) producent rozszerzył możliwości kontrolera o THC Analog. Zewnętrzne THC nie jest potrzebne, wystarczy ze źródła dostarczyć sygnał analogowy 10V odzwierciedlający napięcie łuku. Nie wystarczy sprostować np. zwykłym dzielnikiem rezystorowym, sygnał musi być odfiltrowany i zabezpieczony przed przepięciem.
Jak by to nie brzmiało i to już nie stanowi problemu, odsyłam do PromaElektronika, naszego kolegi prokopcia, oferuje świetne urządzenie MyPlasm DV3.

[youtube][/youtube]

THC obsługiwane jest z poziomu Macha, oferuje histerezę, odwrócenie sygnału, regulację potencjometrem, THC ON/OFF- również z kodu, prędkość THC, anty-nurkowanie, przejęcie kontroli dodatkowymi przyciskami, max i min zakres. Aktualna pozycja jest wyświetlana we współrzędnych co umożliwia korektę wysokości ...nie tylko na oko.

Właśnie jestem w trakcie testów i uważam, że jest to bardzo dobre rozwiązanie.
Niestety ...tylko w konfiguracji sprzętowej jak podałem wyżej.

linki:

THC Analog
http://www.cs-lab.eu/index.php?m=articl ... THC_Analog

CSMiO
http://www.cs-lab.eu/produkt-36,-CSMIOI ... czami.html

[/youtube]



Tagi:


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

#2

Post napisał: dudziak4 » 20 mar 2016, 20:12

Witam

Chciałbym się dowiedzieć jak testy wypadły, ponieważ też posiadam csmio-ip/s i chciałbym skorzystać z tej opcji.

Awatar użytkownika

Autor tematu
karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#3

Post napisał: karpik74 » 21 mar 2016, 08:47

Naprawdę THC Analog działa bardzo dobrze. Specjalnie się nie nacieszyłem ponieważ przecinarka spaliła "moduł filtrujący" do bezpiecznych 10V ...dlatego pozostaję przy MyPlasm THC Promy, które działa rewelacyjnie.

Pamiętaj o właściwym potencjometrze 1kOhm.


dudziak4
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 702
Rejestracja: 06 wrz 2007, 13:30
Lokalizacja: Bielawa

#4

Post napisał: dudziak4 » 25 mar 2016, 22:21

1. Jak to się stało że filtr się spalił przecież tam jest separacja do 3KV.
2. Dzwoniłem do cs-labu mówili że potencjometr lepszy od 1kohm będzie 4,7kohm chociaż nie jestem przekonany.
3. Czy MyPlasm ma wbudowany dzielnik ?
4. Mam dzielnik DV3 od Prokopcia aczkolwiek są problemy, mianowicie arc ok załącza się już na etapie łuku pilotującego
(podobno niektóre plazmy tak mają) i mam wrażenie że +/-10V działa w bardzo wąskim zakresie.
Moja plazma to LINCOLN ELECTRIC IVERTEC PC105 a ciekawe jest to że posiada kontrolkę która się zapala po wykryciu łuku tnącego.

Awatar użytkownika

Autor tematu
karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#5

Post napisał: karpik74 » 26 mar 2016, 09:25

1. Coś na pewno jest nie tak bo na wyjściu 10V jest teraz nie całe 2V
2. 1kohm jest odpowiedni ...zresztą sami w instrukcji tak podawali.
3. Nie ale jest w zestawie oddzielny.
4. Nie stanowi to jakiegoś problemu w eksploatacji.
Zakres jest wystarczający tylko trzeba wcześniej ustawić odpowiednio do wysokości palenia.


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#6

Post napisał: snajperman-s1 » 27 mar 2016, 21:51

Co do MyPlasm THC podzielę zdanie że jest całkiem OK - po przepaleniu naprawdę dużo jestem zaskoczony płynnością ruchu. Dodam ze nie używam Anty nurkowania w naroznikach ani w małych otworach-można to obejść prędkością cięcia/czasem d-t a narozniki prędkością maszyny. Co do pokrętła - jak dla mnie ładnie wygląda ale jest wogole nie używane. Raz zapisane parametry sprawdzają się super - ew korekta w czasie zuzytych dyszw kierunku "obniżanie" o 2-3V i tyle. Co prawda ja mam LPT a nie Ethernet ale może nie długo się przesiade na lepszy model :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”