Strona 1 z 2

Jaka plazma do amatorskiej maszynki.

: 27 gru 2011, 12:19
autor: ali
Panowie,

W tej chwili czekam już na części do małej (900x900) plazmy cnc. Maszyna ma ciąć głównie blachy stalowej 2-4mm grubości, sporadycznie (<5%) 6mm. Ciąć ma elementy, które następnie będą spawane. Potrzebuję opinie najlepiej użytkowników, o tanich plazmach, myślę, że do takich blach jak potrzebuję ciąć starczy 40A i tak się zastanawiałem nad czymś takim :

http://allegro.pl/przecinarka-plazmowa- ... 53387.html

Nie jest to najtańsze 40A, aczkolwiek chińczyk z nazwą, znajomy ma TIG'a tej firmy i daje radę.

Jeśli ktoś ma i używa, ma jakieś porównanie, może coś doradzić odnośnie tej ligi cenowej to byłbym bardzo wdzięczny jak już wspomniałem zastosowania: cięcie 2-4mm stali. Wykorzystanie hobbystyczno-amatorskie, absolutnie nie przemysł.

Dziękuje i pozdrawiam.

: 30 gru 2011, 14:12
autor: codec
Ja używam plazmówki JLT Plasma 40 Welder Fantasy. Blachy jakie ciąłem na niej max to 7mm i cięcie nie wymaga dodatkowej obróbki (grubszych nie miałem okazji testować). Ciąłem głównie ręcznie, więc jak podepnie się ją pod sztywną konstrukcję z automatycznym posuwem może być tylko lepiej :) Wcześniej miałem tanią Dedrę z tanim uchwytem i co chwila siadały dysze i elektrody :( Dedra również dobrze cięła blachy 4mm

Jaka plazma do amatorskiej maszynki.

: 01 sty 2012, 14:05
autor: grzegorzbr2
Witam w Nowym Roku, u siebie w warsztacie przez dwa lata używałem CUT40 SHERMANA taka jak z linku, sprawowała się bezawaryjnie, choć przy cięciu długich elementów np. pasków długości powyżej 150 cm nie trzymała parametrów [ zaczynała ukosować]. Cięcie jakościowe - max 5-6mm. duże znaczenie ma czystość powietrza, teraz używam CUT 80 BERKERSA [niebo a ziemia ] - Pozdrawiam

: 04 sty 2012, 14:08
autor: ali
Dzieki za odpowiedzi :)

Tak jak szukałem opisów na necie to właśnie odnoszę wrażenie, że więcej zależy od uchwytu niż od samej plazmy.

Co do berkers'a to widzę, że 50A jest w tej samej cenie co CUT40 Shermana także teraz mam dylemat.

Jeszcze mam pytanko co do 80A to niebo a ziemia wynika z tego ze jest lepsza jakość urządzenia ? Czy po prostu większy prąd daje dużą różnicę ? Ja akurat nie będę wycinał wielkich elementów, ale za to przebić trochę będzie. Sam jestem ciekaw na ile będą starczały elektrody.

Co do powietrza to kompresor mam 100l zbiornik i sprężarka ma 370l/min wydajności. Przy samym kompresorze mam jeden duży filtr i jeszcze dam drugi przed sama plazma. Myślę, że da radę.

: 04 sty 2012, 16:12
autor: cnccad
berkers'a mnie gość chciał sprzedać.
nawet warunki gwarancyjne ( 24 mce ) były ok , ba ... chciał mi go na testy dać.
Też się nad nim zastanawiałem i nie wiem czy przypadkiem nie zrobiłem błędu.
Palnik plazmowy mi wówczas nie odpowiadał.

80A , to większa moc cięcia więc i droższy.

: 06 sty 2012, 20:40
autor: grzegorzbr2
Witam ponownie BERKERS CUT 80 ma łuk pilotujący, co ma duże znaczenie przy cięciu materiałów silnie skorodowanych i pokrytych np. kilkoma warstwami farb, lakieru. Łuk plazmy tnącej można zajarzyc kilka milimetrów nad ciętym materiałem. Pozdrawiam

[ Dodano: 2012-01-06, 20:46 ]
Co do kompresora, do plazmy zalecany jest zbiornik powietrza miń. 200l. Powietrze jest wtedy bardziej wyrównane

: 06 sty 2012, 20:55
autor: cnccad
grzegorzbr2 pisze:Witam ponownie BERKERS CUT 80 ma łuk pilotujący, co ma duże znaczenie przy cięciu materiałów silnie skorodowanych i pokrytych np. kilkoma warstwami farb, lakieru.
tego to nie rozumiem :!:
co to takiego ten łuk pilotujący :?:

według mnie to tu ma znaczenie przewodnictwo czy palnik będzie ciąć czy nie

: 06 sty 2012, 21:10
autor: jacek-1210
O ile dobrze rozumiem, dysza jest zapięta do "masy" przez jakiś rezystor, dzięki czemu można odpalić mikroplazmę "w powietrzu", bez kontaktu z ciętym materiałem, przebić się tym przez rdzę lub farbę i wtedy następuje transfer pełnego łuku na cięty materiał. Ale tak jest chyba też na dużych maszynach (?)

: 06 sty 2012, 21:15
autor: cnccad
jak będzie warstwa lakieru to się nie za dużo zrobi ... a jak rdza to się nic nie zrobi.
po prostu nie nastapi transfer w określonym czasie

: 06 sty 2012, 22:19
autor: jacek-1210
To generalnie jest maszyna do prac ręcznych. Jedynym ograniczeniem będzie chyba trwałość dyszy która jest jednym z biegunów tego mikrołuku. Jeśli tam pójdzie łuk np. 2-3A to taka wydmuchnięta plazma powinna już chyba przepalić szybko lakier ? Takie tematy były już chyba poruszane na forum: na przewodzie masowym założony czujnik - maszyna rusza dopiero kiedy przez przewód masowy zaczyna płynąć prąd (łuk przetransferował się na materiał)