Zwalnianie na łukach i małych otworach, stop na rogach?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

Autor tematu
karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

Zwalnianie na łukach i małych otworach, stop na rogach?

#1

Post napisał: karpik74 » 01 wrz 2015, 10:30

Szanowni Koledzy, prokopcio w niedługim czasie będzie wypuszczał nowe THC z funkcją wyłączania na łukach, rogach. THC ma wykrywać zmianę prędkości i na tej podstawie realizować działanie.

Wiem, temat wałkowany wiele razy przy frezarkach ...tu chodzi o plazmę.

Po ustawieniu "Dokładnego Stop" funkcja "Stop CV on angles/ Stop na rogach" widać, że Mach robi "króciutki" stop ...i tutaj mogło by być.
Problem robi się z łukami, przy ustawionym "Dokładnym stop". Nawet kombinując z "CV Dist Tolerance" i przyspieszeniami, wyraźnie widać "skokową" pracę co skutkuje ząbkowaniem krawędzi.

Ustawienie "Stałej prędkości" i zmniejszenie przyspieszenia na pewno wystarczy do reakcji THC.

Wszystko wyjdzie w praniu, ale tu chodzi też o kwestię samego zwolnienia na łukach. Wiadomo, że wejście palnika z prostej w łuk- zwiększa prędkość.

Jak ustawić Macha, żeby chodziło to jak należy?
Może da się to zrobić w kodzie ...i nie chodzi mi o G64 i G61, raczej o dopisanie zmiany prędkości przed łukiem i po "F" a na rogu np. opóźnienia G4 P0.5.
Ręcznie da się (teoretycznie), w postprocesorze byłaby bajka.

POKOMBINUJMY :wink:



Tagi:


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#2

Post napisał: snajperman-s1 » 01 wrz 2015, 13:18

Widziałem taką opcję u siebie w sheetcamie że można go dopasować aby w narożnikach poniżej jakiegoś kąta zwalniał do określonej wartości np 50 czy 70% wartości. Co do łuków to muszę zobaczyć bo nie pamiętam a nie ma mnie przy kompie. Zobaczę wieczorem.

U mnie podczas zwolnienia w narożniku wychodzi troszke dziwna krawędź tzn wtedy narożnik wewnętrzny jest zaokrąglony i wchodzi troszke wgłąb materiału tak jakby nadpalony materiał ale może za bardzo zwalniam. Musze poćwiczyć...... :wink:

Awatar użytkownika

Autor tematu
karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#3

Post napisał: karpik74 » 01 wrz 2015, 13:38

snajperman-s1 pisze:narożnik wewnętrzny jest zaokrąglony
...chyba za małe przyspieszenie w stosunku do prędkości.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 01 wrz 2015, 15:45

Na łukach THC nie powinno się wyłączać. Niby dlaczego :?:
Na narożnikach owszem , jak jest kiepska dynamika napędów , to się zaleca wyłączenie pomiaru by palnik nie zanurkował. Przy dużej dynamice napędów zazwyczaj się nie stosuje już wyłączenia pomiaru a tylko opóźnienie reakcji.
Oczywiście można też stosować wyłączenie pomiaru. Niczemu to nie zaszkodzi.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

Awatar użytkownika

Autor tematu
karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#5

Post napisał: karpik74 » 01 wrz 2015, 16:02

Zobaczymy jak będzie pracować nowe THC ...bo może się okazać, że jak dobrze działa anty-nurkowanie to i w ogóle nie musi wyłączać ...zobaczymy.

Bardziej mnie interesuje wyhamowanie na łukach i stop na rogach.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 01 wrz 2015, 19:41

logicznie rzecz biorąc ... maszyna musiał by wiedzieć jaki promień ma łuk , o ile będzie łukiem a nie jakąś falą , na jakie długości łuku ma się wyłączyć itd.
A każdy palnik zachowuje się inaczej przy rożnych grubościach.
Obecne sprzedawane THC , mierzą tylko napięcie. I dla prostych maszyn to w zupełności wystarcza.
Każdy też palnik daje inna temperaturę , gdzie i też sam proces wymusza zmiany temperatury na stali co to powoduje że stal zaczyna pływać. I teraz jak ciąć łuki na krawędzi blachy gdzie rozpływ ciepła jest bardzo mocno zróżnicowany :?:
A wyhamowanie na łukach to jest zwiększenie napięcia , spadek prądu.
Ale za to wyhamowanie odpowiada nie THC a sterownik CNC
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#7

Post napisał: snajperman-s1 » 01 wrz 2015, 22:36

Więc teraz ja mam pytanie - jeśli już zwalniacie w zakrętach/narożnikach to do jakiej prędkości? Np lecimy z blachą 1.5mm i 3000mm/min -100% to na ile zwolnić w narożniku procentowo - do 60%, 80% a może do 20% no i do tego drugie pytanie - na jakim odcinku ma hamować tzn zwalniać i przyspieszać - np 5mm wystarczy czy mało?

Jakie są zależności w tym - pytam bo się uczę a forum od żeby pomagać:P


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#8

Post napisał: prokopcio » 01 wrz 2015, 23:30

Szanowni Koledzy, prokopcio w niedługim czasie będzie wypuszczał nowe THC z funkcją wyłączania na łukach, rogach. THC ma wykrywać zmianę prędkości i na tej podstawie realizować działanie.
chciałbym to sprostować. THC nie będzie wykrywać zmiany prędkości. Musi taką informacje dostać z zewnątrz. Np. z programu (i taką funkcję dopisalem do macha) lub sterownika CNC jak napisał cnccad, funkcję antynurkowania w THC zamierzam dorobić w dalekiej przyszłości dla systemów które nie potrafią takiego sygnału wypluc ale po testach wiem że to jest znacznie słabsze rozwiązanie. Ale chyba jedyne jesli palnik wpadnie na już przecięty materiał (szczeline)

Awatar użytkownika

Autor tematu
karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#9

Post napisał: karpik74 » 02 wrz 2015, 06:37

snajperman-s1 musisz wypraktykować, każda maszyna w parze z różnymi źródłami plazmy będą miały inne parametry.

prokopcio na filmie widać wyraźnie wyhamowania- to twój program wyhamowuje, Mach czy inny?


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#10

Post napisał: prokopcio » 02 wrz 2015, 08:48

Mach wyhamowuje,przesadnie zwiększyłem rampy żeby właśnie było wyraźnie zauważalne dla oka... oczywiście działa to również przy "normalniejszej" dynamice ale szybko wszystko się dzieje (wystarczająco powoli do wstrzymania pracy thc) i dla oka to nikt by nie wiedział o czym ten film :) chodziło o pokazanie o co chodzi.
oczywiście jeśli mowa o tym filmiku
[youtube][/youtube]

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”