pierścień zawirowywujący inaczej dyfuzor lub jeszcze inaczej pierścień kierunkowy.
CW - zgodnie z ruchem wskazówek zegara , czyli w prawo dla otworów
CCW - przeciwnie do ruchu wskazówek zegara , czyli w lewo dla konturu
Standardowo stosuje sie w układach maszyn jedno palnikowych ten układ technologiczny. Jak są maszyny już dwu palnikowe to wówczas stosuje się dwa rodzaje dyfuzora gazu.
Rysunek załączony w poście ( skopiowany bez zgody ) też pokazuje jak ruchy powinny być zachowane by zmniejszyć kat krawędzi chronionej. Jest to o tyle ważne że plazma już z natury robi skos ale są metody jego minimalizowania.
Dlaczego powstaje skos

Sprawa jest prosta. To jest wina dyszy a dokładnie końcówki wylotowej dyszy. Ścianka jest stosunkowo cienka i strumień gazu plazmo twórczego po prostu się potrafi się ustabilizować.
Pierwszą metodą a do dziś stosowaną jest dyfuzor gazu zawirowywującego. Jego brak powoduje rozbijanie się gazu o dyszę i na wylocie rozprysk co powoduje duży ukos oraz szeroka szczelinę.
Gdy gaz jest dosłownie wkręcany w otwór dyszy to na wylocie jest już dużo mniejszy ukos.
Kolejną prostą metodą było wprowadzenie drugiego gazu ( nazwano go osłonowego ) wyrównawczego.
On swoim wypływem uderzał w „krawędź” gazu plazmowego i wyrównywał.
Bzdury pisane że to ma za zadanie przyśpieszyć ciecie jest wyssane z palca. Energia wnoszona do procesu cięcia jest tylko zawarta w gazie naładowanym przez elektrodę i wypływającym przez otwór w dyszy , ten , najbliżej elektrody i to ona odpowiada za szybkość cięcia.
Gaz wyrównawczy/osłonowy przecież się nie „pali” więc jak on ma przyśpieszyć cięcie
Fizycznie nie możliwe.
Również kształt elektrody ma znaczenie na szybkość cięcia. Lecz jest to tylko ok. 15% wartości jaka ma wpływ na szybkość ale ok. 25% na skos.
Otwór wylotowy dyszy nie może mieć dużej grubości ścianki. Dlatego tak jest , gdyż napięcie stałe umożliwia „ciągnięcie łuku” i jest uzależnione od jego wartości. Wiec gdyby dysza miała mieć np. otwór Fi1mm i długość otworu wylotowego miała by mieć np. 15mm to napięcie łuku musiało by mieć wartość ok. 3KV i natężenie prądu proporcjonalne do grubości ciętego materiału i gazu.
A jak schłodzić taką dyszę

Nie da się … za dużo materiału więc otwór by się za szybko wypalał.
Przecież łuk się pali po między elektrodą a ciętym materiałem więc siłą rzeczy pali się w otworze.
A że ma małą powierzchnię do nagrzania to gaz lub płyn bez większego problemu umie schłodzić dyszę