Problem z napędami - coś się blokuje.

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

Problem z napędami - coś się blokuje.

#1

Post napisał: snajperman-s1 » 23 lip 2015, 22:05

Witam,

Od ok miesiąca męczę się z problemem drgań lub jak to nazwać trzasków i drgań w napędach... Chodzi o to że jadąc osią np Y (najbardziej wyczuwalne) w niektórych miejscach nie zawsze i w różnych miejscach słychać jakby "przeskok" kroków.. takie "tydy".... jedzie i "tydy". Napędy zrealizowane są na silnikach krokowym (poniżej wypiszę całą specyfikację) które przekazują napęd na oś paskiem na obie strony bramy, na dół znów paski a pod ramą listwy zębate moduł M2.5 - w osi Y (Silnik krokowy FL86HT156-6204A - 12.2Nm) , natomiast w osi X (Silnik krokowy FL86STH118-6004A - 8.5Nm) napęd z silnika paskiem na piastę i też listwa zębata M2.5, oś Z (Silnik krokowy FL86HT80-5504A - 4.6Nm) - silnik pasek i śruba trapezowa 20x5.

Objaw występuje we wszystkich osiach przy czym przy jeździe jedną osią jest w miarę OK, przy jeździe dwoma Y i X jest chyba gorzej - częściej wali w napędy.

Wszystkie chodzą lekko i płynnie. Po zdenerwowaniu przerobiłem napędy na łańcuchy w osi Y z obu stron (łańcuch 06B2 - na wzór tego z filmu: ale problem jest NADAL taki sam - dodam iż gorzej jest na tych łańcuchach bo buja się brama przy szybkiej zmianie kierunków (natomiast wyciąga na nich prawie 70m/min) - na poprzednich paskach i listwie zębatej oś Y 12m/min (przełożenie 1:3).

W ramach desperacji przerobiłem oś X w której ostała się listwa zębata na docisk koła zębatego poprzez ramię i sprężynę ( jest lepiej ale objaw nadal jest).

Zdjąłem pasek z silnika krokowego w osi X i sam silnik śmigając nim klawiaturą też się blokuje czasem..... nagranie na YouTube (objaw przenoszony na maszynę jest identyczny jak z filmu w czasie 0:12 - 0-20s)


Już naprawdę nie wiem co może być i mam dość.... Proszę o pomoc lub doradę ew choć pomysły. Dodam że zmieniając prędkość jazdy bramy lub w dostrajaniu silnika objaw występuje mniej lub więcej - do prędkości ok 2m/min jest znikomy ale już przy 4m/min już daje znaki nie mówie co jest dalej....


Specyfikacja maszyny:
Silniki krokowe:
Y - FL86HT156-6204A - 12.2Nm
X - FL86STH118-6004A - 8.5Nm
Z - FL86HT80-5504A - 4.6Nm

Sterowanie:
Płyta główna SSK-MB2
Transformator TR1250/50V
SOFT START
Moduł bezpiecznikowy FM-02
Moduł zasilacz MZ-03 12V
Moduł bezpiecznikowy FM-01

Sterowniki silników:
SK8080


Sterowanie po LPT, program MACH 3 v3.043, podział kroku 1/32.

Przy podziale kroku 1/128, 1/2 jest tak samo.....


Zdjęcia z budowy jedne stare i nowe:ObrazekObrazekObrazek


Dodano: 23.07.2015 g 23:33


Doczytałem się i wyliczyłem że prawdopodobnie mam za małe trafo i tylko jeden zasilacz MZ-03 a wg instrukcji pisze tak:

Dobór mocy transformatora
Źródło zasilania może mieć niższy prąd niż znamionowy silnika (zazwyczaj 50% ~ 70% prądu silnika). Wynika to z tego, że sterownik pobiera prąd z kondensatora zasilacza tylko w czasie gdy cykl PWM jest w stanie ON, a nie pobiera, gdy cykl jest w stanie OFF. Tak więc średni pobór prądu ze źródła zasilania jest znacznie niższy niż prąd silnika. Na przykład trzy silniki 3A mogą być bez problemu zasilane ze źródła o prądzie 6,3A.
Zasilanie kilku sterowników z jednego źródła zasilania jest dozwolone pod warunkiem, że źródło to posiada odpowiednią wydajność prądową. Poniżej zamieszczono wzór na obliczenie wydajności prądowej źródła.

(Ilość silników * prąd znamionowy silnika) * 70% = prąd znamionowy źródła

Dobrze jest dodać jakiś zapas mocy, czyli plus 5 - 10% wartości, która nam wyszła powyżej.


Obliczenie dla przykładu z tekstu powyżej:

(3 * 3A) * 70% = 6,3 A

6,3 A * 1,1 = 6,93 A

(zaokrąglamy w górę do 7A)


W ten sposób obliczyliśmy potrzebny prąd do zasilenia trzech sterowników silników krokowych. Aby obliczyć wymaganą wartość mocy transformatora mnożymy przez siebie wyliczone napięcie i prąd uzwojenia wtórnego:
32V x 7A = 224 VA

Po otrzymaniu wyniku po raz kolejny posiłkujemy się znormalizowanymi wartościami mocy transformatorów. Wyliczone 224 VA zaokrąglamy w górę. W zależności od producenta będzie to 240, 250 VA. Należy pamiętać o tym, że wejście AC zasilacza maksymalnie może przewodzić prąd 25A.


Z tego wynika że taki zasilacz może wydać 25A jeśli dobrze rozumiem a u mnie potrzeba 12.2 + 8.5 + 4.6 = 25,3 + np 5% = 26,57A

Więc proszę o poradę teraz - jeśli dobrze policzyłem to mam dodać jeszcze zasilacz MZ-01 i podpiąć go równolegle do trafo, tzn:

----------> MZ03 --> SK8080 - oś Y
Trafo --> MZ01 --> SK8080 - oś X
----------> MZ03 --> SK8080 - oś Z


Proszę o pomoc ..........



A przy okazji jak wy macie rozwiązany sposób przekazania napędu - listwy zębate, paski śruby, dociski zębatki czy jak? Pytam bo już mnie to osłabia......



Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#2

Post napisał: karpik74 » 24 lip 2015, 22:31

Miałem sprzęt zrobiony przez "pomiot Zakmetu". Podobna sytuacja z "wywalaniem" silników. Zadzwoniłem do cnc.info- podpowiedzieli, że mogą być źle zestrojone silniki (sterowniki).

Sprawdź na ściągniętych paskach, dotykając silników czy też są wyczuwalne drgania. Jeżeli nie problem w mechanice. Masz tam dużo łożysk, każde przeniesie po trochę i konstrukcja wali ...nie mówiąc o toczeniu się zębatki po listwie.

Powodem drgań może być również ustawienie CV Control\ Plasma Mode w Machu (General Config.) Tu występuje przy wykonywaniu kodu.

Tylko podpowiadam ...pewności nie mam.

"pomiot Zakmetu" przez cztery miechy nie uruchomił wypalarki ...wiec ich pognałem i sam sobie zrobiłem.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 25 lip 2015, 01:24

1- na innym kompie to samo? PC czy laptop
2- jakie masz napięcie LPT?
3- może spróbuj na linuxcnc
wygląda to tak jak by silnik wypadał z synchronizacji może komp nie wyrabia - spróbuj zrobić mniej wyżyłowaną konfiguracje macha
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#4

Post napisał: snajperman-s1 » 26 lip 2015, 13:49

W piątek spedzilem troche czasu przy kompie - stacjonarny i zauważyłem ze problem sie nasila gdy antywirus cos zaczyna robic wiec go ciach z kompa iiiiiiii....... Zapied....la ;) do tego usunalem startujace programy w msconfig podczas uruchamiania i teraz np os Z gdzie wyciagala 1m/min i to ledwo teraz idzie spokojnje 5m/min. Teraz maszyna pracuje plynnie nawet z predkoscia 25m/minute i jestem w szoku ze taka głupota a tyle czasu stracilem nerwow i kasy.....

Troche techniki i czlowiek sie gubi..... Pozdrawiam

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#5

Post napisał: karpik74 » 26 lip 2015, 20:45

...Super!!!
No widzisz ...sam na to wpadłeś i w ten sposób poznajesz maszynę na wskroś.
Podstawowa zasada to oddzielny komputer do sterowania maszyną, bez zbędnych programów. Nawet wygaszacz monitora musi być wyłączony! ...totalna minimalizacja.

Gratuluję i życzę powodzenia w dalszych zmaganiach z wypalarką.


Autor tematu
snajperman-s1
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 340
Rejestracja: 22 kwie 2010, 10:34
Lokalizacja: Nowy Sącz

#6

Post napisał: snajperman-s1 » 27 lip 2015, 07:32

Dobrze ze udało sie pozbyc problemu bo juz mnie totalnie ochota odeszła od budowania....

Teraz zastanawiam sie czy nie przeinstalowac systemu na świeży i wrzucic tylko sterowniki i Macha....

Awatar użytkownika

karpik74
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 394
Rejestracja: 27 cze 2015, 16:36
Lokalizacja: kłodzko

#7

Post napisał: karpik74 » 27 lip 2015, 13:54

...byłoby najlepiej. Ja wykombinowałem starego laptopa na XP-ku. Oddałem do wymiany twardziela, świeży system. Wyczyszczony na maxa do niezbędnego minimum. Zero podłączeń z netem ...i niema problemu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”