Kontrola wysokości palnika kjellberg KHC 9100

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
toma1544
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2014, 10:10
Lokalizacja: Zgierzynka

Kontrola wysokości palnika kjellberg KHC 9100

#1

Post napisał: toma1544 » 26 sty 2014, 11:32

Wygląda to tak. Startuję i chwyta wysokość zgodnie z ustawieniami cd 0,2 ale przy zbliżaniu się do narożnika (w odległości około 100mm) przestaje palnik kontrolować wysokość palenia ta sama sytuacja ma miejsce przy zbliżaniu się do końca palonego detalu.Jest to na tyle uciążliwe że przy detalach o krótkich odcinkach palenia palnik w ogóle nie chwyta wysokości.Walczę z tym od 2 lat i nadal nie mam pojęcia gdzie to się ustawia.Może ktoś wie w czy problem i pomoże.
Obrazek



Tagi:


centro
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 154
Rejestracja: 26 sty 2010, 21:15
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

#2

Post napisał: centro » 26 sty 2014, 11:41

Najprawdopodobniej masz włączoną kontrolę THC przy dojazdach do narożników i zakończeń detali, aby zapobiec dotknięciu materiału tam gdzie maszyna wytraca prędkość definiuje się odległość od narożnika gdzie THC jest wyłączany. Zależy od sterowania ale zwykle robi to sterownik CNC albo w CAMie ustalasz komendę i podajesz odległość.
wypalarka www.ecocut.pl


Autor tematu
toma1544
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2014, 10:10
Lokalizacja: Zgierzynka

#3

Post napisał: toma1544 » 26 sty 2014, 12:52

No dobrze ale gdzie i jak to włączyć.Bo nie jestem operatorem plazm cnc a zostałem tylko "przeszkolony" do obsługi.Nawet ci co mnie szkolili wiedzieli mniej niż ja w tej chwili.Dodam zdjęcia tej plazmy choć myślę ze nie wiele to da bo chyba tylko 3 takie maszyny są w Polsce a w tym 2 u mnie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


centro
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 154
Rejestracja: 26 sty 2010, 21:15
Lokalizacja: Kielce
Kontakt:

#4

Post napisał: centro » 27 sty 2014, 20:39

Trzeba szukać w sterowniku lub camie po angielsku nazywa się to zazwyczaj THC enable po niemiecku nie wiem
wypalarka www.ecocut.pl


Autor tematu
toma1544
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2014, 10:10
Lokalizacja: Zgierzynka

#5

Post napisał: toma1544 » 28 sty 2014, 17:06

centro pisze:Trzeba szukać w sterowniku
Chodzi o sterownik który podałem KHC 9100 a CAM mam rozumieć że to jest to-komputerowe wspomaganie wytwarzania (ang. Computer Aided Manufacturing).

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 28 sty 2014, 20:49

CAM , czyli w programie w którym generujesz kod dla maszyny.
jak robisz to ręcznie to trzeba przejrzeć kod czy nie wklepujesz jej tego regularnie.
A jeśli chodzi o sterownik , to o sterownik CNC , ten który obsługuje maszynę.

jeżeli , chodzi o nie kontrolowanie wysokości na odcinku w sumie to końcowym 100mm , to co robi palnik :?:
Nurkuje w materiał :?:
jeżeli masz wpisany odcinek , co było by dziwne że sterownik taki przyjął te 100mm lub coś koło tego to musisz odszukać "ustawienia" a następnie to co kolega napisał.
z niem. ustawienia to "Einstellungen" , "Stellungen" może się też nazywać regulacja czyli "Regulierung"
masz jakiś manual :?: może być "D" , "GB" , "F" , "SK" lub "CZ".
W tych językach coś można poczytać. Tylko w wersji elektronicznej , byś wsadził to na forum a nie w kuriera i do mnie wysłał. :wink:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
toma1544
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2014, 10:10
Lokalizacja: Zgierzynka

#7

Post napisał: toma1544 » 29 sty 2014, 18:05

Palnik pozostaje na zapamiętanej ostatnio wysokości (około 100 mm przed owym narożnikiem lub końcem detalu). Jeżeli tych narożników będzie np. 15 o odcinkach krótszych niż 100 mm to palnik mając pod górkę ( pofalowana blacha ) przytrze i nastąpi zatrzymanie w sytuacji odwrotnej kiedy palnik podczas palenia ma z górki to maszyna jedzie do momentu zerwania łuku co skutkuje nie przepaleniem detalu lub paleniem po powierzchni i wiadomo detal do wyrzucenia.Często są to detale o długości 4-5 metrów. Masakra. :cry:

Co do manuala od tej plazmy to jestem na etapie odszukiwania go przez przełożonych i na pewno nie będzie on w formie elektronicznej. Pozostanie tylko zeskanować i wtedy będzie można przesłać. :lol:
Dzisiaj otrzymałem manuala od sterownika KHC 9100 i tam nie ma nic więcej do czego już nie doszedłem sam.No chyba że jest nie kompletny bo tłumaczony był u nas w firmie a oryginalnego od kjellberga nie mam.
Jeśli zaś chodzi o wklepywanie czegokolwiek to jest tak:
-pobieram program z PC
-wgrywam
-zaznaczam dwa punkty na krawędzi blachy (aby maszyna przeliczyła kąt pod jakim leży na stole)
-potwierdzam co przeliczyła
-wpisuję szczelinę cięcia
-ustawiam punkt startu
-wszystko potwierdzam "OK"
-maszyna start
no i tyle mnie i innych operatorów nauczyli. :mrgreen: Co do obsługi pulpitu sterującego.

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 29 sty 2014, 19:14

czyli wszystko wskazuje na złe ustawienia , tak jak kolega centro Ci pisał.
Jak manual jest sensowny to będzie opis. A jak go nie zdobędziesz , to pisz do producenta maszyny o manual i opisz problem. Napisz że domyślasz się złego ustawienia . W innym przypadku będą wciskać Ci serwis.

KHC 9100 tylko kontroluje wysokość palnika przez pomiar napięcia.
On nie czyta linii kodu , więc i nie wie kiedy mierzyć a kiedy przerwać.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
toma1544
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2014, 10:10
Lokalizacja: Zgierzynka

#9

Post napisał: toma1544 » 29 sty 2014, 20:10

Producent maszyny prawdopodobnie już nie istnieje ale producentem pulpitu sterującego jest Woyda Elektronik i to oni produkują pulpity chyba z oprogramowaniem.


kriss2021
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 08 cze 2014, 23:24
Lokalizacja: Kartuzy

#10

Post napisał: kriss2021 » 08 cze 2014, 23:56

Wychodzi na to, że i tak będzie trzeba wezwać serwis, oni mają dojście do systemu i w nim zmieniają co i jak ma pracować. W moim przypadku był seriwsant który więcej zepsuł niż naprawił. Osie gorzej się zgrywają, plazma podchodzi do góry o np. 8 mm a schodzi na dół o 10mm, serwisanci z polecenia chyba, mają coś w laptopie i przepisują bzdury do systemu, przynajmniej u mnie to tak wyglądało. Proxima Vanad, mefi cnc 659

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”