Czy dodać eksport kodu ESSI do opcji eduCADa 2.5 CNC?

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#11

Post napisał: pop9 » 25 lut 2007, 20:23

Bo nikt o niego nie pytał!! a swoją drogą to mało jest materiałow na ten temat!! A moze admin uruchomi dział z opisem standardów!!



Tagi:

Awatar użytkownika

Wodzu
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 674
Rejestracja: 29 lip 2006, 19:32
Lokalizacja: z sasiedztwa

#12

Post napisał: Wodzu » 25 lut 2007, 20:40

ja jestem za utworzeniem takiego działu bedzie mozna opisac wszystkie g kody, wyjasnic system hidehaina, cykle i inne
Prawda leży pośrodku -Arystoteles.Może dlatego wszystkim zawadza -Wodzu.


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#13

Post napisał: pop9 » 25 lut 2007, 22:45

Właśnie to miałem na mysli!! Opis wszytkich typówek i nietypówek

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#14

Post napisał: Piotr Rakowski » 26 lut 2007, 09:34

Mam pytanie do kolegów - czy Wasze maszynki są wyposażone w programy interpretujące automatycznie prawo-/lewostronną korektę obwiedni ścieżek plików ESSI (czyli kody 29 i 30)?

Pytam, bo jeśli nie interpretują automatycznie to zrobienie "wyjścia", czyli eksportu z eduCADa na plik ESSI jest kwestią jednego wieczoru i próby moglibyście robić już jutro, gdyby nie te cholerne 2 kody. Mogę je dodawać "na rybkę", tylko skąd wiadomo, który obrys będzie wewnętrzy, a który zewnętrzny. Trzeba by to jakoś wskazywać...
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)


pop9
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 379
Rejestracja: 13 lip 2006, 13:37
Lokalizacja: ...

#15

Post napisał: pop9 » 26 lut 2007, 10:35

Z moich obserwacji kodu dla sterownika Burny który pracuje w essi sterownik automatycznie rozpoznaje czy jest to kontur wew czy zewnętrzy. Zaistaluj sobie wrykrys tam bez problemu mozna podladąć kod!! www.wrykrys.cz

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#16

Post napisał: gmaro » 26 lut 2007, 10:39

Piotr Rakowski pisze:Mam pytanie do kolegów - czy Wasze maszynki są wyposażone w programy interpretujące automatycznie prawo-/lewostronną korektę obwiedni ścieżek plików ESSI (czyli kody 29 i 30)?

o ile mogę pomóc:)

ja przygotowując program musze od razu uwzględnić w programie czy palnik będzie z prawej czy z lewej strony , bo np: jak kolega chce realizować to na maszynie skoro detal może mieć kształt kwadrat a w środku koło ? pokazałem na focie jak to wygląda :)

oraz program do tego co na fotce:

4
5
+450+220
6
29
53
+100+100++100+
++-200++
-20+20-20++
54
38
5
-530-320
6
30
53
+50+
+600+
++600
-600+
+-600
+-20
54
38
99

P.S.

Jest jeszcze parę kwestii które można uwzględnić w twoim programie co poczyni go bardziej pro. w zastosowaniu .
Załączniki
a_przyklad.jpg
a_przyklad.jpg (38.65 KiB) Przejrzano 1618 razy
a_przyklad.jpg
a_przyklad.jpg (38.62 KiB) Przejrzano 1633 razy
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#17

Post napisał: Piotr Rakowski » 26 lut 2007, 13:24

Kol. pop9 - No tak, sterownik to wykryje gdy w kodzie ESSI znajdują się odpowiednie kody kompensacji. Ale podpowiedzcie mi jak to robić na etapie tworzenia rysunku?

Tek wykrys to fajny program - zwłaszcza generatory rozwinięć :wink:

No i polskie tłumaczenie jest ekstra: "Eksport na dysk" -> to zwykły zapis, "Inicjalne wyjście" to po prostu zakończenie programu. Że też firma nie zatrudni kogoś do korekty takich "kwiatków".

Kol. gmaro - jasne, że jeśli piszesz kod ręcznie, wpisujesz kompensacje poprostu przed wektorami. Ale teraz masz program wektorowy. Masz narysowane obiekty. Trzeba jakoś wskazać programowi, co jest obrysem wewnętrznym, a co zewnętrznym. Poza tym kwestie dojazdów - wystarczą dojazdy liniowe, czy jak u Ciebie łukowe?

Dodatkowo:
--------------
Co oznaczają kody 53 i 54?
Czy 99 jest równoważny "/" (zakończenie programu)?
Jaki jest kod rozpoczynający (ja się spotkałem tylko z "%")?
Czy podstawową jednostką w kodzie ESSI jest 0,1 mm?
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

gmaro
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 3671
Rejestracja: 23 sie 2005, 13:27
Lokalizacja: zapytaj
Kontakt:

#18

Post napisał: gmaro » 27 lut 2007, 11:43

Piotr Rakowski pisze:Kol. gmaro - jasne, że jeśli piszesz kod ręcznie, wpisujesz kompensacje poprostu przed wektorami. Ale teraz masz program wektorowy. Masz narysowane obiekty. Trzeba jakoś wskazać programowi, co jest obrysem wewnętrznym, a co zewnętrznym. Poza tym kwestie dojazdów - wystarczą dojazdy liniowe, czy jak u Ciebie łukowe?
Ja na co dzień korzystam z Fastcama i to on pyta się czy na zewnątrz czy wewnątrz czy też po linii ma być ścieżka palenia , na dodatek pyta się jak ma palnik wejść w materiał (detal palony ) czy po linii prostej czy tez po łuku czy promieniu czy tez pod katem co nie jest bez różnicy , oczywiście ta sama sytuacja jest podczas wyjścia palnika z detalu .

Teraz kwestia czy ma być dojazd liniowy, kołowy lub ćwiartka okręgu , połowa promienia :

Przykład:

Palisz powiedzmy koło i jak się będziesz wpalał to optymalny ścieżka będzie po łuku a to dla tego że uzyskujemy płynność ruchu a powierzchnia wyjdzie lepsza samego palenia i nie będzie tgz. nadpaleń a wyjście też po łuku i masz praktycznie idealne koło bez nadpaleń .

Palisz powiedzmy kwadrat tutaj juz nie ma problemu dajesz po prostej , kwestia tylko jak długa ma być ta prosta ( to jest uzależnione od grubości samej blachy i parametrów plazmy ) wyjście po prostej oczywiście .


Dlatego zapodałem powyżej rys. jak to wygląda w praktyce . Oczywiście zainteresowany jestem programem z tego względu że kiedyś myślę o zbudowaniu sobie takiego urządzenia w wolnym czasie , bo temat nie jest mi obcy .
Czlowiek z ideą jest uważany za wariata - aż do czasu gdy jego idea zwycieży. (Potem uznaje się go za bohatera i za pioniera danej dyscypliny.)
Pomogłem... ;) to nacisnij POMÓGŁ :]

Awatar użytkownika

Autor tematu
Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#19

Post napisał: Piotr Rakowski » 28 lut 2007, 07:47

Szanowni Koledzy - ja robię "czysty" eksport z eduCADa. To, czy ktoś zrobi ścieżki wejścia i wyjścia, czy nie to jego sprawa. Mówiąc krótko musi to zrobić ręcznie.

Oczywiście w przyszłości zrobię zestaw programów do wypalarek: edytor rysunków (jak eduCAD) + podgląd (jak PLT2CNC) z generatorem dojazdów i generatorami powierzchni rozwijanych i standardowych elementów (np. kanałów wentylacyjnych), jak we WRYKRYS.

Zrobiłem ten eksport. Poniżej rysunki z eduCADa i ESSI viewera (niemiecki program freewareowy). Co ciekawe polski darmowy viewer ESSI firmy AVE niepoprawnie interpretuje okręgi. Apropos: eduCAD eksportuje linie, wieloboki, prostokąty, okręgi i łuki. Punkty i elipsy nie są na razie eksportowane. Punkty z resztą nie będą w ogóle.

Wersja demo eduCADa 2.5 z opcją eksportu do ESSI jest dostępna pod linkiem:

http://www.lynxsft.com.pl/educad/eduCAD25.exe

Czekam na Wasze uwagi.

Jeden z rysunków jest za duży, więc podaję link:



Podpis: podgląd kodu i rysunku w ESSI viewerze.
Załączniki
Image3.jpg
Rysunek wykonany w eduCADzie. Dla referencji - kwadrat ma 100x100 mm.
Image3.jpg (10.47 KiB) Przejrzano 3940 razy
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”