bezpieczeństwo na stanowisku operatora stołu do cięcia plazm

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

zarazek
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 21 sty 2010, 14:51
Lokalizacja: Polska

#11

Post napisał: zarazek » 15 mar 2010, 21:22

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo przy obsłudze wypalarki plazmowo-gazowej musisz zajrzeć do literatury odnosnie obsługii gazów oraz szkodliwości promieniowania łuku plazmowego. Jesli chodzi o BHP to firmy zajmujące sie szkoleniem spawaczy powinni Ci pomóc. Dostepne są również filmy instruktażowe przedstawiane przy szkoleniach pracowników na w/w stanowiska które w pełni pokazują zasady bezpieczeństwa podczas obsługii palników gazowych i plazmowych. Najlepiej skierować się bezpośrednio do Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach, gdyż oni wystawiają zaświadczenia.


Who need help... ask.

Tagi:

Awatar użytkownika

berdysz
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 188
Rejestracja: 01 sie 2008, 09:39
Lokalizacja: Gdańsk

#12

Post napisał: berdysz » 19 mar 2010, 18:32

chuliganus pisze:Okulary to zdecydowanie za mało... Podczas palenia nawet na laserze gdzie wszystko jest osłonięte jest wiele czynników - zagorżeń:
- termiczne (podczas wyjmowania elementów, poparzenie przy centrowaniu dyszy itp)
- gazy, pyły (podczas palenia - wyciąg nie zapewnia 100% czystości powierza)
- "światłość" wpływa na oczy (blask lasera itp) okulary jak najbardziej muszą być stosowane
- hałas -bo lasery tworzą zawsze jakiś szum, a nawet buczenie (m. in. wyciąg)
- możliwość uderzenia (system załadowczy, nie raz trzeba młotkiem wybijać detale, suwnica, wózek widłowy - to wszystko może powodować nie lada obrazenia)
- możliwośc porazenia prądem (przy majstrowaniu w szafie itp)
To przy plaźmie to już w ogóle można zginąć, hehe. Ja to latam po stole w trakcie pracy mojego Kjellberga bez okularów i słuchawek i jeszcze żyję :mrgreen: Choć poparzenia to dla mnie normalka portalem jednak jeszcze nie dostałem :mrgreen:

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#13

Post napisał: cnccad » 19 mar 2010, 18:40

hehe .... wszystko przed Toba :grin:

już widzę te rozmowę z BHP-owcem ... hehe ... uderzył mnie portal :grin:
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


lukas-stacho
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 45
Rejestracja: 09 lut 2010, 19:25
Lokalizacja: podlaskie

#14

Post napisał: lukas-stacho » 20 mar 2010, 20:44

berdysz pisze:Ja to latam po stole w trakcie pracy mojego Kjellberga bez okularów i słuchawek i jeszcze żyję
Nie czytałem na temat plazmy zbyt wiele, ale wiem że nie dostosowanie się do podstawowych warunków przestrzegania BHP może przynieść negatywne skutki w odstępie kilku lat. Ale wiadomo jak to jest z prywaciarzami, zwykły pracownik ma zarobić na firmę a detale typu promieniowanie, emisja gazów czy decybele - to jest wliczone w "polskie realia pracy".


Marcin_FST
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 144
Rejestracja: 20 lut 2009, 19:18
Lokalizacja: Bydgoszcz

#15

Post napisał: Marcin_FST » 20 mar 2010, 21:25

berdysz pisze:To przy plaźmie to już w ogóle można zginąć, hehe. Ja to latam po stole w trakcie pracy mojego Kjellberga bez okularów i słuchawek i jeszcze żyję
Ja to z kolei zupełnie odwortnie, okulary na oczy, maska p-pyłowa na twarz, stopery do uszu, a jedyny kontakt ze stołem i blachą podczas pracy mam przy dociskaniu wywróconych detali za pomocą specjalnej breszki stworzonej do tego celu.


RomanB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 158
Rejestracja: 15 maja 2007, 19:30
Lokalizacja: WziąćStoMilionów

#16

Post napisał: RomanB » 21 mar 2010, 14:34

1. Czyszczenie filtrów patronowych urządzen filtracyjnych. Można to zrobić zwykła szczotką, lub dać do zakładu, gdzie nam mogą to przedmuchać. Ciśnieniowe "odbijanie pyłów" zdaje egzamin, ale nie do tego stopnia, aby nie trzeba było czyścić filtrów.

2. Czystość stołów sekcyjnych - opróżnianie ze szlaki i całego syfu. Lepszy przepływ powietrza.

3. Cały czas włączona sprężarka - jeśli jest to ciśnieniowe odbijanie pyłów od filtrów o którym pisałem w pkt. 1.

4. Okulary ochronne/przyłbica. Mam gdzieś wypisane do jakich prądów jakie szkła, ale sam osobiście używam jak najciemniejszych. Biorę np dwa szkiełka 5 do jednych okularów. Żeby nie było efektu olśnienia. Uchylam jedną 5 a następnie zdejmuję okulary. Przyłbice stosowane są najlepiej przy dużych prądach, gdzie może nastąpić duże promieniowanie UV. Dłuższe działanie UV działa na skórę jak solarium. Przy ciąłem 12h 100A. To twarz mnie strasznie piekła. Także należałoby wtedy zastosować przyłbicę.

5. Słuchawki/stopery. Stopery podobno nie są zbyt zdrowe na dłuższą metę.

6. Rękawice ochronne, które chronią operatora przed gorącymi detalami.

7. Maska przeciwpyłowa. Niestety wentylacja nie wciąga wszsytkiego świństwa, także należy również stosować ten środek ochrony osobistej.

8. Ekrany przeciwdziałające odbijaniu promieni świtlnych oraz promieniowania UV.

9. Najlepiej jeśli ściany są w kolorze czarnym. Niestety, u mnie w zakładzie ściany są białe, co powoduje efekt odbijania.

10. Ubranie - musi mieć dość "ciasną szyję" z tego względu, że przy perzebijaniu taki odprysk może wlecieć nam za koszule i nas poparzyć. Spodnie powinny nogawkami zakrywać cholewkę buta przeciwko wpadnięcu odprysków do wnętrza buta.

11. Buty atestowane z podnoskiem stalowym. Upadek blachy, elementu. Podnosek stalowy zawsze chroni palce przed zmiażdżeniem/skaleczeniem/odcięciem.

(...)

Jeśli operator wypalarki jest jednocześnie programistą to kłaniają się jeszcze warunki programowania przy komputerze. Ergonomia i zasady BHP przy korzystaniu z urządzenia komputerowego :lol:

Dodatkowo jeśli operator "ładuje" blache na stół to zasady BHP przy pracy z ciężarami.
Można by troche rozpisać się co i jak powinno być zastosowane,ale operator sam potrafi dojść do wniosku, jakie czynnki są w jego środowisku pracy i jaka ochrona osobista jest mu potrzebna. Ja pracuję 3 lata na obsłudze wypalarki i wiem jakie czynniki szkodliwe panują na tym stanowisku pracy.

Nie trzeba być BHP`owcem żeby dojść do tych wniosków.

Akurat chodzę do policealnej szkoły o profilu BHP, conieco zawsze można się dowiedzieć :cool:

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”