Modernizacja starej plazmy cnc - pytania

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

Modernizacja starej plazmy cnc - pytania

#1

Post napisał: bubels » 21 lip 2014, 15:20

Witam,

Modernizuje starą przecinarkę plazmową. Konkretniej całe sterowanie i napędy nowe + LinuxCNC.

Z racji tego że frezarki mam obcykane a plazma jest pierwsza mam pytania.

Wpierw uruchamiam bez kontrolera THC (ten założę w drugiej kolejności) ale zastanawiam się jak dobiera się czas przebicia.

Z dokumentacji źródła plazmy wynika że jest pewien algorytm
2s (leci tylko gaz) - łuk pilotując 1s - łuk właściwy (wartości czasu przypadkowe).

I rodzi się kilka pytań:
1. Jak dobiera się czas przepalenia w odniesieniu do grubości blachy? Trzeba przecież zdefiniować jakieś opóźnienie po odpaleniu palnika (M3/M4).
Czyli dla przykładu 2s(wypływu gazu)+1s łuku pilotującego + 1s przebicia (blacha 1mm) = 4s opóźnienia po kodzie M04

2. Czy dobrze rozumiem że prędkość palenia dobiera się względem grubości materiału doświadczalnie.

3. Źródło ma wydajność 50A bez regulacji. Widzę że obecne źródła takową posiadają. Czy jest to problem?

Czy jest jeszcze jakiś knyf przed którym możecie w dobrej woli dzięki wiedzy mnie ustrzec?


Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....

Tagi:


APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#2

Post napisał: APY » 21 lip 2014, 15:51

Używałem kiedyś plazmy samoróbki bez THC. Wymyśliłem sobie taki patent po M3 dopisywałem Z i np 50 w zależności od grubości blachy, sprawdzało mi się to.Miałem palnik ręczny wleczony na takiej specjalnej podstawce więc oś Z była tylko pozorna.Program jednak zatrzymywał w miejscu na czas jaki oś Z potrzebowała przebyć swoją drogę.
Pozdrawiam.


Autor tematu
bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#3

Post napisał: bubels » 21 lip 2014, 16:30

Czyli można przyjąć stałe np. dla 1mm - 1s 2mm-1,5s 3mm-2s. Oczywiście wartości dałem abstrakcyjne.

Zresztą w przypadku THC też trzeba zadać jakąś zwłokę na przebicie bo nie da on sygnału że to już.
Apeluje o wpisywanie lokalizacji w profil! Czasem okazuje się że mieszkamy po sąsiedzku. Jako pasjonaci, hobbyści możemy sobie pomóc nie tylko anonimowo przez forum....


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3094
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#4

Post napisał: dance1 » 21 lip 2014, 17:08

oczywiście można przyjąć stałe, profesjonalne programy też na tym jadą, czy to plazma, w-jet, zmienia się czas ale reszta taka sama.
I don't like principles, I prefer prejudices


APY
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 137
Rejestracja: 27 mar 2007, 22:22
Lokalizacja: Tychy

#5

Post napisał: APY » 21 lip 2014, 17:28

Tak robiłem miałem stałe.Paliłem blachy nierdzewne 1-3mm. Będziesz musiał trochę poeksperymentować.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”