Pomoc przy budowie przecinarki plazmowej

Dyskusje na temat przecinarek plazmowych i gazowych sterowanych numerycznie.

Autor tematu
endurasek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 21
Rejestracja: 02 wrz 2007, 12:07
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Pomoc przy budowie przecinarki plazmowej

#1

Post napisał: endurasek » 13 sty 2012, 16:52

Witam
Jest to mój pierwszy post wiec proszę o wyrozumiałość

Pytania jakie mnie nurtują...

-Jaki silnik krokowy zastosować dla osi x,y,z (w koncu wszystkie silniki nie pracuje pod tym samym obciazeniem i z ta sama szybkością. A co za tym idzie jaki sterownik silnika krokowego.
Dla osi wzdłużnej dal bym sterownik SSK-B02 - 4A, 40V, 1/2 kroku
A dla dwóch pozostałych SSK-B01 - 2A, 40V,1/2 kroku
Oczywiście sterownik główny to SSK-MB1

- Przy 1/2 kroku jaka mogę uzyskać dokładność (rozumiem ze kosztem predkosci uzyskujemy dokładność?

-Jaki jest lepszy system przeniesienia napędu śruba trapezowa czy pasek zębaty

- O czym trzeba pamietać przy budowie maszyny

-Czy sztywność maszyny musi byc porównywalna lub taka sama jak przy budowie frezarki cnc?


wszelkie rady i uwagi mile widziane za które z góry dziekuje



Tagi:


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#2

Post napisał: jacek-1210 » 13 sty 2012, 20:46

Jeśli chcesz to zrobić w miarę prosto i niedrogo to:

- Silniki 1.9Nm wystarczą w zupełności, a 3Nm to aż nadto
- Dokładnością nie przejmuj się tak bardzo - palnik plazmowy ma to do siebie, że jak w amatorskiej konstrukcji uzyskasz dokładność cięcia 0.3-0.5mm to będzie nieźle
- najprościej będzie na oś Z dać śrubę trapezową a na pozostałe osie paski, tylko musisz je umieścić w takim miejscu maszyny, żeby były jak najmniej narażone na syf z palnika i najlepiej żeby napędzane były obie strony bramy (np. przez wspólną oś )
- sztywnośc nie musi być duża - maszyna pracuje bez wiekszych obciążeń
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


Autor tematu
endurasek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 21
Rejestracja: 02 wrz 2007, 12:07
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#3

Post napisał: endurasek » 13 sty 2012, 21:29

Dziekuje za szybka odpowiedz

Czy silniki 1,9Nm musze dac na wszystkie osie? czy wystarczy na os Y?
No i sterowniki silników krokowych lepiej dac jedne 4A i dwa 2A czy troche zainwestowac i dac trzy mocne 4A?
No i jeszcze takie pytanie chodzi mi o kroki... wiedzac ze sterownik posiada 1/2kroku to teraz jak dobrac silnik i przełożenie ? (tak łopatologicznie prosil bym wytlumaczyć o co w tym chodzi)


jacek-1210
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1027
Rejestracja: 25 mar 2011, 20:16
Lokalizacja: Radomsko

#4

Post napisał: jacek-1210 » 14 sty 2012, 00:17

Przy lekkiej bramie 2A powinny wystarczyć na wszystko, ale jak masz jeden 4A to możesz dać na posuw bramy. W uproszczeniu, większy prąd to lepsza praca silnika na wyższych obrotach. Mikrokrok, to przede wszystkim lepsza kultura pracy silnika, mniejsze szarpania. Standardowy silnik robi 200 kroków na obrót wirnika, więc przy 1/2 kroku będziesz miał 400 kroków/impulsów "STEP" na obrót.
Przyjrzyj się tej "" , zdawać by się mogło że to sznurkiem i drutem powiązane, rolki prowadzące na dobrą sprawę możnaby nawet z twardego drewna wytoczyć, a działa i działa całkiem nie najgorzej :smile:
Jeśli moja rada Ci nie zaszkodziła, to może trochę POMOGŁa ? :wink:


Autor tematu
endurasek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 21
Rejestracja: 02 wrz 2007, 12:07
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#5

Post napisał: endurasek » 14 sty 2012, 07:55

widzialem juz ten film wczesniej ale faktycznie mial ktos dobry pomysł. Jeszcze mysle naD zrobie czegos podobnego do tego

jeszcze sterowników silników krokowych nie mam przez to pytam co kupic, czy warto zainwestowac we wszystkie 4A czy jeden 4 i dwa 2A bo. Bo róznica w cenie bedzie ok 20zl na jedym sterowniku a na dwoch 40zl. Tylko chodzi o to czy nie kupie to na wyrost i czy bede to wykorzystywał

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#6

Post napisał: cnccad » 14 sty 2012, 09:01

witam ...

wbiję się w temat.
Co do krokówek , to nie doradzę ale:
1. Dokładność pozycjonowania nie określa się do dokładności cięcia , a tym bardziej plazmowego. Musisz iść w kierunku dokładności pozycjonowania narzędzia a nie brać wyniku z dokładności cięcia. Za dużo zmiennych.
2. Napęd , tak jak wspomniał kolega jacek-1210. Paski będą wystarczające dla małego obszaru roboczego ale co to znaczy małego :?: Jaka ma być duża maszyna :?:
3. sztywność to pojęcie względne. Maszyna na każdej ze stron nie może mieć przy hamowaniu jazdy inercyjnej.
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
endurasek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 21
Rejestracja: 02 wrz 2007, 12:07
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#7

Post napisał: endurasek » 14 sty 2012, 11:15

cnccad pisze: Dokładność pozycjonowania nie określa się do dokładności cięcia , a tym bardziej plazmowego. Musisz iść w kierunku dokładności pozycjonowania narzędzia a nie brać wyniku z dokładności cięcia. Za dużo zmiennych.
To mnie zaciekawiło
A wydawał by się ze to własnie pozycjonowanie wpływa na dokładność cięcia... i powtarzalność
Może to kolega rozwinąć?

Awatar użytkownika

cnccad
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3548
Rejestracja: 24 gru 2006, 11:54
Lokalizacja: już tylko Mysłowice
Kontakt:

#8

Post napisał: cnccad » 14 sty 2012, 11:28

dokładność pozycjonowania to nie dokładność cięcia.
więc nie mozna pisać że się uzyska dokładność cięcia , bo nie mozna tego obliczyć. Nie da sie , nie mozliwe.
Wiec trzeba patrzeć w kierunku pozycjonowania narzędzia a nie dokładności cięcia.
Może za wile to opisałem ... sorry ale cięcie nie traktuje sie jako dokładność maszyny.

jest to nawiązanie do wypowiedzi kol. jacek-1210
Pozdrawiam.

Każda praca ma swoją wartość a zaniżanie jej wartości jest brakiem szacunku do pieniędzy i samych siebie.


Autor tematu
endurasek
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 10
Posty: 21
Rejestracja: 02 wrz 2007, 12:07
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

#9

Post napisał: endurasek » 14 sty 2012, 14:11

Faktycznie przy plazmie tak bedzie !!!! dziekuje za dobra rade
Co do wielkości wycinarki to jeszcze nie zdecydowałem, dobrze by obsługiwała arkusz blachy ale z miejscem kiepsko


Chyba sie zdecyduje jednak na trzy sterowniki 4A bo znalazlem stronke gdzie za dobra kase idzie kupic uklad L297 i L298N. W tme wolaja ponad 10zl ;(

http://mse.beep.pl <- a tu miłe zaskoczenie

[ Dodano: 2012-01-14, 19:02 ]
No dobra no to dalej :razz:

Przewiduje pole robocze 1000x2000

Odnośnie przeniesienia napedu przeglądnołem rózne katalogi i tak na poczatek rozważam Pas zębaty T5 o szerokości 16mm no i niestety chyba bede go musiał kupic na metry... a co do koła zebatego to mam pytanie w katalogach nie podawaja otworu wewnetrznego d tylko " - -" i co to znaczy . Jak narazie przewiduje zakup silnika krokowego 2Nm z podwójna ośką Allegro , z jednej strony koło zebate bezposrednio założone na silnik a z drugiej strony przedłużyć ośke na drugie koło zebate (napedzane z obu stron ) cos takiego
Obrazek

ale chyba sobie taki naped założę

[ Dodano: 2012-01-15, 09:38 ]
Czy jesli zastosuje trzy różne silniki krokowe (kazdy o innym napieciu zasilania) to bede musiał zbudować trzy różne zasilacze???


ali
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 146
Rejestracja: 28 wrz 2005, 14:30
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: ali » 15 sty 2012, 11:37

Hej,

Silniki o tym samym momencie a roznym pradzie beda roznily sie predkoscia maksymalna, a dokladnie jak szybko moment bedzie opadal w funkcji obrotow (im mniejszy prad tym szybciej), przy zalozeniu, ze sterowniki pracuja na tym samym napieciu. Im wieksze napiecie tym wieksze predkosci. Jesli roznice sa 20pln to bym sie nie zastanawial nad mocniejszymi bo przy koszcie maszyny to zadna kwota.

Z doswiadczenia powiem, ze raczej nalezy unifikowac sprzet, nawet jesli jedna z osi bylby solidnie przestrzelona (zawsze mozna mniejszy prad puscic przez silnik jesli bylby na tyle mocny ze moglby popsuc maszyne) przy ewentualnych usterkach latwiej bedzie Ci zdiagnozowac usterke przez prosta podmiane.

Co do ukladu z paskiem, sam mam taki jak na fotce przy wycinarce styro i bardzo podobny wlasnie robie w plazmie. Z tym, ze teraz juz nie zawiesze zebatki bezposrednio na wale silnika, tylko jest ona na swoim walku, ktory jest podparty z obu stron zebatki do tego jest zamocowany silnik przez sprzeglo bezluzowe. Jak powiesisz zebatke na silniku to mocowanie musi byc sztywne bo dzialasz sila na ramieniu, a pasek trzeba naciagnac mocno i sie wszystko moze wyginac.

Kolejna wada tego napedu jest rozdzielczosc, nie polecam brac najmniejszego kolka z katalogu bo problem jest ulozyc na nim pasek (te paski sa dosc sztywne przy malym kolku trzeba uzyc duzej sily aby pasek odchodzil stycznie od kolka). Znowu przy duzym tracisz rozdzielczosc - ja mam przy HTD5 kolka 24 zeby to 120mm na obrot silnika, przy 1/2 kroku to wychodzi 0,3mm przesuniecia na krok, trzeba wejsc w duzy mikrokrok aby maszyna miala sensowna rozdzielczosc bo potem pojawiaja sie problemy z malymi posuwami (szczegolnie upierdliwe przy styro gdzie czasem jest 60mm/min).

Co do wewnetrznego D kolka czesto nie maja otworu, trzeba go wykonac we wlasnym zakresie.
pozdrawiam
Jakub Jędrzejczak

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Przecinarka Plazmowa CNC, Gazowa”