Problemy z szybko zużywającymi się dyszami i ukosowaniem

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
apiso
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2014, 07:43
Lokalizacja: Nowa Sarzyna
Kontakt:

Problemy z szybko zużywającymi się dyszami i ukosowaniem

#1

Post napisał: apiso » 21 maja 2014, 09:26

Podczas wycinania przy prądzie 60A, blachy o grubości 4mm czy jest możliwe zużywanie się dyszy po wypaleniu ok 200 niewielkich elementów? Dodatkowo zużywają mi się elektrody. Dodatkowo strumień palnika pozostawia efekt cięcia pod ukosem a nie prostopadle do materiału. Jestem nowym użytkownikiem plazmy stołowej, będę wdzięczna za każde informacje i rady;)



Tagi:

Awatar użytkownika

RomanJ4
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 11546
Rejestracja: 17 mar 2009, 08:55
Lokalizacja: Skępe

#2

Post napisał: RomanJ4 » 21 maja 2014, 11:04

pozdrawiam,
Roman

Awatar użytkownika

SERON
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 10 lut 2015, 11:45
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

#3

Post napisał: SERON » 17 kwie 2015, 12:30

Szkoda, że nie napisałaś jakie źródło. Dla blachy o grubości 4 mm dla źródła Thermal Dynamics Cutmaster 20 można zastosować 60A, sam producent podaje zakres cięcia dla cięcia z osłoną od 1,5 do 25mm (stal czarna), ale od 16 cięcie od krawędzi. Trwałość dyszy uzależniona jest np. od ilości przebić, ale także od wysokości przebicia. Ukosowanie może być spowodowane zbyt dużą wysokością cięcia.
Doradca Techniczny

tel 15 814 24 02
[email protected]

www.seron.pl

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#4

Post napisał: cnccad » 17 kwie 2015, 20:23

jeszcze raz powtórzę ....
ŹRÓDŁO PRĄDU NIE MA WPŁYWU NA UKOS
Nie wiem skąd takowe domniemania ale to palnik jest tu narzędziem a nie źródło.

Zużycie dysz , elektrod też nie ma tu za dużego wpływu. Cykle pracy , parametry ruchu , parametry gazów , program NC maja największy wpływ. Nie wspominam tu o stali , jej jakości , właściwościach bo one są podstawą utrzymania jakości cięcia i żywotności dysz i elektrod gdzie te ostatnie się po prostu wykraplają i tworzy się krater. A za to już odpowiada charakterystyka łuku , która jest zawarta w cyklach .
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 18 kwie 2015, 21:50

Apiso:
Napisz jaki model ( producent ) urzadzenia uzywasz jaki jest rok produkcji ?
Pozdrawiam,


Matthew2087
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 02 lis 2014, 17:50
Lokalizacja: Pomorskie

#6

Post napisał: Matthew2087 » 26 kwie 2015, 13:08

Też miałem ostatnio problemy przy szybko zużywających się dyszach i nawet cięcie blachy 12mm prądem 130A sprawiało, że dysze szybko się zużywały, nawet w połowie arkusza 6x2m nowa dysza się wypalała. Problem się "magicznie" rozwiązał gdy gruntownie przedmuchałem generator a w szczególności chłodnicę od płynu chłodzącego.
Ukosowanie (w moim przypadku) często występowało po nadpaleniu otworu dyszy, wystarczyła dodatkowe nadpalenie o grubości włosa aby krawędź elementów wyglądały już tak:
Obrazek


Hypnot04d
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 06 cze 2015, 01:45
Lokalizacja: krakow

#7

Post napisał: Hypnot04d » 06 cze 2015, 02:04

Witam , ja pracowąłem poł roku na na forcut 133 to niby trzymając sie instrukcji dysza powinna wypalić ok 1k wpaleń ( mojemu szefowi idiocie sprzedawcał wciskał kit ze 3000 zrobi ) co mniej więcej się sprawdza dla dyszy 130 A , przy 1000 już widać konkretne zużycie co do dysz 80A to dało się wypalić do 2000 więcej nie ma sensu bo przepali całkiem. Oczywiście mówie o zamiennikach bo szef był za skąpy żeby kupowac orginał.
Co do skosu to jest zależny ( choć ekspertem nie jestem ) od jakości blachy , ja tam na oczy to widziałem może ze dwa razy pierwszy gatunek dobrej stali , wycinałem raz z blachy ponad 20 mm i nie miałem żadnych skosów ani zacieków od spodu bo niestety na co dzień musiałem się meczyć z odpadami najgorszej jakości co się topiły jak lody w lecie


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#8

Post napisał: InzSpawalnik » 06 cze 2015, 20:48

Z dyszami jest dokladnie tak jak z wszystkim innym, wiertlami, dyskami do ciecia a nawet dlugopisami ! Jedne drugim nie rowne. Jedne podzialaja troche dluzej inne krocej a te najlepsze z renomowanych firm ktore przez lata inwestowaly zasoby w najmniejsze detale bdadza najlepsze rezultaty. Oryginal kosztuje 3x wiecej niz podrobka a bedzie tez 3 razy dluzej pracowac. Jak odejmiesz koszt zepsutych elementow, twoja frustracje i straconych klientow to rachunek jest prosty.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#9

Post napisał: cnccad » 06 cze 2015, 21:28

a czym się różni zamiennik od oryginału :?:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


szczepan001
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 8
Rejestracja: 10 cze 2015, 13:12
Lokalizacja: gdynia

ukosowanie

#10

Post napisał: szczepan001 » 10 cze 2015, 15:05

Oprocz elektrod i dyszy w palniku sa tez inne czesci np porcelanka lub ebonit z otworkami. Sa prawo i lewo skretne jezeli tniesz na kompensacii 29 to zakladasz zwykla porcelanke i wtedy krawedz jest prosta a ukos powstaje na odpadzie. Przy kompensacji 30 zakladasz prawoskretna (oznaczona nest numerem czesci i dodatkowo napisem rev). Jak zalozysz odwrotnie to ukos jest na detalu a prostopadlosc na odpadzie. Zuzycie elektridy to przedewszystkim ilosc wpalen i odpowiednia mieszanka gazu. Mozesz wyciac 1000mb na jednem wpaleniu a mozesz wyciac 200mb przy 300 wpaleniach nie ma tutaj madrego. Dysza rozkalibruje ci sie najczesciej przy duzej ilosci wpalen lub jak jest duzo szlaki na stole wtedy odbija sie luk i du** blada lub jak mieszanka gazu jest zbyt uboga.

[ Dodano: 2015-06-10, 15:07 ]
jaki palnik i zrodlo i czy tniesz powietrzem czy tlenem

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”