Funkcja Anty-Nurkowania w THC

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.
Awatar użytkownika

Alvar4
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1360
Rejestracja: 18 sie 2010, 10:58
Lokalizacja: Okolice Łodzi

#11

Post napisał: Alvar4 » 04 wrz 2014, 09:05

Kolego CNCCAD akurat Twoje wypowiedzi są (przynajmniej dla mnie) bardzo ważne i cenie je sobie bardzo. Serwisujesz na co dzień takie maszyny i miałeś do czynienia z wieloma urządzeniami i problemami z nimi a to procentuje gigantycznym doświadczeniem którym często dzieliłeś się tu na forum za co Ci bardzo dziękuje. Lubie czytać Twoje posty bo zawsze coś tam ciekawego i mądrego piszesz. To nie jest żadne wazeliniarstwo. Po prostu po kilku latach na forum wiem kogo warto słuchać i kto ma rację w wypowiedziach. Także życzę więcej dystansu do forumowiczów i pozdrawiam. :wink:


Obrazek

Tagi:


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#12

Post napisał: prokopcio » 04 wrz 2014, 09:10

Tylko żeby nam w piórka nie obrósł.
:lol:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#13

Post napisał: cnccad » 07 wrz 2014, 13:27

nie obrażam się a w piórka też nie obrosnę :smile:
Ja z tym na co dzień "walczę" , więc wisi mi to i powiewa co se kto myśli o mnie i o tym co wiem :grin:

ale , pisanie takie :

"Raczej nikt nie jest na tyle mądry aby ustawiać palenie tam gdzie nie ma materiału..."

to trochę nie bardzo logiczna wypowiedź. Sorry. Czyli co , palimy same kontury i zero otworów , nie koniecznie nawet okrągłych :?:

No bez jaj ...

Jeżeli nie ma możliwości wyłączenia THC przy zmianie linii kodu ( zmianie np. osi ) to można wprowadzić opóźnienie czasowe dla zmiany wartości napięcia w plusie. Bo wiadomo że niektóre maszyny będą "mułowate" na napędach a inne bardzo "dynamiczne".

Nie znam Mach-a ale za pewne się da dorobić w nim coś w rodzaju czytnika linii kodu.
Tylko musiał by się tym zająć ktoś , kto go zna.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#14

Post napisał: 251mz » 07 wrz 2014, 13:30

cnccad,

Mam jeszcze insze rozwiązanie :)

Czujnik przyspieszenia 2D :)
Z pomiarów czujnika thc sam wywnioskuje co się dzieje z osiami...

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#15

Post napisał: cnccad » 07 wrz 2014, 15:51

To nic nie da. Za duża różnica szybkości , zmian ... sorry ale to się kupy du... nie będzie trzymało.
Drgnięcia , szarpnięcia wynikające z pracy maszyny a które będą skutkiem np. zabrudzeń torowiska będą mylnie podawać informacje.
To lepiej wcale tego nie zakładać a tylko ustawić maszynę na dużą dynamikę pracy osi.
Ale to już bym wolał zrobić opóźnienie czasowe dla pomiaru wzrostu napięcia.


Minusem , nie wielkim tego jest , że jak ktoś będzie chciał ciąć blachę ponad wymiar jaki jest w stanie palnik i źródło uciąć. Może wówczas prysnąć i nie dociąć.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#16

Post napisał: prokopcio » 07 wrz 2014, 19:21

nie chciałbym się zakładać ale coś mi się zdaje, że czujnik przyspieszeń 2D nie będzie działał w pobliżu źródła plazmy :) jak wiele innych tak precyzyjnych czujników w pobliżu plazmy...

[ Dodano: 2014-09-07, 19:31 ]
cnccad pisze:Ale to już bym wolał zrobić opóźnienie czasowe dla pomiaru wzrostu napięcia.
możesz rozwinąć ?

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#17

Post napisał: cnccad » 07 wrz 2014, 20:06

napięcie maleje , blacha się podnosi :?: Tak , podnosi więc palnik od razu wędruje by trzymać zadaną wysokość.
Napięcie rośnie , blacha wędruje w dół :?: Tak , wiec palnik czeka np. 1s i dopiero zaczyna jej szukać. 1s to tylko teoretyczny przykład bo zmiana osi nie trwa 1s.
po prostu najprościej zrobić kilka regulacji parametrów do THC i będzie większa elastyka pracy.
I to mamy przykład jak to ma działać.
Bo np. narożnik , to jak by nie patrzeć zatrzymanie palnika w miejscu i tym samym zmiana osi , i nie ważne czy np. kwadrat będzie równolegle do osi czy pod kątem. Jest zatrzymanie :?: Jest więc w tym miejscu napięcie wzrośnie bo zabraknie materiału i ta przykładowa 1s ma za zadanie uniemożliwić nurkowanie. jak wyjedzie po za materiał to i tak trochę zanurkuje ( zależny od szybkości osi Z jaki będzie skok tego nurkowania ) a jak nie znajdzie materiału to zerwie łuk i się wyłączy cięcie.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#18

Post napisał: prokopcio » 07 wrz 2014, 21:13

tak, myślałem nad tym ale chyba to trzeba jeszcze jakoś połączyć z analizą zmian napięcia - sam czas to za mało... jak cienka blacha podczas rozpędzonej osi będzie opadała (będzie zdeformowana w dół) to po przykładowej sekundzie a nawet pół... oś przejedzie bardzo dużą odległość prawdopodobnie przejedzie całe zagłębienie sporo nad materiałem. Zapomniałem , że do THC MD mam analizatorek z wykresem napięcia i wysokości w programie :) - muszę przeanalizować różne sytuacje, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#19

Post napisał: cnccad » 07 wrz 2014, 21:23

no oczywiście ... masz rację. tak jest zrobione w maszynach gdzie każda grubość blachy ma inne czasy , inne przyśpieszenia ruchu osi "Z".
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


lecki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 12 lut 2013, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#20

Post napisał: lecki » 19 wrz 2014, 15:10

[ Dodano: 2014-09-19, 15:10 ]
Witam kolegów,

z może niezbyt bogatego, ale jednak praktycznego doświadczenia z THC "wyższej klasy" zauważyłem dwa rozwiązania zapobiegające nurkowaniu palnika, przy czym w mojej opinii nie istnieją rozwiązania uniwersalne a co najwyżej obejmujące sporą część przypadków ;-)

1) zewnętrzny sygnał "CORNER HOLD", czyli mamy dodatkowe wejście w THC, sterownik CNC lub program do generacji kodów na podstawie analizy przebiegu wytypowuje miejsca gdzie palnik może zanurkować (głównie przechodzenie przez szczeliny już wcześniej wycięte, narożniki itp.) i dodaje do kodów chwilowe załączanie odpowiedniego wyjścia "CORNER HOLD"/"NAROŻNIK". Jest to działanie w pełni statyczne i THC jedynie blokuje za wczasu ruch na Z na czas trwania sygnału

2) analiza skoków napięcia łuku plazmowego. THC cały czas mierzy i analizuje na swoim DSP jakieś parametry i podczas gwałtownego skoku napięcia (przez np. wpadnięcie łuku w szczelinę) blokuje chwilowo lub podciąga korygująco palnik. Nie wymaga to dodatkowych sygnałów i działa dynamicznie reagując na bieżące zjawiska ale wymaga ustawienia OPTYMALNEJ czułości. Tu jest największy problem, bo czułość może być bardzo różna dla różnych procesów (cienkie/grube blachy, niski/wysoki amperaż) i błędne zadziałania lub niezadziałania mogą się zdarzać


Dynamika działania THC - sama szybkość odpowiedzi THC i szybkość ruchu palnika w osi Z może być narzędziem pomocnym w zapobieganiu opadania palnika. Niska prędkość opadania palnika będzie pomocna gdy palnik będzie przechodzić przez szczelinę lub wyjdzie za brzeg, natomiast mogą być problemy przy normalnym podążaniu za blachą jeśli jest mocno pofalowana. Tu także trzeba każdorazowo dobrać czułość pod dany, konkretny proces proces.

Tak więc bez świadomych działań operatora wynikających z doświadczenia i wiedzy raczej się nie obędzie :cool:

Pozdrowienia
Bartek

EDIT: wysłane 2 razy, więc poprawiłem
Hypertherm i Kjellberg

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”