Zwalnianie na łukach i małych otworach, stop na rogach?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#11

Post napisał: snajperman-s1 » 02 wrz 2015, 09:03

Czyli jednak jeśli zwolnimy program opcją feedrate na żywo podczas pracy to też wyłączy THC, dobrze rozumiem?

To w takim razie skoro twój dodatek do Macha 'wyczuwa' zwolnienie np o 10% to czy byłaby możliwość np ingerencji w to ze strony już użytkownika żeby reagowało np poniżej 70% prędkości?



Tagi:


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#12

Post napisał: prokopcio » 02 wrz 2015, 09:11

cnccad pisze:Przy dużej dynamice napędów zazwyczaj się nie stosuje już wyłączenia pomiaru a tylko opóźnienie reakcji.
zjadłeś na tym zęby... czy naprawdę uważasz że zwykłe opóźnienie (jakie to są czasy?) reakcji na wzrost napięcia jest skuteczne? funkcja dość prosta do wprowadzenia...

[ Dodano: 2015-09-02, 09:17 ]
snajperman-s1 pisze:zyli jednak jeśli zwolnimy program opcją feedrate na żywo podczas pracy to też wyłączy THC, dobrze rozumiem?
nie,
Ja będę to brał również pod uwagę... tylko muszę poprawić, nie miałem na to jeszcze czasu.
snajperman-s1 pisze:To w takim razie skoro twój dodatek do Macha 'wyczuwa' zwolnienie np o 10% to czy byłaby możliwość np ingerencji w to ze strony już użytkownika żeby reagowało np poniżej 70% prędkości?
W machu masz okienko z prawej na dole (patrz uważnie filmik) - i tam wpisujesz procent prędkości na jaki ma reagować THC.
u mnie wpisane 90% (powyżej 90% THC pracuje), możesz tam wpisać ile chcesz

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#13

Post napisał: cnccad » 02 wrz 2015, 14:56

snajperman-s1 pisze:Więc teraz ja mam pytanie - jeśli już zwalniacie w zakrętach/narożnikach to do jakiej prędkości? Np lecimy z blachą 1.5mm i 3000mm/min -100% to na ile zwolnić w narożniku procentowo - do 60%, 80% a może do 20% no i do tego drugie pytanie - na jakim odcinku ma hamować tzn zwalniać i przyspieszać - np 5mm wystarczy czy mało?

Jakie są zależności w tym - pytam bo się uczę a forum od żeby pomagać:P
w cięciu liczy się szybkość liniowa nie zależnie od łuków , zakrętów. A to zwalnianie , to jest tak naprawdę wytracenie ewentualnego ruchu inercyjnego i szarpnięcia.

kol. Prokopcio
czasy te sięgają max 2s ( operator nie w każdej maszynie ma możliwość edycji tego czasu )
Oczywiście są dobierane indywidualnie do maszyny. Ja tu piszę o dużych maszynach , gdzie ten problem jest nagminny. Dynamika jest duża po mimo sporej wagi maszyny ( nawet 5t samego portalu ) . Ale ten sam problem też dotyczy małych , kompaktowych maszyn.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#14

Post napisał: snajperman-s1 » 02 wrz 2015, 23:27

Po pierwszych próbach z nowym MyPlasm THC nasuwa mi się kilka pytań....

1. Opóźnienie delay Time.... ile nastawić żeby było OK i od czego to zależy.....
3. Po co wogóle wyłączać THC w otworach?
2. Krawędź cięcia jest ewidentnie lepsza z THC ale zostały mi przyokrąglone narożniki w przejściu osi Y w X - dodam że wyrównałem wartości przyspieszeń w Machu i narożnik z Y na X jest super tak X na Y jest taki sobie.....


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#15

Post napisał: prokopcio » 03 wrz 2015, 06:56

1. Opóźnienie delay Time.... ile nastawić żeby było OK i od czego to zależy.....
jeśli nie używasz wyłączania THC z poziomu programu to d-t unieruchamia regulację THC po wykryciu łuku głównego. Ustawiasz wtedy d-t odpowiednio większy niż czas przebicia żeby nie regulowało podczas przebijania. Natomiast jak THC jest deaktywowane z programu to d-t odpowiada za opóźnienie sterowania po aktywacji THC przez program. Dzięki temu nawet bardzo krótki impuls może reaktywować THC na określony czas. Jest to bardzo skuteczne jeśli zewnętrzne narożniki tniesz z wykorzystaniem pętli(nie jestem pewien czy tak to się nazywa.

[ Dodano: 2015-09-03, 09:54 ]
prokopcio pisze:cnccad napisał/a:
Przy dużej dynamice napędów zazwyczaj się nie stosuje już wyłączenia pomiaru a tylko opóźnienie reakcji.
zjadłeś na tym zęby... czy naprawdę uważasz że zwykłe opóźnienie (jakie to są czasy?) reakcji na wzrost napięcia jest skuteczne? funkcja dość prosta do wprowadzenia...
hmm... jednak nie takie proste - co w momencie gdy materiał opada w dół i napotkamy narożnik, szczelinę etc... ? opóźnienie zadziała na początku spadku, po opóźnieniu zacznie regulować w dół "goniąc materiał" ale już "odblokowany" nie zareaguje na np. narożnik.
chyba że to ma działać inaczej.....

Awatar użytkownika

Autor tematu
karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#16

Post napisał: karpik74 » 05 wrz 2015, 00:23

Być może znacie mój post w którym opisuję dziwne zachowanie Macha na przebiciach.

Takie zachowanie odzwierciedla to o czym myśli prokopcio. Nie wiedziałem z jakiej wysokości będzie przebicie, raz było z zadanej wysokości innym razem z 10mm a następnym z 20mm ...efektów można się domyślić.

D-t mogłem tylko opóźnić o wartość opóźnienia przebicia, jeżeli było za krótkie palnik nurkował i ścieżka zaczynała się od szorowania po materiale. Jeżeli wydłużyłem opóźnienie, to jak przebicie było z 10mm, to i cięcie też na 10mm do czasu aktywacji THC.

I tu do snajperman-s1.
3. Po co wogóle wyłączać THC w otworach?
Moim zdaniem, możecie się zgodzić lub nie ...żeby otwór wyszedł ładnie, łuk musi się ustabilizować na przebiciu/ wejściu i wyjściu. Jedynym rozwiązaniem na małych otworach jest wyłączenie THC. Pomijam ciśnienie, prędkość, ect.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#17

Post napisał: cnccad » 05 wrz 2015, 10:04

prokopcio pisze:

[ Dodano: 2015-09-03, 09:54 ]
prokopcio pisze:cnccad napisał/a:
Przy dużej dynamice napędów zazwyczaj się nie stosuje już wyłączenia pomiaru a tylko opóźnienie reakcji.
zjadłeś na tym zęby... czy naprawdę uważasz że zwykłe opóźnienie (jakie to są czasy?) reakcji na wzrost napięcia jest skuteczne? funkcja dość prosta do wprowadzenia...
hmm... jednak nie takie proste - co w momencie gdy materiał opada w dół i napotkamy narożnik, szczelinę etc... ? opóźnienie zadziała na początku spadku, po opóźnieniu zacznie regulować w dół "goniąc materiał" ale już "odblokowany" nie zareaguje na np. narożnik.
chyba że to ma działać inaczej.....
a co się może stać w np. 0,5s :?:
Tylko to że nie zanurkuje od razu. Taka funkcja jest np. w maszynach ALW , ESAB ...
Owszem , wyłączanie pomiaru na narożnikach jest najlepszym rozwiązaniem .
Co do otworów ...
Czy ma pracować THC , czy nie , to tak naprawdę zależy od wielu czynników.
Średnica otworu , grubość stali , rodzaj stali , I/O przebicia , ciśnienie gazu przy "uderzeniu" itd , itd ...
No ale ...
ja w kilku maszynach z uszkodzonym układem pomiarowym , zastosowałem THC na LOGO.
To dało mi te możliwość , że mogłem ustalić cały cykl pracy.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”