Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

piotrekk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 09 sty 2005, 12:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk

#41

Post napisał: piotrekk » 16 mar 2015, 12:43

witam

Krańcówki możesz podłączyć jak chcesz, jednak E-STOP nigdy równolegle. Zawsze szeregowo, styki typu NC i do tego sygnał w stanie aktywnym tzn obwód zamknięty = zezwolenie na pracę. Mało tego E-STOP powinien fizycznie (galwanicznie) odłączać zasilanie silników. Do tego wyciągnięcie (że tak napiszę) czerwonego grzyba nie powinno powtórnie załączyć zasilania tylko musi być przycisk potwierdzający.
Jeżeli chcesz nawet używać prywatnie urządzenie sugeruje zastosować się do tego, bowiem licho nie śpi :wink:

Pozdrawiam



Tagi:


Autor tematu
scoratir
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 21
Posty: 35
Rejestracja: 27 lis 2013, 19:55
Lokalizacja: Łańcut

#42

Post napisał: scoratir » 16 mar 2015, 23:42

Dzięki za podpowiedź, kiedyś wspominał mi o tym zaprzyjaźniony automatyk ale wyleciało mi to z głowy. Fizycznie raczej nie będzie rozłączał zasilania. Sygnał dochodzi do płyty głównej a co dalej się z nim dzieje to nie wiem. Ważne że działa dobrze. Przerobię te E-STOPy na NC, bo teraz mam NO. Nie będzie to problemem, podmienię tylko wkładki wewnątrz obudowy, bo mam w zapasie. Testowałem ich działanie i maszyna zatrzymuje się w ułamku sekundy. Po wyciągnięciu grzyba jest tak jak piszesz: trzeba potwierdzić ponowne uruchomienie maszyny przyciskiem. ;)

Awatar użytkownika

triera
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1454
Rejestracja: 16 paź 2005, 01:26
Lokalizacja: Świecie

#43

Post napisał: triera » 17 mar 2015, 11:10

Podłączenie tylko do płyty głównej nie zapewnia
bezpiecznej eksploatacji urządzenia!!!

Wciśnięcie E-stopu ma możliwie błyskawicznie
zatrzymać maszynę i związane z nią narzędzia,
odciąć zasilanie - ale nie zablokować całkowicie
(bo jak np. wyciągnąć kończynę...;)

Do płyty głównej podłącza się sygnał informujący,
że E-stop zadziałał, dzięki czemu sterowanie (PC)
może odpowiednio zareagować (zatrzymać program itp.).


piotrekk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 09 sty 2005, 12:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk

#44

Post napisał: piotrekk » 29 mar 2015, 19:38

Witam

scoratir coś zamilkłeś. Z częścią odpowiadającą za bezpieczeństwo zrobisz jak chcesz. W końcu to twoja maszyna :wink:

ciekaw jestem postępów.

U nas jesteśmy na etapie rozmów na temat przekazania napędu na długiej osi ( w moim przypadku Y) i wychodzi na to, że silnik 8 lub 12Nm będzie na głównej ramie i ciągał support (bramę) na pasach. Oś X podobne rozwiązanie tylko z silnikiem 4Nm. Pasy i prowadnice zakryte harmonijką. Z-tka na śrubie - kupne rozwiązanie.

Pozdrowienia


Autor tematu
scoratir
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 21
Posty: 35
Rejestracja: 27 lis 2013, 19:55
Lokalizacja: Łańcut

#45

Post napisał: scoratir » 31 mar 2015, 22:00

Zamilkłem, bo mam problem, ale o tym zaraz.
E-STOPy poprawione - podłączone szeregowo NC (czyli tak jak być powinno).
Krańcówki LIMIT również działają, maszyna zatrzymuje się po najechaniu na którąkolwiek.
Zmieniłem okablowanie dla krańcówek home, limit i E-STOPów - teraz wszystkie są w ekranach.
Plazma podłączona, THC zamontowane przy źródle plazmy, palnik też zamontowany na bramie. Przewody wysokiego napięcia między plazmą a THC mają max 25cm - krócej się chyba nie da.

Mam mały problem, bo padł mi prawdopodobnie port LPT w moim komputerze. Dziwne, bo port niby działa i komunikuje się z płytą, załącza przekaźnik. Problem jest taki że nie steruje silnikami... tzn steruje, ale tylko jednym i to w jednym kierunku :neutral: . Do tego przy klikaniu strzałkami (poruszanie silnikami) wzbudzają się przekaźniki - zaświecają się diody sygnalizujące ich pracę. Dodam że podłączyłem chwilowo inny komputer i na nim wszystko działa dobrze. Przyczyna to prawdopodobnie zbyt słabe uziemienie - prąd z plazmy nie miał się gdzie podziać i oberwało się komputerowi. Jeszcze przetestuję, ale reset biosu ani reinstalka systemu nie pomogła. Uziemienie poprawiłem i jest teraz podłączone niezależnie, bezpośrednio do ziemi, od ramy maszyny i ze skrzynki sterowniczej przewodami ~10mm2.

Kiedyś sprawdzałem i mój silnik 8.5Nm zatrzymać w ruchu jest prawie niemożliwe. Prędzej przewróci człowieka niż się zatrzyma :D. Na postoju mam ustawione połowę prądu a i tak baaaardzo ciężko spowodować zgubienie kroku. Silnik 8Nm u Ciebie też powinien wystarczyć. Jest jeden, chyba najważniejszy warunek. Maszyna sama w sobie musi być prosta, nie może stawiać oporów dla ruchu bez obciążenia. Niby oczywista sprawa, ale ważna.


piotrekk
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 09 sty 2005, 12:53
Lokalizacja: Dolny Śląsk

#46

Post napisał: piotrekk » 09 kwie 2015, 15:40

Witam
Wygląda na to że faktycznie uszkodził się port, i wygląda na to że piny portu komputera nie są odizolowane galwanicznie od reszty maszyny. Musisz to dokładniej sprawdzić.

Ja obecnie czekam na decyzję inwestora o rozpoczęciu projektu. Na pewno się pochwalę.

Pozdrowienia


VRAT
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 20 gru 2020, 13:09
Lokalizacja: Poznan

Re: Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500

#47

Post napisał: VRAT » 25 maja 2023, 14:16

Witam,

czy autor projektu miałby ochotę sprzedać projekt? nadal chce zbudować sobie wypalarske CNC. niestety nie projektuje, dlatego chce kupić gotowy projekt

Awatar użytkownika

bartuss1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 8457
Rejestracja: 05 kwie 2006, 17:37
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle
Kontakt:

Re: Budowa wypalarki plazmowej 3000x1500

#48

Post napisał: bartuss1 » 26 maja 2023, 23:13

masz moje rozwiązanie skopiowane w ilosci kilku tysiecy a na grabcadzie chyba tysiąc jak nie lepiej

https://grabcad.com/library/plasma-cutter-cnc-1

wydluz se pole robocze prowadnicami i listwami jak ci pasuje bo reszta to samo
https://www.etsy.com/pl/shop/soltysdesign

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”