Strona 1 z 2

Obrotnik, obrotnica do rur

: 06 sty 2013, 14:27
autor: bart_ws
Witam,
przymierzam się do budowy obrotnicy do cięcia kształtowego w rurach za pomocą plazmy, jednak nigdzie nie mogę znaleźć żadnych pomocnych materiałów, więc liczę na Wasze doświadczenie i pomoc. Ma to być przystawka do plotera plazmowego, średnica rur od fi60 do fi280 (lub minimalnie większy, bądź mniejszy zakres). Grubość ciętych rur 1-5mm, długość do 2000mm

1. Jak rozwiązać budowę osi napędowej? Czy to jest dobre rozwiązanie?
Obrazek
2. Czy napęd wymaga jakiegoś specjalnego sterownika? Rozumiem, że w zależności od średnicy inaczej będzie liczyła się droga do przebycia na obrót jak to rozwiązać?
3. Jaki silnik krokowy zastosować, jaką przekładnię? Dłuższe rury będą podparte.

Może ktoś już robił obrotnicę i ma jakieś doświadczenie w tym temacie? Materiały, zdjęcia i filmy mile widziane :)

: 06 sty 2013, 15:07
autor: chlop83
kompletuję materiały na coś podobnego ze zdjęcia... mam przekładnię i-60 dokładnie taką jak na zdjęciu, chcę napędać pasem, zębatym, uchwyt tokarski 300mm.

: 06 sty 2013, 15:45
autor: jarenio
bart_ws, jeżeli chcesz obcinać końce to jak najbardziej jest to zły pomysł, ale do wycięć wewnątrz się sprawdzi.
polecam na początek pogrzebać na youtub-ie, można kilka ciekawych pomysłów tam zobaczyć

co od sterowani, to po prosu podpinasz oś obroową zamiast X lub Y,reszta to kwestia gkodu

: 06 sty 2013, 17:04
autor: bart_ws
Obrotnica potrzebna jest do wypalania otworów w rurach oraz do obcinania końcówek w krótkich elementach - do 150mm długości. Oczywiście podpórki będą krzyżowe z łożyskami kulkowymi, a nie konik tak jak jest tutaj w przykładzie. Czy sama konstrukcja napędu jest ok?

: 06 sty 2013, 17:38
autor: kolanoreki
bart_ws pisze:Obrotnica potrzebna jest do wypalania otworów w rurach oraz do obcinania końcówek w krótkich elementach - do 150mm długości.
Jeśli kolega zastosuje podpórki z rolkami, aby podtrzymywały rurę, to pomysł się sprawdzi. Będzie można obcinać rury poprzecznie :grin: .
Ja wkrótce równiez się zabieram do obrotnicy, ale z możliwością mocowania różnych profili (okrągłych jak i kwadratowych oraz prostokątnych). Profil będzie przesuwany po długości za pomocą układu pozycjonującego. Cos w podobie jak niżej:

[youtube][/youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

: 06 sty 2013, 18:04
autor: cnccad
te cięcia są na laserach a wykonują je roboty.
do obejrzenia w hanowerze.
Nie używają ich obecnie , gdyż są to bardzo wysokie koszta.
Ale przy plazmie ... to może być ciekawie a wręcz nawet wskazane.

: 06 sty 2013, 22:20
autor: ali
Kiedyś przymierzałem się do takiego urządzenia, jednak wymiękłem na CAMie nie znalazłem nic co by pozwalało wygenerować kod dla rury kwadratowej lub prostokątnej. Oczywiście to można też obejść generując kod dla 4 płaszczyzn i oś obrotowa obracać o 90° i zmieniać kod, ale ja bardziej potrzebowałem ciąć rury tak żeby pasowały do węzłów z kwadratowymi i okrągłymi niż wycinać otwory na ściankach.

Uproszczenie, że zamiast osi obrotowej podpinasz os X albo Y i działa będzie wymagało zmiany ustawień osi obrotowej - chodzi o wartość mm/krok będą inne zależnie od średnicy, zmiana rysunku nic nie da (nawet jak zastosuje się odpowiednie skalowanie) bo prędkości się nie będą zgadzać.

Co do realizacji mechanicznej, to jak koledzy wspomnieli, jest cała masa rozwiązań na YT i można podpatrzeć właśnie od podpórek z łożyskami po ślizgi z tworzywa.

: 07 sty 2013, 09:05
autor: jarenio
właśnie sobie uświadomiłem, że przy szybkiej osi Z i dobrze skonfigurowanym THC to i palenie profili nie będzie niczym skomplikowanym :)

: 07 sty 2013, 18:55
autor: chlop83
też tak myślę... choć bez "elektycznego" mocowania samego palnika chyba bym nie zaryzykował..

: 07 sty 2013, 21:34
autor: kamar
Pewnie by sie dało ale ten bolec prowadzący bardziej mi się podoba. Z tematu niżej. Masz stalą wysokość palnika nad matriałem bez kombinacji.