Wycinarka plazmowa = pomoc dla początkującego

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
bogdan16300
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 22
Rejestracja: 31 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Augustów

Wycinarka plazmowa = pomoc dla początkującego

#1

Post napisał: bogdan16300 » 21 paź 2015, 22:38

Witam. Jest to mój pierwszy post, bywałem na forum jako "czytacz". Zainteresowało mnie to i postanowiłem zbudować swoją maszynkę. Padło na przecinarkę plazmową.
W załączeniu pliki zdjąć maszyny. Jeszcze dużo do zrobienia, osłony na prowadnice, cały stół z rusztem być może wodny, połączenie elektryki w szafie itd. Widać to na zdjęciach.
Ta maszyna ma od czasu do czasu coś wyciąć na własne potrzeby i do zabawy z CNC



Potrzebuję pomocy w poniższych tematach:
1.Jaka jest różnica między krańcówkami home i limit, jeżeli o działanie i obsługę w machu3. Czy home może być jednocześnie limitem?
2. Czy nie przeszkadza histereza krańcówek po zadziałaniu musi się wycofać 3-4 mm aby wrócić do poprzedniego stanu? Może lepiej czujniki indukcyjne.
3. Jak widać na zdjęciach zastosowałem do napędu dwa silniki w osi X. Wybór ze względu na prostszą mechanikę. Na tej maszynie uczyłem się frezować i toczyć, wszystko robiłem sam. Czy podać sygnały na oba sterowniki z osi X czy dodać oś A jako slave do osi X.
4.Posiadam plazmę Esseti Plasma cut802. Potrzebuję opis wyprowadzeń złącza do podłączenia palnika maszynowego. Przydał by mi się też schemat elektryczny jak podłączyć i sterować załączanie palnika. Czy w plazmie jest dzielnik do podłączenia THC wyprowadzony na złącze?
Proszę o schemat podłączenia bo jeden obrazek to więcej niż tysiąc słów.

Dziękuję z za pomoc i pozdrawiamObrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Tagi:


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#2

Post napisał: snajperman-s1 » 22 paź 2015, 07:39

Witaj,
Maszynka przedstawia się całkiem fajnie - widać że sporo czasu jej poświęcasz na detale w wykonaniu.

Co do pytań:
1. Home może być limitem bo podczas bazowania nie bierze pod uwagę limitów ale ja bym tak nie robił - u mnie są wszystkie Homy pod jeden pin i tak samo Limity wszystkie pod inny. Daje to różnicę w parametrach - tzn można między home a limit ustawić softlimit.

2. Czujnik indykcyjny przy plaźmie nie bardzo się nada - pojemnościowy owszem. Indykcyjny będzie łapał zakłócenia jak kot myszy a za tym nie wytrzyma za długo i takie piki z HF-u znokautują go w pierwszej rundzie :)

Co do pytań 3 i 4 to nie stosowałem dwóch silników (chyba chodziło Ci o oś Y - jeżdżąca bramę tak?) Napewno muszą mieć dwa osobne sterowniki i raczej podłączenie z tego samego wyjścia z płyty ale mogę się mylić.
Schematu tej przecinarki nie znam...

Jedno ważne przy budowie stołu wodnego - z 8cm wody Ci wystarczy ale zewnętrzne ścianki zrób wyższe na np 14cm bo przy cięciu przy krawędzi wychlapuje wodę - ja mam 10cm ściankę i 7cm wody i wychlapuje jak chce.

Jakie silniki stosujesz w maszynie i jakie sterowanie będzie - LPT czy Ethernet?


Autor tematu
bogdan16300
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 22
Rejestracja: 31 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Augustów

#3

Post napisał: bogdan16300 » 22 paź 2015, 09:42

Witaj,
ad 1.
"u mnie są wszystkie Homy pod jeden pin i tak samo Limity wszystkie pod inny" trochę nie rozumiem tego zdania , możesz przysłać schemat jak to łączysz. może być na maila.
ad2. W tej chwili mam krańcówki i na razie tak zostanie

Tak chodzi mi o bramę, mam z dwóch stron silniki i sterownik do każdego z nich. Zastanawiam się czy na sterowniki podać z płyty sygnał z jednego wyjścia czy też z dwóch, a w Machu ustawić jeden jako master a drugi jako slave. Może ktoś to przerabiał.

Wszystkie silniki po 4,2 Nm sterowane z LPT. na osiach x i y przełożenie 3:1.

Dzięki za uwagi o budowie stołu wodnego. Tak zrobię.


mirek151
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 08 lis 2014, 10:47
Lokalizacja: Świeklany

#4

Post napisał: mirek151 » 22 paź 2015, 13:43

Witaj,
Ja bramę mam też na dwóch silnikach, czyli dwa silniki podpięte pod dwa sterowniki i do płyty pod osobne wejścia. W Machu jeden master a drugi slave, ustawienia, porty piny, wyjscia silników,Dir Low Active, kierunki. i będzie śmigać.
Jeszcze jedno odnośnie bazowania dwóch silników jednej osi, było to opisane w poście https://www.cnc.info.pl/topics45/czy-je ... t52762.htm


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#5

Post napisał: jarucki » 22 paź 2015, 19:57

3. Jak widać na zdjęciach zastosowałem do napędu dwa silniki w osi X. Wybór ze względu na prostszą mechanikę. Na tej maszynie uczyłem się frezować i toczyć, wszystko robiłem sam. Czy podać sygnały na oba sterowniki z osi X czy dodać oś A jako slave do osi X.
zdecydowanie
dodać oś A jako slave do osi X.

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#6

Post napisał: karpik74 » 22 paź 2015, 22:39

Ja mam Y na dwóch silnikach i oddzielne sterowniki ...u mnie z nie wiadomo jakiego powodu od czasu do czasu przy włączaniu np. Macha lub wyłączeniu resetu, potrafią rozjechać się silniki i muszę za każdym razem ustawiać bramę. Stwierdziłem, że przerobię na jeden z wałkiem.

Wszystkie czujniki mam indukcyjne i działają dobrze, nawierciłem otwory w profilu na końcach osi nad którymi przejeżdżają i się aktywują. Ogólnie bezproblemowa instalacja, wystarczy wkręcić śrubkę w odpowiednim miejscu i mamy HOME lub LIMIT.

Stół wodny.

Rama wydaje mi się za lekka, przy szybkich zwrotach może nią rzucać.

Każdy palnik ręczny ma włącznik (z reguły dwa przewody) zastąp go przekaźnikiem.

Dzielników używa się tylko do maszyn CNC. Jeżeli twoja plazma nie ma jakiegoś oddzielnego wyjścia to raczej nie ma dzielnika (chociaż Stamos ma a nie ma :grin:) ...ale się nie martw, dzielnik można kupić albo podpiąć THC wejściem wysokonapięciowym.

Ogólnie bardzo fajna konstrukcja.


Autor tematu
bogdan16300
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 22
Rejestracja: 31 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Augustów

#7

Post napisał: bogdan16300 » 23 paź 2015, 21:30

Dziękuję za życzliwe słowa o mojej konstrukcji. Mam świadomość że konstrukcja ma wiele wad między innymi jak pisze kolega karpik74 jest za lekka, ale jak pisałem jest to konstrukcja edukacyjna :-) W zakładzie produkcyjnym może są wymagane duże prędkości cięcia ja zaakceptuję 10 krotnie wolniejsze. Inna sprawą są parametry ciecia aby uzyskać optymalną jakość cięcia ale to jest temat za kilka miesięcy jak uruchomię maszynę (po pracy mam 1-2 godziny więc projekt posuwa się powoli). Docelowo ma całość być zakotwiczona. W środek ma być wstawiona dodatkowa rama ze stołem wodnym, tutaj dziękuję za podpowiedź praktyczną o wymiarach koledze snajperman-s1 (był pierwszym który pochylił się nad moimi problemami). Kolega mirek151 potwierdził że koncepcja z dwoma silnikami na bramie może funkcjonować dziękuje za link będę miał mniej pytań. Smucą mnie doświadczenia karpika z dwoma silnikami na bramie ale zobaczymy.

[ Dodano: 2015-10-23, 21:55 ]
Mam dużą prośbę, jak pisałem jestem początkującym, prosiłbym o wyrozumiałość i przyjęcie do wiadomości.
Kolega snajperman-s1 napisał
1. Home może być limitem bo podczas bazowania nie bierze pod uwagę limitów ale ja bym tak nie robił - u mnie są wszystkie Homy pod jeden pin i tak samo Limity wszystkie pod inny. Daje to różnicę w parametrach - tzn można między home a limit ustawić softlimit.

w tym zdaniu dwie rzeczy sprawiają mi trudność
1. zrozumienie jaki jest schemat połączeń, podejrzewam że wkradł się tam błąd.
2. Określenie softlimit - wprowadził tam pojęcie, które na tym etapie jest mi obce. Proszę zrozumieć że jestem na etapie przejścia początkowego etapu konstrukcji mechanicznej teraz niby powinno być prościej bo jestem z wykształcenia elektronikiem, ale pojawiają się problemy ze zrozumieniem słowa pisanego. Bo proszę postawić się w mojej sytuacji i narysować schemat na podstawie zdania powyżej w pkt 1. Czy wykorzystano styki NO czy NC itd.

Proszę więc o to jeżeli to możliwe załączenie prostego schematu połączeń (np odręczny rysunek i zdjęcie z telefonu, może prościej byłoby omawiać temat i wyjaśnić zasadność rozwiązania.

Wracając do przykładu softlimitu - prosiłbym o opis co to jest, jakie zalety, jak to ustawić, do czego jest przydatny itp. Jak napisałem jestem na początku drogi poznawania CNC więc proszę o wyrozumiałość.

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 8
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#8

Post napisał: karpik74 » 23 paź 2015, 23:44

Ja mam sterownik CSMiO/ IP-M, nie znam innych więc wypowiem się w tej materii.
Na stronie producenta CS LAB masz dokładne instrukcje jak co podpiąć i ustawić, łącznie z konfiguracją Macha ...obszerne informacje.
Wejść/ wyjść wystarczy do wszystkiego, wbudowane przekaźniki.
Jak ja ogarnąłem ...a jestem dętka w elektronice to dla ciebie pestka.


Autor tematu
bogdan16300
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 12
Posty: 22
Rejestracja: 31 paź 2011, 20:05
Lokalizacja: Augustów

#9

Post napisał: bogdan16300 » 24 paź 2015, 11:02

Dziękuję za info o tym sterowniku, mam zmontowane sterowanie na LPT ale brakuje wejść np do obsłużenia THC i do czujnika położenia materiału. Zapoznam się z tym sterownikiem.

Pisałem na początku o wycinarce plazmowej. Jest to 70A Esseti którą chcę wykorzystać w przecinarce. Na stronie producenta trudno coś znaleźć. Jest tam eurozłącze (tak myślę) z wyprowadzeniem wielu sygnałów. Dostałem ją bez palnika. Kupiłem palnik GlobalTorch
i szukam od tygodnia informacji jak to ze sobą połączyć. Może ktoś mi pomoże?


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#10

Post napisał: jarucki » 24 paź 2015, 13:15

bogdan16300 pisze:Dziękuję za info o tym sterowniku, mam zmontowane sterowanie na LPT ale brakuje wejść np do obsłużenia THC i do czujnika położenia materiału. Zapoznam się z tym sterownikiem.

Pisałem na początku o wycinarce plazmowej. Jest to 70A Esseti którą chcę wykorzystać w przecinarce. Na stronie producenta trudno coś znaleźć. Jest tam eurozłącze (tak myślę) z wyprowadzeniem wielu sygnałów. Dostałem ją bez palnika. Kupiłem palnik GlobalTorch
i szukam od tygodnia informacji jak to ze sobą połączyć. Może ktoś mi pomoże?
jesli chodzi o podlaczenie THC od strony plyty gównej to ARC UP i DOWN podpinasz pod wejscia Krancowek HOME/Limit.. z reszta na stronie producenta THC masz opisany sposob podlaczenia na kilka sposobow.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”