Agregat plazmowy a sterowanie THC

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

Agregat plazmowy a sterowanie THC

#11

Post napisał: slawek281p » 20 sty 2015, 18:53

Podłączyłem THC z płytą MB2 wg schematu od sponsora czyli:
Home X do UP
Home Y do DOWN
zmostkowane HMA-/ GND do -
+12VDC do zmostkowane COM/ +


Symulacja pracy kontrolera THC działa ale jak włączę detal do palenia to plazma się nie załącza, co robię źle? Jak ręcznie naciskam przycisk na dyszy plazmy to się załącza.

Jak dosuwam blachę do dyszy plazmowej to dysza się automatycznie nie podnosi.

Wrzucam jeszcze przykładowy plik z G-codem do sprawdzenia czy jest prawidłowy.

Podłączyłem z jednej strony THC do mojej płyty głównej a z drugiej do wejść w agregacie plazmowym. Wpisałem w THC napięcie biegu jałowego 280V z mojego agregatu plazmowego. Włączyłem test na THC i palnik w czasie testu opuszcza się i podnosi w przedziale od 0 do 8mm a na THC i w Mach3 zapalają się diody UP jak palnik się podnosi i DOWN jak palnik się opuszcza.

Wiec wszystko wydaje się, że jest w porządku ale jak robię próbę wypalenia detalu z G-codu to ploter plazmowy zatrzymuje się na komendzie M3 (palnik plazmowy nie zapala się). Jak nacisnę ręcznie przycisk na palniku plazmowym to palnik załczana się.
Jak dosunę blachę metalową do palnika to nie ma żadnej reakcji na THC (THC pokazuje 3 kreski) i palnik nie reaguje na dotknięcie/ zbliżenie blachy.
Załączniki
Detal 1.txt
(886 Bajtów) Pobrany 230 razy



Tagi:


przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#12

Post napisał: przemyslaw2ar » 21 sty 2015, 21:23

A czy nie jest czasem tak że źródło odpala łuk pilotujący ale nie dochodzi do odpalenia łuku głównego więc THC nie daje sygnału do załączenia dalszej części programu.
Mam doświadczenie tylko z własnym źródłem ale wiem że z 12mm raczej trudno było by mi zapalić łuk tnący tym bardziej że G1 Z2 nie ruszy bez podania prędkości najazdu


Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

Agregat plazmowy a sterowanie THC

#13

Post napisał: slawek281p » 22 sty 2015, 07:39

przemyslaw2ar pisze:A czy nie jest czasem tak że źródło odpala łuk pilotujący ale nie dochodzi do odpalenia łuku głównego więc THC nie daje sygnału do załączenia dalszej części programu.
Mam doświadczenie tylko z własnym źródłem ale wiem że z 12mm raczej trudno było by mi zapalić łuk tnący tym bardziej że G1 Z2 nie ruszy bez podania prędkości najazdu
Poradziłem sobie już z odpalaniem, potrzeba było podłączyć do przekaźnika PK1 w piny COM i NO na płycie MB2 dwa dodatkowe przewody z plazmy i teraz już odpala.

Ale pojawił się nowy problem/ pytanie :???: otóż napięcie biegu jałowego mojego agregatu to 280V i czy to napięcie powinno wyświetlać się na THC przy załączeniu zasilania w agregacie? Bo mnie pokazują się tylko trzy kreski na THC. I jak zbliżam blachę do palnika to dysza plazmy nie odsuwa się od blachy a THC pokazuje dalej trzy kreski.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#14

Post napisał: cnccad » 22 sty 2015, 07:53

napięcie nie powinno się pokazywać , bo mierzysz przecież w trakcie cięcia.
Ale ...
te tańsze urządzenia , napięcie pilotujące ( jałowe ) mają zrobione przez rezystor ograniczający prąd i wówczas może się wyświetlać jakaś wartość.
Jeżeli jednak , masz układ to rozdzielający jak np. stycznik czy przekaźnik to napięcie będzie wyświetlane wówczas gdy zaczniesz ciąć , czyli zacznie się mierzenie napięcia cięcia. A pomiar w tym wypadku występuje po między blachą a elektrodą.
Blacha ma wartość dodatnią a elektroda ujemna.

Zastanawia mnie jednak to że jak blachę zbliżasz do do dyszy , to się odsuwa.
Ale to w trakcie cięcia występuje ( bo wówczas to norma ) :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

#15

Post napisał: slawek281p » 22 sty 2015, 08:50

cnccad pisze:napięcie nie powinno się pokazywać , bo mierzysz przecież w trakcie cięcia.
Ale ...
te tańsze urządzenia , napięcie pilotujące ( jałowe ) mają zrobione przez rezystor ograniczający prąd i wówczas może się wyświetlać jakaś wartość.
Jeżeli jednak , masz układ to rozdzielający jak np. stycznik czy przekaźnik to napięcie będzie wyświetlane wówczas gdy zaczniesz ciąć , czyli zacznie się mierzenie napięcia cięcia. A pomiar w tym wypadku występuje po między blachą a elektrodą.
Blacha ma wartość dodatnią a elektroda ujemna.

Zastanawia mnie jednak to że jak blachę zbliżasz do do dyszy , to się odsuwa.
Ale to w trakcie cięcia występuje ( bo wówczas to norma ) :?:
Nie jak zbliżam do dyszy (gdy nie tnę) to się nie odsuwa.

Czyli mam rozumieć że dysza plazmy odsuwa się tylko podczas cięcia tzn. jest łuk plazmy?
A jak nie ma łuku to się nie odsuwa?

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#16

Post napisał: cnccad » 22 sty 2015, 09:05

może się odsunąć lub dosunąć. To zależy od zadanej wartości napięcia na THC.
I zawsze w trakcie cięcia. czyli jak się zrobi transfer łuku plazmowego do blachy ( rozpocznie ciecie ) , to THC musi ustawić palnik na zadaną wartość.
Tylko ...
To że zbliżasz palnik , zapalony nawet do blachy , nie znaczy wcale że THC będzie regulować wysokością palnika.
Musi rozpocząć się cięcie.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

#17

Post napisał: slawek281p » 22 sty 2015, 09:17

cnccad pisze:może się odsunąć lub dosunąć. To zależy od zadanej wartości napięcia na THC.
I zawsze w trakcie cięcia. czyli jak się zrobi transfer łuku plazmowego do blachy ( rozpocznie ciecie ) , to THC musi ustawić palnik na zadaną wartość.
Tylko ...
To że zbliżasz palnik , zapalony nawet do blachy , nie znaczy wcale że THC będzie regulować wysokością palnika.
Musi rozpocząć się cięcie.
W opisie THC pisze: "H - U" ( High Voltage (U) ) – wielkość określająca wartość wykrycia napięcia jałowego wypalanki plazmowej – służy do wykrycia zerwania łuku głównego (tnącego) 50-250V"

Jam mam napięcie biegu jałowego 280V i takie wpisałem do THC czy jest to poprawna wartość? W THC była wpisana wartość 200V.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#18

Post napisał: cnccad » 22 sty 2015, 09:43

napięcie jałowe 280V , to jest jakie daje źródło bez obciążenia.
Ty musisz podać inną wartość na pewno mniejszą ale jaką to nie wiem. Wpisz 200V i zobaczysz co się dzieje.
Jak masz podłączone THC , pod które przewody mocy w źródle :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

Agregat plazmowy a sterowanie THC

#19

Post napisał: slawek281p » 22 sty 2015, 10:02

cnccad pisze:napięcie jałowe 280V , to jest jakie daje źródło bez obciążenia.
Ty musisz podać inną wartość na pewno mniejszą ale jaką to nie wiem. Wpisz 200V i zobaczysz co się dzieje.
Jak masz podłączone THC , pod które przewody mocy w źródle :?:
W agregacie mam specjalne wyjście/ złącze cnc o napięciu biegu jałowego 280V odseparowane od głównego źródła tak aby nie przenosiły się zakłócenia.

W tym złączu mam 4 zaciski:

Na zaciskach 3 i 4 wyprowadzone jest napięcie wolne od zakłóceń (przed układem bezdotykowego zajarzania łuku) i służy ono do sterowania układem sterowania wysokości palnika thc. Za pomocą tych pinów niemożliwe jest uruchomienie przecinarki. Aby uruchomić przecinarkę niezbędne jest doprowadzenie sygnału sterującego z układu sterowania ploterem na zaciski 1,2, tak jak ma to miejsce w przypadku naciśnięcia przycisku na uchwycie.

Zacisk 3 (biegun dodatni) w złączu cnc na agregacie łączę z skrajnym zaciskiem + na THC
a
zacisk 4 (biegun ujemny) w złączu cnc na agregacie łączę z skrajnym zaciskiem - na THC

[ Dodano: 2015-01-23, 07:39 ]
Zrobiłem pierwsze próby cięcia detali z blachy stalowej gr. 2mm, tylko otwór wyszedł jakiś jajowaty zamiast okrągły. Otwór był cięty w przeciwną stronę do obrotu wskazówek zegara a obrys zgodnie ze wskazówkami.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”