Strona 1 z 6

Przerobienie bramy - za wysoka

: 06 sty 2016, 12:50
autor: snajperman-s1
Witam,

Około pół roku temu zakończyłem (prawie) budowę wypalarki plazmowej. Wymiary stołu to 350cm x 220cm a wysokość bramy (prześwit) to 52cm.... No i właśnie tutaj jest problem....

Pierwszym zamiarem było zrobienie maszyny aby można było także nią ciąć w gotowych skrzyniach lecz co się okazało - łatwiej wyciąć a potem pogiąć :)

Problem pojawia się przy nawrotach tzn drga brama (palnik) i zostawia schodki po każdym nawinięciu w inną stronę i dlatego jak np blachę 1.5mm paliłem z prędkością ok 6500m/min to krawędź jest ładna na prostej (prawie bez szlaki z tyłu) natomiast nie ma szans aby zawróciła w takim tępie... Przy wycinaniu dużych detali problemu nie widać ale gdy zaczynamy ciąć małe elementy - napisy, wzory itp narożniki są średniej jakości i max prędkość to ok 1500mm/min i przy tym szlaki z tyłu że ho ho....

Dodatkowo teraz niestety palnik złapał za poboczny element a stół był troche zlodowaciały przez mrozy i urwało palnik...

Teraz sedno sprawy:

1. Zamierzam obniżyć / przerobić bramę tak aby była duuużo niższa i teraz pytanie ILE ją zrobić nad blachę - myślałem z 10-15cm a do tego jaka konstrukcja jest sztywna i jaki materiał najlepiej na belkę poprzeczną?

2. Skoro palnik uległ destrukcji trzeba zrobić system antyzderzeniowy tak aby palnik mógł się wypiąć oraz chyba od razu go przerobię na prosty (teraz mam A101) a i tak oderwało główkę więc musze wytoczyć nowe mocowanie - tuleję powyżej powyżej tej osłony ceramicznej mocującej dyszę. Jakie systemy antyzderzeniowe są popularne i się sprawdzają.

Poniżej kilka zdjęć i dodam że teraz tej bramy jałowe przejazdy są ustawione na 15000mm/min ale spokojnie wyciąga 22000mm/min więc przy założeniu że obniżymy bramę do minimum to jałowe przejazdy zyskamy do ok 30000mm/min oraz brak drgań palnika i ładniejszą krawędź oraz szybkości wycinania detali.

Silniki napędowe to:
Y- 12.5Nm (jeden silnik - napęd wałkiem na dwie strony)
X- 8.5Nm
Z- 4.5Nm

Proszę o pomoc i doradę kto co ma i jakie są plusy i minusy. Będę wdzięczny

Obrazek

: 06 sty 2016, 14:35
autor: stalmasz
Twoja konstrukcja bramy jest mało stabilna i ciężka za wysoka i za wąska niepotrzebne zastrzały które nic nie dają tylko dociążają bramę . Najlepszym wyjściem było by zrobieni bramy od nowa zastosować profil o cienkościenny o wysokim boku aby nie drgał podczas pracy lub zrobić coś samemu jeśli zdecydowałeś się na prowadnice okrągłe to podpory na całej długości , zastosowanie listwy zębatej prostej też temu nie służy duży hałas i drgania od silnika, lepiej się sprawdzą paski zębate ,wysokość palnika to taka abyś mógł dać rady wyciąć otwory w jakiś profilu, czasami taka jest potrzeba, nie ma sensu przesadzać ,nie wiem jakie masz zastosowane przełożenia na silnikach i na jakim kroku pracują ,większe przełożenie to mniejsze drgania ale zwolni to prędkość maksymalną maszyny. Zrobię kilka fotek u mnie może ci coś podpowiedzą.

: 06 sty 2016, 16:37
autor: Zienek
Najfajniejsze systemy są oparte o magnes. Łapa trzymająca palnik po prostu odpada a palnik dynda do czasu ponownego założenia w gniazdo.

: 06 sty 2016, 20:24
autor: stalmasz
Magnes zdecydowanie nie jego oddziaływanie przy palniku spowoduje zakrzywienie łuku co pogorszy pracę palnika i będzie następny problem do rozwiązania, po drugie połączenie oblepi się opiłkami jak jeż. A tak z ciekawości co możesz powiedzieć o samym źródle bo te plazmy są poczciwie zrobione elektronika na górnej płycie oddzielona od kurzu łuk jest mocno skoncentrowany co wprowadza mało ciepła w materiał i dłużej żyją materiały eksploatacyjne ale generują silne zakłócenia ,czy przy odpalaniu na postoju nie jeżdżą ci silniki.

: 06 sty 2016, 20:27
autor: karpik74
Moja "maszyna" jest również do poprawki, po dwóch latach użytkowania mam własne spostrzeżenia.

Stół mam oddzielnie ...po to, żeby w razie potrzeby wyciągnąć i podłożyć np. skrzynię a przede wszystkim, żeby na materiał nie przenosić drgań.
Uważam, że konstrukcja powinna być jak najcięższa, zakotwiczona, podparta, cokolwiek. Brama jak najlżejsza, tym bardziej dla dużych prędkości i szybkich zwrotów. Wózek X i mechanika Z-ki jak najniższa. Skok Z-ki 100mm nie więcej, zawsze można obniżyć/ podnieść palnik (prosty) ...przecież blacha nie zdeformuje się 100mm.
Miałem na śrubach ...mam na listwach ...i w 100% przerobię na paski z jednym silnikiem na Y.

: 06 sty 2016, 20:30
autor: snajperman-s1
Będę wdzięczny za zdjęcia i porady.
Pomysł przerobienia bramy raczej opiera się na całkowitym wykonaniu nowej od podstaw gdyż mam także efekt przy szybszym cięciu powyżej ok 4500mm/min zostają w niektórych miejscach (stałych i powtarzalnych) drgania wyglądające jak karbowane frytki - podejrzewam że powstają od łozysk liniowych (chińskie) oraz nie idealnie ustawionych wałków więc te też zamierzam wymienić wszystkie. Na prowadnicy Y są fi25mm a na górze w X fi16mm.
Mam taki zamiar dać te od Y od dołu tzn wiszące jakby w dół i aby łożyska "wisiały" na nich tak jakby teraz obrócić do góry nogami - da to osłonięcie całkowite wałków. Zastanawiam się nad prowadzeniem na paskach zębatych tylko czy przy długości maszyny 350cm tj ok 7m pasek nie będzie drgał lub się naciągał? Efekt może być odwrotny od zamierzonego....

Właśnie jeśli chodzi o konstrukcję bramy - profil cienkościenny.... Zastanawiam się nad np 80x80 lub 100x100 w ściance 3mm tylko czy to nie będzie za wiotkie? Ewentualnie Ceownik hutniczy 100mm ale za to waga już będzie większa... no chyba że Aluminium? Mam znajomą firmę co mogą mi wykonać Ceownik aluminiowy np 100mm w ściance 5 lub 6 mm tylko że aluminium jest miękkie... sam nie wiem na co się zdecydować.

A co do Palnika z systemem na magnes to właśnie o tym samym pomyślałem a płytkę górną i dolną zrobić jako "stycznik" dla E-stop - po wypadnięciu rozłączy obwód..........

[ Dodano: 2016-01-06, 20:42 ]
Co do źródła Magnum CUT 100 to jestem jak narazie BARDZO zadowolony. Maszyna przepracowała już w ciągu 4miesięcy 160h cięcia, co w przełożeniu na materiał to ok 10T. Zazwyczaj palimy 4mm, 3mm i 1.5mm ale zdarza się i 10mm...

Co do wytrzymałości elementów eksploatacyjnych to dysza wytrzymuje ok 2 elektrody. Jedna elektroda przy blasze 4mm, cięciu 2400mm/min i ok 58A wytrzymuje 4arkusze co daje ok 4h cięcia. Wpaleń wychodzi ok 110szt na jednym arkuszu. Łączna długość cięcia wychodzi 59metrów więc sumując elektroda wytrzymuje ok 400 wpaleń i ok 240metrów cięcia blachy 4mm.

Co do zakłóceń to mam osobny temat na ten temat - faktycznie daje w palnik ale do ogarnięcia dobrym uzemieniem i jest super. Jakość cięcia.... - hmm brat pracuje na laserach i mówi że jak na sprzęt za taką kwotę to jest SUPER idzie utrzymać prostopadłość krawędzi na wysokim poziomie.


Skoro każdy "ma coś do przerobienia" to może dołóżmy temat na "Złe spostrzeżenia po budowie i używaniu maszyny, co się nadaje a co NIE" :grin:

: 06 sty 2016, 21:54
autor: karpik74
Ja Y zrobię na pasku niezamkniętym, z jednym silnikiem montowanym na końcu osi X, z przeniesieniem wałkiem umieszczonym w profilu. Pasek będzie leżał na profilu za prowadnicą. W tej sytuacji nie trzeba napinacza ...przynajmniej nie widziałem. Co do naciągania ...lasery śmigają z prędkością światła i jest ok.
Mam X na profilu 80x80x3 i uważam, że jest wystarczająco sztywny, nawet Y 3500mm nie ugina się.
Wałki podparte zostawiłbym ale użył łożysk ślizgowych.


Reasumując:

-stosunkowo ciężka konstrukcja,
-lekka, niska, zaraz nad Y-kiem brama,
-niska mechanika Z-ki,
-napęd na paskach,
-łożyska ślizgowe, np. DryLin,
-silniki odizolowane od konstrukcji, np. wibroizolatorami.

: 06 sty 2016, 22:24
autor: snajperman-s1
Też myślałem nad łożyskami ślizgowymi tylko jak wtedy podeprzeć wałki? Są łożyska ślizgowe półotwarte ale kurka przy plazmie i syfie to się moment zapchają i szlag je trafi.....

Co do laserów - to faktycznie to śmiga na pasach zębatych? Z tego co widziałem to bardziej na listwach zębatych ale skośnych....

: 06 sty 2016, 22:55
autor: karpik74
Nie sadze żeby się zapychały,

http://www.ebmia.pl/lozysko-slizgowe-ot ... 93930.html

od czasu do czasu szmatką po wałku albo jakieś prymitywne zgarniacze.
Masz gotowca, tylko wyciągnąć łożyska z obudowy i zamienić, z czasem może jakiś sposób na osłonę wałków się znajdzie.

: 07 sty 2016, 10:15
autor: snajperman-s1
Kurka jakoś te ślizgowe przy plazmie nie przemawiają do mnie zwłaszcza że są w podobnej cenie jak kulkowe igłowe polskie Iskra.... duże zapylenie przy plazmie...

Możesz podesłać zdjęcie swojej bramy na tym profilu 80x80x3 ?