Wypalarka gazowa/plazmowa

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
yogesh
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 28 gru 2011, 20:12
Lokalizacja: Warszawa / Indie

Wypalarka gazowa/plazmowa

#1

Post napisał: yogesh » 24 kwie 2014, 18:09

Witam Wszystkich
Od dawna przeglądam forum. Zrobiłem nawet jedną maszynkę CNC z sklejki. Teraz mam zrobić wypalarkę która docelowo będzie przerobiona na plazmową, ale wstępnie ma pracować jako gazowa. Projekt ma być możliwy do wykonania prostymi narzędziami. Założenia:

wielkość 3m x 1,6m
napęd silniki krokowe
program MACH3
konstrukcja z profili stalowych, blachy stalowej
prowadnice liniowe firmy HIWIN 15mm
przeniesienie napędu oś X i Y szyna zębata
przeniesienie napędu osi Z śruba kulowa 12mm

Mam dostęp do spawarki i spawaczy, wycinarki gazowej ręcznej, wiertarek, tokarki itp.

Mam kilka wątpliwości:
Czy lepiej zastosować 2 silniki krokowe do napędu bramy, czy jeden i przekładnię na paskach zębatych?
Czy lepiej prowadnice umieścić poziomo, czy z boku maszyny?
Czy lepiej zrobić wysoką bramę, a prowadnice na poziomie materiału lub poniżej, czy "korytko" i brama w postaci belki na wysokich ściankach?
Czy mogę koło zębate jeżdżące po szynie zębatej zamocować bezpośrednio na osi silnika krokowego? Czy lepiej z przekładnią?
Czy program MACH3 nadaje się do sterowania wycinarką gazową? Chodzi o ustawienie wstępnego rozgrzewania materiału.

Wybaczcie nie do końca profesjonalną terminologię, ale tylko częściowo siedzę w temacie.
Pozdrawiam
S



Tagi:


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4445
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: 251mz » 24 kwie 2014, 19:42

yogesh pisze:Mam kilka wątpliwości:
Czy lepiej zastosować 2 silniki krokowe do napędu bramy, czy jeden i przekładnię na paskach zębatych?
Czy lepiej prowadnice umieścić poziomo, czy z boku maszyny?
Czy lepiej zrobić wysoką bramę, a prowadnice na poziomie materiału lub poniżej, czy "korytko" i brama w postaci belki na wysokich ściankach?
Czy mogę koło zębate jeżdżące po szynie zębatej zamocować bezpośrednio na osi silnika krokowego? Czy lepiej z przekładnią?
Czy program MACH3 nadaje się do sterowania wycinarką gazową? Chodzi o ustawienie wstępnego rozgrzewania materiału.
Zacznij od czytania tego co napisane.
Wątpliwości które masz zostały już dawno rozwiane ...
Trzeba tylko poczytać


Autor tematu
yogesh
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 28 gru 2011, 20:12
Lokalizacja: Warszawa / Indie

#3

Post napisał: yogesh » 25 kwie 2014, 16:05

Dzięki za odpowiedź, ale przeszukuję forum od dawna i na te nie znalazłem odpowiedzi. Ostatecznie znalazłem, że MACH3 się nadaje, ale odnośnie reszty pytań niespecjalnie.

Pozdrawiam
S.


przemyslaw2ar
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 248
Rejestracja: 09 mar 2012, 20:27
Lokalizacja: Czarnków

#4

Post napisał: przemyslaw2ar » 26 kwie 2014, 22:25

ja mam prowadnice nad stołem i chyba był to błąd a to dlatego że trudno wrzucić materiał na stół a prowadnice i tak są zachlapane. Zębatkę/koło zębate 15z na osi X mam bezpośrednio na silniku z automatycznym kasowaniem luzu przez docisk sprężyną i jest to super rozwiązanie .


Autor tematu
yogesh
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 12
Rejestracja: 28 gru 2011, 20:12
Lokalizacja: Warszawa / Indie

#5

Post napisał: yogesh » 28 kwie 2014, 17:36

Mi się jak dotej pory najbardziej spodobał projekt z tej strony: http://adam-horton.blogspot.in/p/cnc-pl ... ld_16.html Prawie taki sam chce zrobić, tylko wyższą bramę.

Jakiej zakres ruchów dać dla osi Z?

Pozdrawiam
S.


tonieon
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 163
Rejestracja: 12 maja 2014, 19:43
Lokalizacja: Suwałki

#6

Post napisał: tonieon » 15 maja 2014, 15:23

Ja widziałem niedawno frezarkę cnc - ładnie była zaprojektowana - wałki z podporami były przykręcone do blatu od góry - duża sztywność, a nad tym była śruba z silnikiem. Polecałbym 2 silniki na Z. Na większej konstrukcji większą dokładność się uzyska.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”