Agregat plazmowy a sterowanie THC

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

Agregat plazmowy a sterowanie THC

#1

Post napisał: slawek281p » 13 sty 2015, 07:25

Witam.

Jeżeli tnę ręcznie plazmą to moc cięcia (Amperaż) zmieniam pokrętłem na agregacie plazmowym.

Ale jak steruje się mocą cięcia przy cięciu maszynowym na plazmie cnc, czy THC przejmuje na siebie sterowanie mocą (prądem) cięcia?
Czy wtedy należy ustawiać moc cięcia tylko na THC czy też na agregacie plazmowym?
Pokrętło zmiany amperażu na agregacie przy cięciu maszynowym ma być ustawione na minimum/ maksimum?



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 13 sty 2015, 08:11

Jak już ustalisz jakim "A" będziesz przecinał daną blache to tniesz i tyle. No chyba że Ty jedną ręką tniasz a drugą regulujesz ampery :wink: THC trzyma jedynie wysokość nad odksztaucającą się blachą
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

Agregat plazmowy a sterowanie THC

#3

Post napisał: slawek281p » 13 sty 2015, 08:23

adam Fx pisze:Jak już ustalisz jakim "A" będziesz przecinał daną blache to tniesz i tyle. No chyba że Ty jedną ręką tniasz a drugą regulujesz ampery :wink: THC trzyma jedynie wysokość nad odksztaucającą się blachą
Czyli te Volty na THC są tylko do ustalenia odległości palnika od blachy? A mocą cięcia steruje się pokrętłem na agregacie?

Dobrze zrozumiałem.


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 13 sty 2015, 09:06

Napięciem regulujesz wysokość palnika, może instrukcja coś więcej wyjaśni. http://www.akcesoria.cnc.info.pl/pliki/ ... cja_pl.pdf
I don't like principles, I prefer prejudices

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#5

Post napisał: jarenio » 13 sty 2015, 09:08

slawek281p, wszystkim by sie łatwiej rozmawiało, gdybyś posiadł wiedzę z fizyki na poziomie podstawówki i czytał instrukcje obsługi używanych przez siebie urządzeń...
Amperaż to nie moc.
THC, czyli torch height controller, czyli Kontroler wysokości palnika jak sama nazwa wskazuje kontroluje wysokość palnika, a nie moc.
Większość THC działa na zasadzie pomiaru napięcia łuku plazmowego (zapewne pisze to w instrukcji obsługi). Im łuk większy tym napięcie większe (fizyka)
Volty są do ustalenia odległości od blachy, jest to najprostrzy sposób i najbardziej uniwersalny (ja byś miał tam mm to musiał byś kalibrować każdą maszynę oddzielnie, co i tak by nie działałalo, bo w zależności od materiału i zużycia elektrody napięcie może byc delikatnie inne - to akurat moja obserwacja)
I jeszcze raz... moca cięcia nie sterujesz przy pomocy pokrętła na agregacie, sterujesz pradem ciecia
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

#6

Post napisał: slawek281p » 13 sty 2015, 09:30

jarenio pisze:slawek281p, wszystkim by sie łatwiej rozmawiało, gdybyś posiadł wiedzę z fizyki na poziomie podstawówki i czytał instrukcje obsługi używanych przez siebie urządzeń...
Amperaż to nie moc.
THC, czyli torch height controller, czyli Kontroler wysokości palnika jak sama nazwa wskazuje kontroluje wysokość palnika, a nie moc.
Większość THC działa na zasadzie pomiaru napięcia łuku plazmowego (zapewne pisze to w instrukcji obsługi). Im łuk większy tym napięcie większe (fizyka)
Volty są do ustalenia odległości od blachy, jest to najprostrzy sposób i najbardziej uniwersalny (ja byś miał tam mm to musiał byś kalibrować każdą maszynę oddzielnie, co i tak by nie działałalo, bo w zależności od materiału i zużycia elektrody napięcie może byc delikatnie inne - to akurat moja obserwacja)
I jeszcze raz... moca cięcia nie sterujesz przy pomocy pokrętła na agregacie, sterujesz pradem ciecia
Nie ma głupich pytań tylko są głupie odpowiedzi.

OK. Czyli na agregacie steruje prądem cięcia. Zwiększając prąd cięcia zwiększam grubość ciętej blachy przy takiej samej prędkości cięcia a THC służy tylko do ustalenia odległości palnika od materiału?

W opisie THC jest napisane:
"d - t" (Delay Time) – czas opóźnienia wysterowania wyjść po wykryciu przez układ łuku głównego (tnącego) 0,1 – 9,9s
Czy zwiększając ten parametr zmniejszam prędkość (wydłużam czas dojazdu) palnika do blachy w czasie przebijania b;lachy?

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#7

Post napisał: jarenio » 13 sty 2015, 09:48

slawek281p pisze:Nie ma głupich pytań tylko są głupie odpowiedzi.
nie, sa tylko debilne komentarze... chętnie sie dowiem co w mojej odpowiedzi było głupie...
Może Cię zrugałem, ale przynajmniej wytłumaczyłem...
slawek281p pisze: Zwiększając prąd cięcia zwiększam grubość ciętej blachy

Mniej więcej, zwiększając grubość blachy zwiększasz prąd ciecia. Niestety parametrów jest duzo... prąd, wysokość (napięcie) łuku, ciśnienie gazu, prędkość cięcia, i w zależności od nich uzyskuje się określony efekt przy określonej blasze. Jak poczytasz forum to znajdziesz przykładay jak cięcie tych zamym kawałków metalu w różnej temperaturze i wilgotności powietrza przynosiło skrajnie różne efekty...
THC utrzymuje stałą wysokość nad materiałem, reszta to już doświadczenie...
"d - t" (Delay Time) – czas opóźnienia wysterowania wyjść po wykryciu przez układ łuku głównego (tnącego) 0,1 – 9,9s
Czy zwiększając ten parametr zmniejszam prędkość (wydłużam czas dojazdu) palnika do blachy w czasie przebijania b;lachy?
to jest czas po którym thc da informacje do programu komputerowego sterującego maszyną, że łuk jest zapalony, czyli zwiekszając ten parametr wydłużasz czas przebijania materiału
Pozdrawiam; Jarek


Autor tematu
slawek281p
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 115
Rejestracja: 16 sty 2013, 22:51
Lokalizacja: Śląsk

Agregat plazmowy a sterowanie THC

#8

Post napisał: slawek281p » 13 sty 2015, 10:02

A jak się ma d - t" (Delay Time) do prędkości ustawionej w G-codzie, rozumiem, że d - t" (Delay Time) wymusza zmniejszenie prędkości w czasie przebijania?

d - t" (Delay Time) ustawia się w zależności od grubości materiału i rodzaju stali czy też należ uwzględnić inne czynniki?

Awatar użytkownika

jarenio
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 672
Rejestracja: 06 paź 2008, 22:48
Lokalizacja: TJE/KR
Kontakt:

#9

Post napisał: jarenio » 13 sty 2015, 10:47

nijak, Delay Time to czas opóźnienie, po którym THC informuje, że łuk już się pali i maszyna może zacząć ciąć
Trochę źle dałem ten dopisek z wydłużeniem czasu przebicia, mogłeś to źle zrozumieć.
W thc nie siedzi mały skrzat, który po zapaleniu łuku sprawdzi czy jest ok i maszyna może ruszyć, THC mierzy napięcie i gdy się takowe pojawi daje znać że się pojawiło, ta zwłoka jest po to, że gdyby palnik nie odpalił to maszyna powinna spróbować znaleźć materiał jeszcze raz i ponownie odpalić palnik. Wartość trzeba sobie dobrać eksperymentalnie
Pozdrawiam; Jarek

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#10

Post napisał: cnccad » 13 sty 2015, 20:07

prąd ustawiony na źródle , to prąd max. jakim możesz ciąć.
jednak ...
THC gdy będzie oddalać palnik od blachy , to prąd będzie malec ( prawo Ohma ).
ale gdy palnik będzie za blisko ciętego materiału , to i tak urządzenie nie pozwoli zwiększyć prądu powyżej zadanego i przyjętej tolerancji zadawania.

szybkość ...
w zależności od gazu , palnika , długości przewodów do palnika , zwiększając szybkość , palnik się obniży i co za tym idzie jak pisałem wcześniej powinien być uzyskany max. prąd jaki jest zadany.
Nie będzie tak ... łuk będzie się rozciągał więc THC będzie wędrować do blachy by uzyskać zadaną wartość napięcia ( V ) ale prąd nie wzrośnie do do zadanej wartości.

To jest teoria co piszę. Jednak w zdecydowanej większości się sprawdza.
Obecne źródła inwertor-owe , co poniektóre modele próbują za wszelką cenę osiągnąć zadane wartości.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”