Cięcie a hałas...... Złoty środek?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

Cięcie a hałas...... Złoty środek?

#1

Post napisał: snajperman-s1 » 05 wrz 2015, 11:06

Witam,

Pewnie dla każdego z was używających przecinarek plazmowych jednym z minusów jest panujący hałas.....

Z racji iż obok mam sąsiadów a nie chcę ich doprowadzić do ostateczności więc pasuje trochę "wyciszyć" sprzęt....

W plazmie mam stół wodny głęboki na 8cm i lustro wody ok 2cm pod materiałem.... Jakość krawędzi z wodą a bez jest dużo lepsza na korzyść wody... Teraz zastanawiam się nad trzema sprawami:

1. Czy podniesienie / obniżenie wody spowoduje poprawę czyli obniżenie hałasu?

2. Czy jeśli zalałby materiał ponad niego np 0.5cm czyli ciął "pod wodą" to czy palnik A101 da radę?
Np tak:
Ewentualnie tak :)

3. Co zrobić w zimie z wodą - plazma stoi w metalowym budynku - ocieplanym przez dzień....

Macie jakieś doświadczenia z "wyciszeniem" maszyny? :P



Tagi:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#2

Post napisał: cnccad » 05 wrz 2015, 11:49

1. spowoduje wyciszenie . Ale nie całkowitą ciszę. Najlepiej to się sprawdza przy cięciu azotem i wodorem. Ale powietrze , też jest głośnym gazem w połączeniu z łukiem elektrycznym.
2. teoretycznie każdym palnikiem można ciąć pod lustrem wody , za wyjątkiem palników które maja jakies styki kontrolne , pomiarowe itp. Ważna jest tu cecha taka , jak wyprzedzenie gazu. Gaz pierwszy , HF drugi. Nigdy równocześnie.
3. Dodać odpowiednie środki by nie zamarzała. Pytanie , jaka jest głębokość i częstotliwość cięcia. Można zasypać solą , ale należy się liczyć z szybkim korodowaniem ciętej stali.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#3

Post napisał: snajperman-s1 » 05 wrz 2015, 12:18

1. Kiedy jest ciszej? jak jest mniej wody czy więcej i ile powinno być "pod materiałem" - jak jest to rozwiązane w profesjonalnych urządzeniach?

2. Cięcie pod lustrem można spróbować ale trzeba by było odsysać trochę wody żeby arkusz wsadzić i raczej poziom wody musiałby być z minimum 2cm żeby nie chlupało - 0.5cm nie ma swojej masy i te 5-6bar je rozdmucha gdzie chce :p a u mnie wanna za płytka albo ruszt za wysoko :p

3. Środek - tylko jaki? Tak aby nie korodowało - sól odpada... Glikol może śmierdzieć.... hmm.....


jarucki
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 818
Rejestracja: 11 sty 2011, 23:40
Lokalizacja: okolice nałęczowa

#4

Post napisał: jarucki » 05 wrz 2015, 16:51

Jak zalejesz woda arkusz to nie koniecznie Bedzie ciszej! Ze tak powiem bulgotanie wody zwiększy golskość do tego Bedzie chlapać na wszystkie strony, potniesz dluzej woda zacznie parować itp itd (cialem tak ostatnio)
Nie lepiej wyciszyć pomieszczenie jeśli nie jest duże?
Zamiast kompresora butla z azotem :)

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#5

Post napisał: karpik74 » 05 wrz 2015, 18:13

...lustro wody na poziomie górnej krawędzi rusztu.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 05 wrz 2015, 20:11

1. Będzie cisze. Bulgotanie będzie ale nie będzie uciążliwe. Lustro wody musi być wówczas ok. 10...20mm nad materiałem Sama plazma o jakieś 70...80% ucichnie.
Ale ...
pytanie , jak głośna jest plazma , by się nie okazało że bulgotanie będzie głośniejsze.
2. Coś za coś ... albo idziesz w drogie rozwiązania i tym samym masz jakiś efekt albo ...
3. Nie pamiętam. Ale jak nie zapomnę , to się dowiem. Pamiętam że to były tabletki które się rozpuszczały w wodzie.

Tniesz powietrzem :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#7

Post napisał: karpik74 » 05 wrz 2015, 20:37

Kurcze ...nawet nie wiedziałem, że tak można ciąć :shock:

[youtube][/youtube]


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#8

Post napisał: snajperman-s1 » 05 wrz 2015, 23:02

Zapytaj mi o te tabletki czy cuś innego do wody.

Jeśli chodzi o zanurzenie materiału w wodzie to u mnie nie ma jak bo mam za wysoko ruszt. Właśnie teraz to jest huk i plazmy i bulgot wody ale jak dodałem dzis tak na ok 1cm pod blache to jest lepiej i ciszej.

Chyba nie ma sposobu na wyciszenie tego.
Pewnie wyglusze ściany i kupie nauszniki budowlane :p

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 06 wrz 2015, 09:26

cięcie pod lustrem wody nie jest niczym nadzwyczajnym. U mnie w mieście jest kilkanaście maszyn tak tnących. Jak klient tnie np. blachę 100mm , to hałas spada bardzo mocno w dół.
Minus to pojawiają się płomienie na powierzchni wody w okolicach palnika.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#10

Post napisał: dance1 » 06 wrz 2015, 17:57

dokładnie to nic nadzwyczajnego, używa się przy cięciu plazmą a tym bardziej wodą, przy w-jetcie przy grubych blachach (tym bardziej profilach) bez podniesienia lustra wody pierdolca można by dostać.
Przy budowie stołu wodnego do maszyny warto pomyśleć o "poduszce powietrznej", kilka sekund/minut i w wannie 3x4m materiał zatopiony. :wink:
kilka porad/podpowiedzi
http://www.esabna.com/us/en/education/b ... e-work.cfm
I don't like principles, I prefer prejudices

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”