Wypalarka z jedną osią X

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
rockon9191
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2014, 09:42
Lokalizacja: Wrocław

Wypalarka z jedną osią X

#1

Post napisał: rockon9191 » 14 sie 2014, 19:14

Witam wszystkich forumowiczów.Jako enty z rzędu nie rozpiszę się o pierwszym poście, zamiarach stworzenia pierwszej wypalarki i błądzeniu po omacku bo to czytam od tygodni na forum u "pierwszaków" jak ja.
Czytam, zbieram informacje, uczę się.

Nie daje mi spokoju brak jakichkolwiek wypowiedzi o możliwości zrobienia maszyny z jedną osią X, podobnie do Waterjetów firmy TechJet.
Czy przy zachowaniu dużej sztywności konstrukcji, np. na bazie profili HEB300 i większych jako podstawy pod system liniowy(taki jak u kolegi Kolanorękiego ale firmy ITEM) da się zbudować maszynę o niezłej kulturze pracy?
Przy polu roboczym Y=1500 na końcu ramienia nie będzie "halnego"?

Tą koncepcję wymusza konieczność załadunku blach widlakiem i strach przed nieostrożnością pracowników to wykonujących. Przerabiałem już różne pomysły ludzi i chcę się jakoś zabezpieczyć. Dodatkowo chcę zabetonować bariery z rur tuż przed wanną.

Zanim zacznę coś rysować chciałbym poznać opinię mądrzejszych ode mnie o takim rozwiązaniu.



Tagi:


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#2

Post napisał: trzasu » 14 sie 2014, 21:15

Układ jest na tyle sztywny na ile jest sztywny jego najsłabszy element, przy takim układzie spore momenty działają na prowadnice oraz wózki tak więc one musza być odpowiednio zwymiarowanie o posadowione na bardzo sztywnej ramie wszak belka która będzie się po nich poruszać jeden koniec będzie mieć swobodny, kiedyś miałem podobne pytanie, niewiele jest "fabrycznych" konstrukcji które są zbudowane w ten sposób.

HEB300 to przesada, to tylko plazma, taka maszyna musi być sztywna ale nie wytrzymała jak frezarka gdzie dochodzą jaszcze drgania itp ... chyba, że w założeniach widlak który uderzy w takie ramie ma się od niego odbić a nie na odwrót :wink:


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Dlaczego chcesz budować wypalarkę z jedną prowadnicą X ?


Autor tematu
rockon9191
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 sie 2014, 09:42
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: rockon9191 » 15 sie 2014, 17:15

Jedną oś wymyśliłem sobie jako układ pozwalający łatwiej załadować arkusz blachy widlakiem.
Gdzieś tam w zakamarkach umysłu roi się obrotnica do cięcia profili i tu układ z jedną osią X powinien się sprawdzić a stół będzie mobilny i w kilka chwil będę mógł go odstawić.
Wklejam rysunek jak to mniej-więcej sobie wyobrażam.
Załączniki
PLOTER-Model.pdf
Konstrukcja z IPE360,prowadnice i wózki ITEM.
(56 KiB) Pobrany 297 razy


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#4

Post napisał: trzasu » 15 sie 2014, 17:31

To fakt, są to zalety i argumenty za.

Dwuteownik głównie ma zastosowanie w przenoszeniu sił zginających i siłe te są przenoszone przez pasy górny i dolny, środnik służy do stabilizacji, raczej te dwa dwuteowniki musisz czymś "związać", i te stopki na dole raczej bym mocował bezpośrednio do półek dwuteownika niż za pomocą blach pośrednich które mają kiepska sztywność w takim układzie.

To może i oś Z dać też z boku skoro w przyszłości trzeba będzie palić rury ... ?



Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”