mc1 pisze:
- 1. czy do każdego elementu musimy stosować oddzielne wpalenie?
- 2. (rozumiem, że mostkowanie to przejście do kolejnego elementu bez zatrzymania palenia) Jakie są wady mostkowania, a jakie zalety?
- 3. czy paląc całą blachę ma znaczenie czy mostujemy, czy wpalamy się za każdym razem jeśli chodzi o odkształcenia blachy?
- 4. w jakich warunkach palenia zaczyna być odczuwalne odkształcanie blachy?
- 5. czy możecie podać w przybliżeniu o ile zużywa się palnik przy wpaleniu w stosunku do samego palenia tj. ile cm palenia kosztuje 1 wpalenie
1. Czasami tak a czasami nie. Kwestia detali , ich ułożenia na blasze , wnoszonych naprężeń , kierunku walcowania blachy do linii gięcia
Przeważnie jak się pali drobnicę , warto zakładać 1mm Moski po między detalami , ale np. w obszarze 1m kw. To znaczy , palisz najpierw otwory a następnie jednym w paleniem kontury. Potem się elementy wyłamuje lub obcina ręcznie.
2. Mostki , to przejście z jednego konturu na drugi bez ponownego przebijania. Jak się pali długi element to się robi przerwy czyli „pause cut”
Ale czasami to ludzie nazywają mostek , bo jednak on coś w tym ma wyglądu mostka. Ale mostek to tak naprawdę przejście z jednej wyspy ( brzegu ) na drugą wyspę ( brzeg ). Minus to taki podstawowy… Nie zawsze do danego kształtu da się założyć mostek , by dany element był wycięty zgodnie z zasadami cięcia i jak pali się np.100mm grubości element a mostek jest np.3mm to trzeba sporo obróbki. Plusy … podstawowy , oszczędność na materiałach eksploatacyjnych.
3. Tak , ma to. Ale to jest wyjaśnione w punkcie 2.
4. Warunki palenia. To zależy czy cięcie jest plazmowe i gazowe. Ale wspólna cecha to dobre odprowadzanie ciepła i zachowanie zasad cięcia.
5. To jest nie do określenia. Plazma , gaz

jakie grubości

jakie gazy

itd…itd.