Modernizacja plotera do szkła, na wypalarkę plazmową

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
wilk
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2007, 16:39
Lokalizacja: okolice Gorlic

Modernizacja plotera do szkła, na wypalarkę plazmową

#1

Post napisał: wilk » 31 sie 2015, 16:07

Panowie,
Stałem się posiadaczem plotera który był używany do cięcia szkła, być może pochodzi z zakładów UNITRY bo znalazłem na nim taką tabliczkę z numerem inwentarza i rokiem 1993.

Producentem maszyny jest NOVOBORSKIE STROJIRNY, NOVY BOR typ STUL 1008.
Mechanicznie sprzęt praktycznie bez dodatkowej roboty, natomiast elektronika pozostawia sporo do życzenia (może dlatego był taki tani :)).
Nie wiem od której strony ugryźć ten temat, bo elektronik ze mnie marny, postaram więc opisać co widzę.

W stylowej szafie sterowniczej (z drzwiczkami jak babcyna szafka na buty) brakuje na pewno głównego transformatora. Są kable podpisane 12V i 24V, oraz inne nieoznaczone.
Dalej jest, podobno, zespół prostowania napięcia i płytka sterująca, z której wychodzą przewody do sterowania osi X i Y. [foty 3, 6, 2]

Osie te mają zamontowane silniki prądu stałego i enkodery optyczne (jeden silnik sprawdziliśmy, jest sprawny).
Oś X: 14V, 11A, 3000 obr.
Oś Y: 12v, 9A, 3000 obr.

Na osi Z silnik krokowy KINEX o bliżej nieznanym mi prądzie pracy, dane na zdjęciu tabliczki. Ma pięć zacisków, ale wychodzą z niego tylko 4 kable. [foty 1 i 5]

Oprócz tego jest panel sterowania, guziki do ręcznego przesuwania osi X,Y, jakieś krańcówki.

Założenia są takie, żeby wykorzystać istniejące silniki i zrobić nowe sterowanie+komputer, ewentualnie naprawić stare.

Nie wiem jakie sterowniki miałbym do tego kupić, może ktoś się orientuje i coś mi doradzi?
Wszystkie sugestie mile widziane :razz:

Jeszcze kilka ciekawostek, części wyglądają na oryginalnie montowane, a są podzespoły francuskie, amerykańskie i czeski. Już w tak dawnych konstrukcjach stosowano śruby kulowe i szyny kulowe (oś Z). Stół można składać, aby zajmował mniej miejsca, za pomocą korbki i przekładni ślimakowej (trzeba popatrzeć bo coś z tym nie tak).


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 31 sie 2015, 18:11

bez dobrego speca uruchomienie serw do których brak dokumentacji jest ciężkie do wykonania a bywa że i niemożliwe, nie znam tego sterowania, widać że pakowali wszystko co pod ręką, przemyślałbym zainwestowanie w nowe motory, przynajmniej spokój na lata.

Stół można składać, aby zajmował mniej miejsca tu nie chodzi o oszczędność miejsca tylko o ułatwienie "kładzenia" tafli szkła na stole, gdyż szkło przewozi się pionowo, magazynuje i ładuje na stół w pozycji pionowej, dla bezpieczeństwa i wygody. :wink:
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
wilk
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2007, 16:39
Lokalizacja: okolice Gorlic

#3

Post napisał: wilk » 31 sie 2015, 19:01

To przynajmniej wiemy, że był typowo do szkła, człowiek uczy się całe życie ;)

Sugerujesz, żeby wyzłomować też krokówkę na Z?

Co polecasz zamontować?


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 31 sie 2015, 19:22

ja nic nie sugeruję, piszę bardziej w którą stronę sam bym poszedł, pytasz czy złomować krokowca, nie mam pojęcia czy działa i w którą stronę chcesz iść, serwa czy krokowce? czy może mix?.
Jaki budżet? bo to chyba podstawa. :wink:
czy typowy do szkła? wygląda że w Zetce ktoś majstrował, w stołach do rozkroju szkła oś Z jest przeważnie pneumatyczna, tak reguluję się siłę nacisku kółka nacinającego, nie ma potrzeby stosowania silników krokowych czy też serw, do niczego nie są potrzebne.
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8458
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

#5

Post napisał: bartuss1 » 31 sie 2015, 20:25

a ilez to przebudować na plazemke - sekund pięc - ruszt jeno moze i z wannę wodną a reszta na korkowce np 3 Nm 4,2A i stery na m542 albo na jakąś chinine czerwoną czy niebieską
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#6

Post napisał: dance1 » 31 sie 2015, 21:06

no jak kolega będzie chciał stare silniki zostawić to te 5 sekund się "nagnie" w przestrzeni :wink:
3 Nm 4,2A przy listwach zębatych? jaki skok śruba ma? jakich prędkości kolega oczekuje?
I don't like principles, I prefer prejudices


Autor tematu
wilk
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 42
Rejestracja: 03 maja 2007, 16:39
Lokalizacja: okolice Gorlic

#7

Post napisał: wilk » 01 wrz 2015, 12:19

Nie umiem określić prędkości, chciałbym po prostu, żeby normalnie się na tym dało robić.
Zaznaczam, że to moja pierwsza taka maszyna, więc dopiero się uczę.

Skontaktowałem się z człowiekiem który mi to sprzedał i powiedział, że kupił od kogoś, kto zaczął to przerabiać. Więc po bliższych oględzinach oś Z jest na pewno dodana. Nie ma do niej żadnego sterownika, odkręciłem też dwa ceowniki służące za stół bo oś zjeżdżała dużo niżej. Po za tym nie dojeżdża do krańcówki.

Skok śruby to 10mm.

Sterowanie które poleca kolega Bartuss1, jest w moim zasięgu finansowym :razz:

Jeśli faktycznie problemem jest zaadaptowanie jakiegoś sterownika do tych silników DC, to nie będę się zastanawiał.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”